Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво ни стигат доходите след скока на цените

Петър Ганев: Цените нарастват в най-високия си темп от последните близо 15 години

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС
"Толкова скъпо за българина не е било, ама лошото е, че ще става още по-скъпо". Такива са притесненията на кюстендилци, за които като навсякъде другаде темата за цените на всичко, буквално на всичко, е над всичко. Хората не отдават и не си обясняват всичко с войната в Украйна, нито с Covid-19, мерките срещу който паднаха, а на спекулата и на лошото управление на страната.

"Където и да влезеш цените и скъпотията те шокират", казват го ежедневно пазаруващи.

Кюстендилка, която държи магазин за цветя и сувенири, коментира:

"От днес до утре цените се увеличават и не е нормално това нещо. От днес за утре производителите да увеличават цените на производствата им – сирена, олио, захар, брашно, всичко, а за горивата да не говорим. Карам кола на нафта, за която плащам 2,99, а преди беше 2,10 – 2,20. Не може само войната да е виновна, смятам, че и нашата икономика е виновна и не само нашата, ами в целия Европейски съюз. Имаме много проблеми и в самата ни държава".

"Цените нарастват в най-високия си темп от последните близо 15 години, но като чели това не беше така засилено през 2007-2008 година, когато също имахме много високи нива на инфлация". Това обясни в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ):

"Това преструктуриране на икономиката и може би в някаква степен промяната на модела, който имаме през последните 15 години, както и някакво все пак догонване на европейските доходи, имаме нормализация, малко по-западно започва да изглежда картината тук. Някак си западна е тази непоносимост към по-високите цени, тъй като в края на 90-те и първото десетилетие на 21 век всъщност може би нямаше такава непоносимост към високите цени, тъй като те бяха ежедневие. Тогава просто бяхме свикнали на много високи нива на инфлацията в годините на растеж, така че това може би пак е някакъв показател за една нетърпимост към такива странни и резки промени в живота, който по принцип върви към подобрение, ако гледаме едни периоди от 10-20 години. Все пак има някакво догонване, макар и не толкова бързо. Трябва да отбележим, че войната не е единствената причина за по-високите цени. Видяхме инфлация близо до 10% още преди войната".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Кирил Фалин.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе.  Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..

публикувано на 22.04.25 в 11:58
Радослав Стоянов

БХК с доклад за правата на човека: Ситуацията никак не е розова!

Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...

публикувано на 22.04.25 в 10:28

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45