Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обвинения в геноцид и прогнози за дълъг конфликт в Украйна - акцент от седмицата по света

Полицаи вадят тяло от масов гроб в Буча край Киев - столицата на Украйна, 8 април 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Данни за предполагаеми военни престъпления, извършени от руските сили, бяха обявени в шестата седмица от началото на руското нахлуване в Украйна. Като най-красноречив аргумент бяха посочени откритите в град Буча мъртви тела, някои от тях с вързани ръце и крака, и простреляни в гръб.

Киев обвини Москва в геноцид, но Русия отрече роля в масови убийства на цивилни и определи информациите за това като "инсценирана провокация", дело на Украйна и западни страни.

Европейският съюз и Съединените щати обаче дадоха да се разбере, че смятат Русия за отговорна. Западът обяви и нови икономически санкции срещу Москва. Нейната офанзива в Украйна обаче продължава, а като главна мишена все повече се очертава източната част на страната.

Прогноза, че конфликтът в Украйна ще бъде продължителен, направи най-висшият американски военен - председателят на Съвета на началник-щабовете генерал Марк Мили. В подобен дух се изказа и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, според когото няма признаци войната в Украйна да свърши скоро.

Симпатизиращият на Русия унгарски премиер Виктор Орбан остава на поста за четвърти мандат. На предсрочните избори неговата партия ФИДЕС спечели за пореден път мнозинство от над две трети от депутатите. Загубилият кандидат за премиер от коалиция "Обединени за Унгария" Петер Марки-Зай призна поражението, но заяви, че изборите не са били нито демократични, нито свободни.

Известният с топлото си отношение към Путин президент на Сърбия Александър Вучич също остава на поста си. Той спечели втори петгодишен мандат още на първия тур. Вучич даде се разбере, че ще продължи да балансира между Запада и Русия, като запази близките отношения на Белград с Москва.

ООН предупреди, че човечеството има по-малко от три години, за да ограничи глобалното затопляне поне до два градуса. За тази цел обемът на въглеродните емисии емисиите трябва да падне рязко до 2025 година, а до 2050 та светът да се откаже от въглищата. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш обвини правителства и бизнессреди в лъжа, че полагат усилия за овладяване на промените в климата.

Обзора на международните новини от седмицата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08