Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво ни стигат доходите след скока на цените

Петър Ганев: Цените нарастват в най-високия си темп от последните близо 15 години

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС
"Толкова скъпо за българина не е било, ама лошото е, че ще става още по-скъпо". Такива са притесненията на кюстендилци, за които като навсякъде другаде темата за цените на всичко, буквално на всичко, е над всичко. Хората не отдават и не си обясняват всичко с войната в Украйна, нито с Covid-19, мерките срещу който паднаха, а на спекулата и на лошото управление на страната.

"Където и да влезеш цените и скъпотията те шокират", казват го ежедневно пазаруващи.

Кюстендилка, която държи магазин за цветя и сувенири, коментира:

"От днес до утре цените се увеличават и не е нормално това нещо. От днес за утре производителите да увеличават цените на производствата им – сирена, олио, захар, брашно, всичко, а за горивата да не говорим. Карам кола на нафта, за която плащам 2,99, а преди беше 2,10 – 2,20. Не може само войната да е виновна, смятам, че и нашата икономика е виновна и не само нашата, ами в целия Европейски съюз. Имаме много проблеми и в самата ни държава".

"Цените нарастват в най-високия си темп от последните близо 15 години, но като чели това не беше така засилено през 2007-2008 година, когато също имахме много високи нива на инфлация". Това обясни в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ):

"Това преструктуриране на икономиката и може би в някаква степен промяната на модела, който имаме през последните 15 години, както и някакво все пак догонване на европейските доходи, имаме нормализация, малко по-западно започва да изглежда картината тук. Някак си западна е тази непоносимост към по-високите цени, тъй като в края на 90-те и първото десетилетие на 21 век всъщност може би нямаше такава непоносимост към високите цени, тъй като те бяха ежедневие. Тогава просто бяхме свикнали на много високи нива на инфлацията в годините на растеж, така че това може би пак е някакъв показател за една нетърпимост към такива странни и резки промени в живота, който по принцип върви към подобрение, ако гледаме едни периоди от 10-20 години. Все пак има някакво догонване, макар и не толкова бързо. Трябва да отбележим, че войната не е единствената причина за по-високите цени. Видяхме инфлация близо до 10% още преди войната".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Кирил Фалин.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магистрати в Италия протестираха срещу съдебна реформа

В Италия магистратите напуснаха съдебните зали в знак на протест срещу правителствена реформа в съдебната власт. Много съдии и прокурори в Рим, Милано, Болоня, Палермо и други градове, както и прокурори от окръжните централи на Апелативния съд, излязоха от залите. Това стана в момент, когато представители на правосъдното министерство започнаха..

публикувано на 26.01.25 в 01:58

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53