Да се обърне посоката на доставките от природен газ на Балканите и те да бъдат от юг на север. За това се договориха премиерите на България, Румъния, Република Северна Македония и Черна гора, които се срещнаха в София.
В центъра на разговора беше изграждането на интерконектора между България и Гърция, който ще позволи доставка на втечнен газ и до другите страни-членки на НАТО на Балканите.
Досега по трансбалканския тръбопровод от Русия през Румъния до Турция идва руски газ, сега трябва да се обърне посоката, заяви Кирил Петков. От Турция и Гърция да идва газ, а чрез интерконекторът ни с Гърция да може да се доставя втечнен газ и до страните в региона.
„Войната ни накара да се движим много бързо, да променяме стратегията си на 180 градуса. Това е в сила и за посоката на газа, това, което течеше от север, сега трябва да потече от юг“, отбеляза българският премиер.
За Румъния интерконекторът с Гърция е най-изгодният начин за доставка на газ. Премиерът Николае Чука заяви:
„Не можем да получил втечнен природен газ, ако този интерконектор не бъде завършен“.
Македонският премиер Димитър Ковачевски каза, че страната му работи по изграждането на газопровод и електропровод от Гърция.
„Това ще е полезно за целия регион“, добави Ковачевски.
Николае Чука, Димитър Ковачевски, Здравко Кривокапич обсъждаха и изграждането на инфраструкурна свързаност, която да позволи по-голяма военна мобилност за обща отбрана в региона. Обсъдена беше и заплахата от прекъсване на доставките за храна, заради войната в региона, както и сътрудничеството в борбата срещу корупцията и прането на пари - основен инструмент за засилване на руското влияние на Балканите.
„Някой може да има повече, друг по-малко. Дайте да унифицираме, така че да са доволни и едната, и другата страна. Това, което Кирил спомена за прането на пари - за успешното трансгранично сътрудничество, защо това да не се приложи и за да не прекъсваме веригата за доставка на храни“, посочи премиерът на Черна гора.
Двустранните отношения между София и Скопие също бяха във фокуса на разговорите. Премиерът на Република Севера Македония Димитър Ковчевски:
„Разширяването на Европейския съюз се превърна в политика за сигурност и блокирането на процеса създава нестабилност в региона“.
Има прогрес в работата на смесената историческа комисия и скоро ще бъде обявено постигането на компромис за две важни исторически личности, съобщи от своя страна българският премиер.
„Постигнат е прогрес по историческите въпроси по много конструктивен и реалистичен начин и това отваря възможността за ускоряване на преговорите между нас“, каза Кирил Петков.
Министър-председателят на нашата страна заяви след срещата, че координацията на Балканите трябва да продължи:
„Ако тази координация продължи както започнахме, когато нашите отбранителни стратегии са общи, когато икономическото сравнение се обедини, тогава може да се превърнем в най-бързо развиващия се регион, да споделяме сигурност и съвместната работа може да подобри средата на живот на нашите граждани“.
„Говорихме и за мигрантите. Румъния в момента е най-силно ударена с най-голям брой бежанци. Те се справят чудесно. Обсъдихме, че с продължението на конфликта трябва да имаме обща стратегия и по тази тема. Сигурността на храната също е основна тема, говорим за жито, олио, това са важни теми. И затова земеделските ни министри трябва да говорят заедно“, каза българският министър-председател.
„Възхищавам се на това, което правят за бежанците в Румъния и България. Трябва да действаме заедно, за да осигурим по-добро качество на живот на нашите граждани. Трябва да мислим за бъдещето и политиките, които ще ни осигурят по-добро качество на живот. Имаме проблем със свързаността“, каза от своя страна черногорският премиер Здравко Кривокапич.
Ако не осигурим необходимите връзки, нашият регион ще бъде различен от Европа, а ние не го искаме, добави той.
Румънският премиер Николае Чука пък заяви, че днешното заседание е навременна възможност да се обсъди нахлуването на Русия в Украйна. Това нахлуване има огромно влияние върху Балканите, посочи Чука.
„Няма съмнение, че Русия е най-сериозната заплаха за общата ни сигурност. Даваме си сметка за зловредното влияние на Русия в региона. Ние ще засилим устойчивостта си с противодействие на фалшивите новини, увеличаване на енергийната независимост“, каза Чука.
С изложба "Приемственост" художествената галерия "Илия Бешков" в Плевен подреди картини на деца, които всяка събота рисуват в залите под ръководството на музейния педагог Невелина Янакиева. В най-голямата градска галерия продължава заниманията по проекта "Музеят е муза". Кметът на Плевен поздрави младите художници. Изложбат събра деца,..
Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани. Резкият спад на температурите в Кипър в петък с близо 10 градуса ще продължи с още..
Продължителната суша е най-голямата непосредствена заплаха, пред която е изправена икономиката на Кипър в следващите две години, показва представеното от Съвета по икономика и конкурентоспособност проучване. Целта му е да се оценят потенциалните рискове, които могат да възникнат в краткосрочен и дългосрочен план, за да се предприемат навреме..
Британският премиер Киър Стармър ще обяви нов пакет в подкрепа за Украйна, въпреки че Доналд Тръмп оказва натиск върху Киев да отстъпи и да приеме мирно споразумение с Русия, съобщи "Дейли телеграф". Доналд Тръмп заяви, че Киър Стармър е "симпатяга, но не е направил нищо да сложи край на войната в Украйна" на фона на увеличаващото се..
Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в този момент има опасност за живота..
Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на специалисти в региона. Едва преди месец Диагностичният център към областната болница успя да..
Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа Франциск екип каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..