Онези, които не се чувстват уверени във ваксините са 19,1%, а онези, които ги отхвърлят като цяло - 18,6%.
За 14,4% от неваксинираните у нас пък ваксините не помагат. В 11,7% от отговорите личи аргументът „създадоха ги подозрително бързо“.
Осезаема група сред неваксинираните (в 6% от посочените причини) определят като съществена причина за неваксиниране факта, че не са били в достатъчна степен насърчени от личните лекари или че дори личните лекари са били против.
Като цяло, 43,1% от запитаните неваксинирани посочват различни групи причини за да не си поставят ваксина. 28,5% посочват само причини, свързани с убеждението им, че, по една или друга причина, ваксина не им е нужна. 25,9% изтъкват само причини, свързани със самите ваксини.
От отговорите е видно, че има няколко заболявания, които са се превърнали в клишета в общественото съзнание като несъвместими с ваксинацията – сърдечни проблеми, високо кръвно налягане, наличието на или опасността от тромбоза и други проблеми със съсирването на кръвта, белодробни заболявания.
За повече от половината от всички запитани - (53,7%) достоверната информация за използваните в страната ни ваксини срещу Covid-19 не е достатъчна. Малко над една трета (36,6%) смятат, че надеждната информация за ваксините у нас е достатъчно, а около една десета не могат да преценят.
Причините за поставяне на ваксина
Страхът от вируса и желанието на хората да се предпазят са основна причина за ваксинациа според 26,7% от анкетираните. Грижата за семейството и околните - за 17,7%, вярата в науката и медицината - за 14,1%.
61,1% от всички ваксинирани имат нагласата да си поставят още ваксини (дори след бустерната), ако се наложи. Делът на ваксинираните, които заявяват, че не биха се ваксинирали повече срещу Covid-19 е 26,2%.
Сред неваксинираните респонденти делът на тези, които заявяват, че няма да си поставят ваксина, е над три четвърти (77,7%). Около една десета се движат дяловете на неваксинирани, които биха продължили в съответните стадии (с първа доза, пълен курс и
Над две трети от всички запитани са съгласни с твърдението, че определени кръгове имат интерес пандемията да се поддържа, да не приключи скоро (66,8%). Повече от половината от участвалите в изследването пък са на мнение, че вирусът е лабораторно създаден (57,3%) и че напрежението около Covid е по-скоро шумотевица и паника (55,2%). За 60% Covid е просто силен грип.
В същото време широко мнозинство в страната се съгласява, че коронавирусът е опасен най-вече за възрастните и хора и тези със заболявания (72,1%). 63,1% изразяват мнението (и надеждата), че пандемията затихва и скоро ще приключи.
Данните са от национално представително за пълнолетното население проучване на нагласите към Covid-19 и свързаната с пандемията ваксинация. Проведено е от „Галъп интернешънъл болкан“ в рамките на проект на Министерството на здравеопазването между 24 февруари и 1 март 2022 г. сред 812 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,5% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души.
Илюстрации: Галъп
Дигиталното обучение на възрастни, слабият прием на деца в ясли под 3 години и високият процент на младежи, които нито учат, нито работят - това са основните предизвикателства пред България, посочени във втория пакет на Европейския есенен семестър. "България е изправена пред предизвикателства, свързани с обучението, които се отразяват на..
На 20 декември, петък, в 12.30 часа президентът Румен Радев ще се срещне на "Дондуков" 2 с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан, който ще бъде на посещение у нас по покана на българския президент, съобщиха от пресцентъра на държавния глава. Последващо задълбочаване на приятелските двустранни отношения между България и Унгария, теми..
Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили настоя Европа да играе по-категорична роля срещу управляващите в страната, които спират проевропейското ѝ бъдеще. В реч пред Европейския парламент в Страсбург, тя определи решенията на министрите на външните работи от понеделник като първа, но недостатъчна стъпка. "Европа е предпочитана дестинация за..
Спор за шрифта и големината на цифрите и буквите в електронното табло, на което се изписват резултатите от гласуванията, доведе до прекъсване на заседанието, обвинения в партийна пристрастност и промяна в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Повод стана изписването на пълното наименование на парламентарната група на..
Служебният премиер Димитър Главчев увери, че средства за асистирана репродуктивност до края на годината има. Той определи като спекулации твърденията на кого са дадени и на кого не. Главчев напомни, че разходната част на проекта за бюджет за следващата година е плод на решения, приети от предходните парламенти.
Има ли вероятност и възможност учебната година да бъде удължена с около седмица? Темата попада за пореден път във фокуса на общественото внимание. Миналата седмица министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков коментира, че е изключително важно да има дебат по темата, в който да се включат учители, родители, ученици . До..
Започват масови съкращения в дърводобивните и дървопреработвателните фирми и предприятия в Кюстендилско - така е заради продължаващата с месеци криза в сектора, коментираха за БНР от сдружението Форест БГ с над 30 членуващи фирми. Вече има освободени работници, отбеляза председателят на сдружението Георги Георгиев. Проблемът, който не се..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..