Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавният департамент на САЩ: България има проблеми с човешките права, корупцията и съдебната независимост

Снимка: БГНЕС

България има значителни проблеми с правата на човека, сериозни проблеми със съдебната независимост, корупцията, нетолерантността и ограниченията върху свободното изразяване, включващо заплахи за насилие над журналисти и корпоративен и политически натиск върху медиите. Това се казва в годишния доклад на Държавния департамент на Съединените американски щати за човешките права у нас за миналата година. Американското посолство в София публикува частта от доклада, отнасяща се за България.

В доклада се съобщава за сериозни корупционни прояви. Именно корупцията, заедно с неефективността и липсата на отчетност са сред посочените причини за ниското доверие в съдебната система, въпреки че Конституцията и законите предвиждат тя да е независима. Изразява се загриженост от „липсата на съдебен контрол срещу решение на прокурор да не започне разследване“ и от влиянието на прокуратурата върху Висшия съдебен съвет и магистратите.

Държавният департамент се спира и на данните за незаконно подслушване и следене в България, като се позовава на заключението на специалната комисия в НС за над 900 лица, сред тях политици, магистрати и журналисти, които са били обект на наблюдение по време на антиправителствените протести през 2020-та. В доклада е упоменато и разследването за полицейско насилие срещу демонстранти под колоните на Министерския съвет.

В документа се посочва, че независими медии са били обект на открити атаки от политици на всички нива и от административен и съдебен натиск. Цитирано е изказване от май м.г. на бившия директор на БНР Андон Балтаков, че законът благоприятства политическата намеса в управлението на медиите чрез контролирано финансиране.

Споменават се и твърденията за нерегламентирани обществени поръчки и авансово преведени от предишните управляващи големи суми за все още неизвършени дейности и услуги т.нар. инхаус процедури. Не са получени сигнали за сериозни нарушения по време на президентските и парламентарните избори, се казва още в документа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хамас ще предаде на Израел още едно тяло на заложник

Палестинската групировка "Хамас" заяви, че ще предаде тялото на още един израелски заложник в Газа на Червения кръст, като Израел потвърди, че това ще стане малко след полунощ. Тел Авив твърди, че е получил девет от 28 тела на заложници, държани в анклава. От "Хамас" обявиха, че остават ангажирани със споразумението за прекратяване на огъня и..

публикувано на 17.10.25 в 22:48
Газопровод

Полша отказа да екстрадира заподозрян за взривяването на "Северен поток"

Полски съд освободи от ареста и отказа да екстрадира в Германия 49-годишния украински гражданин Владимир Журавльов, който е заподозрян за взривяването на газопроводите "Северен поток". Това написа в социалната мрежа "Екс" полският премиер Доналд Туск, определяйки съдебното решение като справедливо.  Журавльов беше задържан на 30 септември в полския..

публикувано на 17.10.25 в 22:32

"Хамас" възнамерява временно да запази контрола си върху сигурността в Газа

Палестинската групировка "Хамас" възнамерява временно да запази контрола си върху сигурността в Газа, заяви висш представител на групировката в  интервю за агенция Ройтерс. Мохамед Назал от политическото ръководство на "Хамас" добави, че не може да се ангажира с разоръжаването на групировката. По думите му, тя е готова за прекратяване на огъня до пет..

публикувано на 17.10.25 в 21:50
Кметът на Варна Благомир Коцев

Обнови Европа: Делото срещу Коцев е политически мотивирано

Групата на "Обнови Европа" в Европейския парламент определи делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев като "политически мотивирано". Нейният говорител Винсент Стюър заяви на брифинг, че средствата за България по Плана за възстановяване и устойчивост трябва да бъдат изцяло спрени. Припомням, по искане на "Обнови Европа", следващата сряда..

публикувано на 17.10.25 в 21:29
Размяната на телата на жертви на сблъсъците между талибаните и Пакистан на границата между двете страни

Пакистан наруши примирието с талибаните

Пакистан осъществи удари по афганистанска територия тази вечер, нарушавайки примирието, което донесе два дни спокойствие на границата, съобщи високопоставен представител на талибаните, предупреждавайки, че Кабул ще „отвърне на удара“. 48-часовото примирие прекъсна почти седмица на кървави сблъсъци по границата, при които загинаха десетки..

публикувано на 17.10.25 в 21:19

Рекорден месец септември за туризма в Кипър

Нови рекорди бяха поставени в туризма на Кипър през септември, показват обявените днес данни от Статистическата служба на страната. Секторът очаква ноември като своеобразен стрес-тест за целогодишен туризъм на острова. Пристиганията на туристи в Кипър са се увеличили с 12% през септември в сравнение със същия месец миналата година, според..

публикувано на 17.10.25 в 20:39

Външният министър разговаря с временно управляващия посолството на САЩ в София

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял с временно управляващия посолството на САЩ в София Мартин Макдауъл. Двамата са обсъдили стратегическото   партньорство между София и Вашингтон и двустранното сътрудничество в приоритетни области като сигурността, отбраната и енергетиката. Американската страна е потвърдила..

публикувано на 17.10.25 в 20:32