Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Антон Тонев: Здравната реформа - с малки стъпки и предварително зададена посока

„Битката срещу Covid-19 продължава макар и в по-малък мащаб“

Битката срещу Covid-19 продължава макар и в по-малък мащаб. Изпълнителната власт в лицето на Министерството на здравеопазването и Министерския съвет, стъпвайки върху информацията от здравната система и международните институции, реши, че може да премахне задължителните противоепидемиологични мерки. С непродължаването на епидемиологичната обстановка отпадна възможността да бъдем задължително принуждавани и глобявани заради неспазване на задължителни мерки. Всички експерти препоръчват носенето на маски в затворена среда, спазването на дистанция и на хигиена“.

Това каза пред БНР доц. Антон Тонев, депутат от „Продължаваме промяната“, председател на комисията по здравеопазване в парламента.

И посочи, че „промените дават възможност при неблагоприятна тенденция да не се стига отново до извънредна епидемична ситуация“. 

„От 25 февруари до 1 април отхлабвахме мерките. Извървяхме път, в който плавно отхлабвахме мерките и упражнявахме постоянен мониторинг на данните. Категорично не сме взели политическо решение“.

Той подчерта, че до 15 май е срокът на валидност на заповедта за въвеждане на условия за зелен сертификат за навлизане на територията на България от някои страни, „затова все още не може да се каже при какви условия ще протече летният туристически сезон“.

В предаването „Неделя 150“ той поясни, че първата промяна, която правителството иска да въведе в здравеопазването, е свързана с начина, по който се прави политика в сектора:

„Основните реформиращи решения трябва да следват един продължителен период на публични обсъждания. Предстои ни такъв период, за да можем да обясним нашите идеи и да дефинираме какъв отговор ще получим за тях. За доболничната помощ има сериозни данни за натрупани проблеми, които водят до намаляване на броя на общопрактикуващите лекари, за съобщения за работа в извънработно време, има колеги, които дълго време не могат да ползват отпуск. Няма да има голямо разместване в слоевете на избор на това кой пациент при кой общопрактикуващ лекар да отиде. Трябва да дигитализираме нашето здравеопазване. Основните промени са и за начина на заплащане. Да се намали натоварването, което всеки личен лекар се налага да изпитва... Реформите в здравната система трябва да се случват с малки стъпки, но в предварително зададена посока“.

Средставата, които държавата ще даде за поемане на здравните вноски на украинските бежанци, той уточни, че се очаква да бъдат възстановени от Европейския съюз.
Интервюто с доц. Антон Тонев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Редакцията на в.

Вашингтон пост: Руската офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени

Втората руска офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени, пише "Вашингтон пост" седмица след началото на битката. Зеленски: Цялата "Харковска операция" е опит да бъдат отслабени нашите сили В навечерието на руското нападение една единствена украинска териториална бригада е трябвало да следи движенията на руснаците по..

публикувано на 17.05.24 в 22:59
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Зеленски: Цялата "Харковска операция" е опит да бъдат отслабени нашите сили

Настъплението на руснаците в Харковска област цели да отслаби позициите на украинската армия по цялата линия на фронта. Това заяви във вечерното си видеообръщение президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от Униан. По думите на Зеленски, Русия иска да покаже, че именно тя определя какво ще става по-нататък във войната:  "Фактически..

публикувано на 17.05.24 в 22:38
Кириакос Мицотакис

Мицотакис предупреди Скопие, че "пътят към Европа ще остане затворен", ако не спазва Преспанския договор

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис предупреди Северна Македония, че "пътят ѝ към Европа ще остане затворен", ако новото правителство в Скопие не спазва Преспанския договор от 2018 година. По силата на документа името на бившата югославска република беше променено от Македония на Северна Македония. Вчера потенциалният македонски..

публикувано на 17.05.24 в 22:01

Въоръжено нападение в Афганистан отне живота на трима туристи и местен жител, ранени са още 7 души

Трима чуждестранни туристи и гражданин на Афганистан са били убити от въоръжени мъже в централната афганистанска провинция Бамян.  Това предаде Ройтерс, като се позова на афганистанското министерство на вътрешните работи. Четирима чужденци и трима афганистанци са били ранени.  Във връзка с въоръженото нападение са задържани четирима души...

публикувано на 17.05.24 в 21:54

Путин: Разходите ни за отбрана са 8,7% от БВП, а по времето на СССР са били 13%

Русия може да поддържа високите разходи за офанзивата си в Украйна, смята руският президент Владимир Путин, цитиран от АФП.  Той сравни настоящото равнище на разходите за отбрана - 8,7 на сто от брутния вътрешен продукт, с времето на Съветския съюз от 80-те години на миналия век, когато те са били 13 на сто. Руската икономика расте четвърто..

публикувано на 17.05.24 в 21:49
Служебният премиер Димитър Главчев (вляво), финансовият министър Людмила Петкова (в центъра) и председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова (вдясно)  -  17 май 2024 г.

Университетите може да бламират новата учебна година

Университетите заплашват да бламират новата учебна година, ако в следващия парламент политиците не поставят акцента върху висшето образование. Това стана ясно след извънредното заседание на Съвета на ректорите.  По-рано, след среща, в която участваха и служебният премиер, и министърът на финансите, беше анонсирано, че протестните действия, организирани..

публикувано на 17.05.24 в 20:26
Ракия

Каква е културата на пиене на българина

В България има хора, които пият по половин литър ракия на ден. Това отбеляза пред БНР журналистът Иван Бакалов. Той посочи, че у нас "куцо, кьораво и сакато вари домашна ракия". "Във Франция има лицензиран пътуващ казанджия. Хората си заявяват и специалист им вари ракията". Бакалов напомни в предаването "РадиоТочка", че..

публикувано на 17.05.24 в 20:11