Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарът на труда и трудовите взаимоотношения в Израел по време на коронавирус

Има много свободни места и работници с ниски заплати

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Досега в Израел имаше три варианта на трудови взаимоотношения -  пряко наети работници, работници, наети чрез посреднически фирми, и хора на свободна практика. По време на пандемията се очерта и четвърти тип - хора, наети чрез Интернет платформа или апликации. Обсъждане на нови проекто-закони, които Covid-кризата изкара на дневен ред, събра специалисти по трудово право, икономика на труда, синдикалисти, депутати и представители на очертаващите се нов вид работници.

"Дългогодишни синдикални борби осигуриха добри условия на наемните работници. В тях се включват право на майчински, на отпуски, на болнични, на пенсия, осем часов работен ден и др. Така е в развитите страни. През всичкото време големите концерни се опитват да заобиколят тези предписани със закон разходи. Така се стига до наемането на работници на по-ниски позиции чрез посреднически фирми, които освен че получават проценти от заплатите, орязват част от социалните придобивки. За хората на свободна практика и тези минимални условия липсват. Но те са доволни, че поради естеството на професиите си, поне разполагат със свободно време. Но по време на локдауните заради пандемията, те бяха трудещите се, които не получиха компенсации заради невъзможността да упражняват труда си. В най-добрия случай, им бе отпуснат, за да оцелеят, заем с по-ниска лихва. Сега, тези заеми трябва да бъдат връщани. Но точно по време на след пандемията, особено голяма популярност получи нов вид наемни отношения- чрез платформа или апликация. При тях дори няма писмен договор и се рабати без никакви осигуровки - ден за ден. Няма ограничения в работното време. Заплаща се в края на деня. Няма гаранции, че на следващия ден ще има работа. Няма предварително планиране. Всеки е „на повикване“ и не разполага със свободното си време. При отказ, бива зачеркван от списъците. Заради липсата на медицински осигуровки, мнозина от работещите по този начин, не съобщаваха, че са били в досег с болни. По този начин биваха наемани шофьори, разносвачите на хранителни стоки, екскурзоводи, сервитьори и др. Този начин на наемане устройваше, по време на пандемията, студенти, хора на свободна практика, които в момента не могат да упражняват професията си, временно безработни и др. те смятат тази работа за времена. В нашите проучвания видяхме, че от години подобен начин на наемане е популярен в САЩ. Мнозина са мислили, че ще бъдат така само временно, а десетки години не са си намирали друга работа и са останали без пенсия и сами са си внасяли парите за здраве", каза за БНР проф. Гай Мундлаг завеждащ катедра по труда към Телавивския университет.
Разновидност на „платформата“ е наемане на високо квалифицирани работници с „глобално високо заплащане“. Прилагат го често адвокатските кантори, хай-тех фирмите, рекламните компании и др. Там договорите не са „за един ден“, а за определена поръчка, кампания, дело или др. Работният ден е произволно дълъг( особено във времето на пандемията, когато се е работело от вкъщи). Допълнително заплащане за ненормиран работен ден не се полага. Всяка форма на протест се санкционира с неподновяване на договора. Предпочита се наемане на по-млади хора, без претенции да израстване. Тази система обрича на безбрачие специалистите, които нямат време за личен живот или разрушава семействата, ако вече са създадени, защото парнтньорите( дори когато се работи от вкъщи) нямат физическо време да се видят. Въпреки минималното време за майчинство( според израелските закони- 3 м.) , жените на такива временни договори, които не искат да изгубят работата си, не ползват и него.

Време е за създаване на друг вид профсъюзи. Сегашните защитават с колективни договори най-вече работниците в предприятията-монополисти. Организираните работници намаляват. Някой трябва да се бори за правата за равна заплата и социални придобивки на хора, упражняващи еднаква професия, имащи еднаква квалификация и опит. Трудещите се от 21 век са всъщност незащитени.

Ефрат Райтан      Снимка: личен архив
Ефрат Райтан е от български произход. Тя е председател на комисията по труда и социалните въпроси в Кнесета. Първи мандат е депутат. Преди това е била телевизионна звезда, адвокат на свободна практика, наемен работник и съдружник в юридическа кантора. Била е и година и половина безработна, докато е следвала право.

"Мислех, че познавам всички варианти на трудови отношения. Но по време на голямата безработица при локдауните, се появи това наемане с платформа или апликация. В началото, го възприех като възможност много семейства да оцелеят финансово. Когато пандемията свърши, се опитахме да поставим и този начин на наемане в законовите рамки и да я приравним към наемните работници. Срещнахме съпротива както от работодателите, така и от работниците. Открити отношения с работодателите не се харесват на младите хора, които сега основно ползват този начин на труд. Вероятно това им помага да не плащат данъци. Не искат да бъдат причислени и към свободните професии, които сами си плащат осигуровки. Създадохме междуведомствена комисия в която влизат съществуващите синдикати и представили на 6-те министерства, които имат отношение към новия начин на трудови взаимоотношения.
Надавам се, че ще постигнем споразумение. Междувременно обстановката на пазара на труда в Израел се измени. Има много свободни места, най-вече за нискоквалифицирани и не особено добре заплатени работници. Няма желаещи. Предпочитат да не се обвързват с един работодател. В същото време инфлацията и скъпотията расте. Борбата ни, която се увенча с успех, е за вдигане на минималната заплата и всички плащания, свързани с нея. По-сериозна грижа са ни високо квалифицираните работници. Фондации се опитват да привлекат вниманието на имащите право на законодателна инициатива. Ако не се регулират отношенията работодател- високо квалифициран работник, има опасност от изтичане на знаещи и можещи млади хора. В същото време трябва  да се погрижим за демографията. Точно тези хора е добре да имат сигурност и време, за да създадат в родината си семейства и деца".

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40