Три научни издания, реализирани през настоящата година по Програмата за научната и художественотворческа дейност на Националната художествена академия, ще бъдат представени в галерия "Академия", Катедра "Изкуствознание".
Това са: "Въведение в теоретико-историческото изучаване на пластическите изкуства" с автор проф. д. изк. Чавдар Попов; "Авторовият знак като самоидентификация във визуалните изкуства от античността до XX век" с автор проф. д-р Зарко Ждраков и "Изкуствознанието днес – състояние и перспективи" – Сборник доклади от научна конференция, проведена в НХА в чест на научния и преподавателски принос на проф. д.изк. Чавдар Попов.
Във "Въведение в теоретико-историческото изучаване на пластическите изкуства" на базата на обширен историографски материал и на многобройни библиографски източници е направен опит да бъде аргументирана и защитена необходимостта от изучаването на пластическите изкуства в единството на теория и на история. В тази връзка като един от основните проблеми се очертава необходимостта от изясняване на предметната област на изкуствознанието. В хода на изложението последователно е проследена историческата динамика и променящите се параметри както на нейните относителни граници, така и на вътрешната й структура, състояща се от отделни видове, жанрове и форми.
"Авторовият знак като самоидентификация във визуалните изкуства от античността до XX век" е дългогодишен труд, в него се предлага нов метод за изследване на подписите, извън традиционния просопографски, възприети като идентификационни знаци в личното идейно-художествено пространство. Творците символично присъстват в своите произведения през всичките епохи и тази екзистенциалност поставя в нова светлина редица художествени явления от историята на изкуството. Изяснен е характерът на някои оспорвани авторски подписи в българската наука – напр. в Алексанровската гробница, върху фиалите от Рогозенското и Панагюрското съкровище. Новият метод ревизира схващането за анонимността през Средновековието и дава основание за осмисляне на редица авторски белези в конкретен етно-културен контекст. Показателни в това отношение са: Мадарският конник, акростисите в "Именникът на българските ханове", подписите на зографите в Боянската църква, "Св. Първоапостоли Петър и Павел" в Търново и посвещението в Сеславския манастир на зографът св. Пимен Софийски. Знаковото подписване се наблюдава и в световното модерно изкуство, което прави книгата актуална за съвременните творци.
"Изкуствознанието днес – състояние и перспективи" е сборник, който обединява голяма част от докладите, изнесени на научна конференция през 2018 година, посветена на личността и професионалната дейност на един от най-ерудираните и уважавани преподаватели в специалност "Изкуствознание" – проф. д. изк. Чавдар Попов. Представените изследвания са ситуирани в разностранни области от историята и теорията на визуалните изкуства, с респективно различен проблемен обхват.
Интервю с проф. Чавдар Попов можете да чуете в звуковия файл.
„Украйна не се страхува от Путин“, заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..
У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски". Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..
Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия, преди утрешния Ден на психотерапията. Хората се страхуват най-вече от това дали ще могат да реализират потенциала си, да реализират концепциите..
Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще. Това каза президентът в Сингапур, където е на работно посещение, при откриването на бизнес форум с участието на представители на български и сингапурски компании. "Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и..
Над 40 души са загинали, а над 20 - пострадали, при израелски въздушни удари в северната част на Газа, както и в райони на Ливан. Междувременно израелския премиер Бенямин Нетаняху разкритикува издадената заповед от Международният наказателен съд за неговия арест. С такива заповеди от Хага вчера се сдобиха и бившия министър на отбраната..
В Будапеща служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков ще се срещне днес с колегите си от Австрия, Румъния и Унгария. Очаква се да бъдат обсъдени възможностите за премахване на контрола по сухопътните граници. Срещата е организирана от унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, като целта е да бъдат обсъдени..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..