Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на хумора и сатирата в Габрово отбелязва своята 50-годишнина

Дом на хумора и сатирата в Габрово
Снимка: Велина Махлебашиева

Днес е празникът на шегата, почитан от габровци, известни с умението си да се смеят. 1 –и април е рожденият ден на Музея на хумора и сатирата, който отбелязва своята 50-годишнина. Навръх юбилея ще бъде открита новата постоянна експозиция в Дома, която дава отговор на въпроса „Как Габрово стана столица на хумора?“. Програмата в празничния ден включва лекция на карикатуриста Чавдар Николов на тема „Свободата да осмиваш“, а вечерта ще бъде представена изложба с политически шаржове на карикатуристите от "Прас Прес" - Алла и Чавдар Георгиеви, Христо Комарницки и Чавдар Николов, озаглавена „Непорочните моми“.
Централната фигура в този шарж, който посреща посетителите в новата зала, е на Татяна Цанкова, дългогодишен директор на Дома на хумора и сатирата. До нея е художникът, известен най-вече с политическите си карикатури, и голям приятел на музея - Тодор Цонев. В тяхната компания е Дядо Миню Попа – действителен персонаж от габровските анекдоти. Тук е и Слави Бонев, дългогодишният режисьор на габровския карнавал. Разбира се Радой Ралин, Стефан Фъртунов – организатор, създател и пръв директор на Веселата къща. А пред тях прочутият габровски зевзек Керката надува фанфарите.

Димка Колева е фондохранител, тя пази най-ценните карикатури, графики и рисунки, които Домът на хумора притежава. С четка и бои е изпълнила проекта на родения в Габрово карикатурист Христо Комарницки, нарисувал персонажите, свързани с историята на габровския хумор и Музея.

Сред разказвачите на истории в тази зала е художникът Борис Димовски, оживил страниците на сборника "Габровски шеги – онази малка жълта книжка, благодарение на която светът научил за габровската предприемчивост и самоирония.

"Тези шеги са едни от най-разпознаваемите, които ги има от тази прословута книжка".

А в шегите можеш да се гмурнеш буквално. Инсталация във вид на илюстрована книга „Габровски шеги“, в която човек може да се мушне между страниците, е едно от хрумванията, наред с няколко звукови и видео инсталации, едната от които дава възможност да се проследи историята на карнавала чрез архивни кадри – от соца до днес. Има и телефон, на който благ женски глас разказва истории за прочутите с пестеливостта си габровци. Двуезичната изложба, която освен на български, буквално говори на посетителите и на английски, представя и анимирани съвременни габровски шеги.

Дом на хумора и сатирата в Габрово     Снимка: Велина Махлебашиева

Друг разказвач на истории в новата експозиция е Татяна Цанкова, директор на музея повече от 20 години, а преди това негов служител. Живата история на Дома, така я определя Светлана Михайлова, от която всяка седмица научаваме новините от музея.

"Тя е разказвач на историята на музея".

Стефан Фъртунов, създател и пръв директор на Веселата къща.

Дом на хумора и сатирата в Габрово    Снимка: Велина Махлебашиева

От началото на този разказ, през 72-а година, има една котва, която твърдо отстоява запазената марка - Столица на хумора и това е Домът на хумора – изтъква неговият настоящ директор Маргарита Доровска, с която продължаваме разказа с намеренията за бъдното.

"Научихме, че е одобрен наш проект, с който ще реновираме целия трети етаж, ще направим постоянна изложба, посветена на сатирата, но също така ще имаме възможност да възстановим прекрасната библиотека в Дома на хумора.

Календарът на Дома на хумора за цялата 2022-а предвижда редица събития, посветени на 50-годишнината на емблематичната за града институция, възникнала на основата на габровския фолклорен хумор и на развитата карнавална традиция, с идеята да служи на творците и на ценителите на хумористичното изкуство, да бъде дом на хумористите и сатириците.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57