Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Николай Витанов: Накрая на Дунава сме, носете маските докъм 20-и април

Идва ли краят на пандемията

Проф. Тодор Кантарджиев: Маските да останат в градския транспорт, но без репресия

Снимка: Ани Петрова

„Накрая на Дунава сме. Епидемичната обстановка е добра и нещата отиват към добър край“, каза пред БНР проф. Николай Витанов, доктор по математика, физика и естествени науки от Института по механика към БАН.

От 1 април маските няма да са задължителни, но Витанов препоръча хората да ги носят докъм 20 април, за да може да бъде загасено дифузното разпространение в България, така че дори да дойде новият вариант на Омикрон от Западна Европа, той трудно да го запали и да имаме спокойно лято.

„Не махайте съвсем маските от 1 април. Някъде докъм 20-и ги носете поне в градския транспорт и на местата, където се събират много хора, за да изчистим това нещо.“

Проф. Николай Витанов  Снимка: Ани Петрова, БНР

Ако народът масово махне маските и не спазва вече нищо, тогава биха могли да възникнат проблеми“, смята математикът.

14-дневната заболеваемост на 100 000 спада и положението засега е добро, отбеляза проф. Витанов.

Въпросът е дали ще се засили шейната надолу, така че текущите събития да не могат да я спрат, коментира проф. Николай Витанов в предаването „Преди всички“.

Столичният щаб предлага маските да останат в градския транспорт и след 1 април, поясни пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, съветник на Столичната община по здравните въпроси и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Никаква репресия никому, но движението на пандемията е такова“, каза Кантарджиев.

По думите му болниците трябва да изградят постоянни мерки за изолация на болни с коронавирус, които трябва да бъдат хоспитализирани за други свои заболявания.

Тодор Кантарджиев  Снимка: БГНЕС

Проф. Кантарджиев призова да се обсъди въпросът за заплащането на PCR тестовете, не само за коронавирус, а за десетки други инфекции.

Трябва да се коригира експертно цената и да бъдат безплатни, категоричен е той. 

Миналата година в европейските общества нямаше грип и колективният имунитет по отношение на грипа е намален, затова през следващите години се очаква по-бурно развитие на грипните епидемии заради потискането им от коронавируса, обясни специалистът.

Относно ваксините срещу Covid-19 Тодор Кантарджиев съобщи, че планират през лятото кампания за възрастните хора в София, за да бъдат защитени наесен.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01