На 26 март 1892 г., преди 130 години, е родена първата българска Аида - Пенка Тороманова. Тя е сред основоположниците на българския оперен театър, изтъкната вокална педагожка и великолепна певица, но уви, с трагична съдба.
Родена е във Варна. От малка свири на пиано, а родителите й я изпращат в Женевската консерватория, където учи в класа по пиано на Дьо Флани. След първата година на следването й откриват, че тя има великолепен глас и с обучението й се заема прочутият вокален педагог Леополд Кетен. Въпреки интересните предложения за изяви в Швейцария, тя се завръща след дипломирането си в България. Дебютира в "Оперната дружба" на 16 януари 1914 г. с ролята на Леонора от “Трубадур“.
През 1915 г. със стипендия Тороманова заминава отново за Швейцария на специализация - и отново получава съблазнителни покани от различни оперни театри на Европа, но се връща в България и продължава да е солистка в "Оперната дружба", а впоследствие - в Софийската народна опера. Изпълнява ролите на Маргарита, Неда, Сантуца, Амелия, Шарлота, Мими, Лиза.
За ролята на Тоска в списание "Театрален преглед" от 1921 г. е отбелязано:
“Госпожа Тороманова е артистка с голямо дарование. Тя е надарена с прекрасен глас, приятен във всички регистри, както и с благодарна външност. На сцената се чувства сигурна“.
В същото време Пенка Тороманова изнася и камерни концерти, занимава се с преподавателска дейност, гостува през 20-те години и в чужбина - във Варшава, Познан, Берлин. В периода 1929/1930 г. тя е асистентка по пеене във Висшето училище за музика в Берлин.
През 1931 г., поради заболяване, певицата се оттегля от оперната си кариера и остава преподавател в Музикалната академия, като подготвя някои от най-известните ни певци: като Събчо Събев, Елисавета Йовович, Мими Балканска, Иванка Митева и др.
Тъй като е омъжена за генерал Тодор Радев, който е дипломат в Берлин, а за известно време и министър на просветата, след 1944 г. семейството е подложено на жестоки гонения - отнето им е жилището, генералът е изпратен в затвора, изселват ги и се налага първата българска Аида да плете на комшиите срещу заплащане в натура, за да изхрани двете си деца, а генералът да чука чакъл по шосетата. Все пак дъщеря им Вася Радева става известна певица и успява да ги върне в София, даже им връщат жилището, но без пенсиите, защото са "врагове на народа", изпращат и сина им в лагер. Изтормозена и забравена, Пенка Тороманова умира на 9 октомври 1961 г.
В Златния фонд на БНР са запазени два нейни архивни записа от 1927 г. Макар и в лошо техническо състояние, все пак слушателят може да оцени красивия глас на Пенка Тороманова, да усети нейната артистичност. Чуйте в звуковия файл.Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..