Промените в Закона за съдебната власт влязоха за окончателно обсъждане в пленарната зала. Поправките на управляващата коалиция предвиждат закриване на специализираните съд и прокуратура.
Депутатите вече гласуваха за отмяна така наречените "кариерни бонуси" на членовете на Висшия съдебен съвет. Без бонуси остават и главният инспектор и инспекторите в Инспектората към ВСС.
Парламентът удължи работния ден до окончателното приключване на дневния ред, който включва и спецпрокуратурата и решението, с което Пътната агенция ще може да заплати 50% от всички финансови задължения по договорите за поддръжка на републиканските пътища.
От парламентарната група на ГЕРБ остро се противопоставиха на промените.
Дани Каназирева заяви, че управляващите целенасочено унищожават работеща институция:
"Дела от 2015-а и 2016-а. Ами, чакайте, колеги, като идат в Софийски градски съд по-бързи ли ще станат? Това ли е вече любимият съд? Ама, целта прозира, разбирате ли? Нито сте толкова глупави, нито сте толкова некомпетентни - смяна на магистратите по делата и взимане на тези дела не от този съд, а от друг съд".
Министърът на правосъдието Надежда Йорданова увери, че правата на защитените свидетели по дела, разглеждани от Специализирания съд, няма да бъдат накърнени:
"Нека да си припомним, че 46-ото Народно събрание измени законодателството и Бюрото за защита на лицата във връзка с наказателното производство вече не е при главния прокурор, а е към министъра на правосъдието. И в това си качество мога да ви уверя, че всички инструкции, указания, междуинституционални споразумения във връзка с неговата работа с оглед защитата на лицата, защото не става въпрос само за свидетели, в различните случаи - за класифицирана информация, са с достатъчно високо ниво на защита".
Депутатът Анна Александрова от ГЕРБ заяви, че със закриването на органите на специализираното правосъдие се прави услуга на олигархични кръгове:
"Крайно време е преди този законопроект да бъде подложен на гласуване на второ четене да кажете на българските граждани чии интереси защитавате – тези на държавата или на олигарсите, които са с повдигнати тежки обвинения. Тези същите, които ги изкарахте борци за правосъдие, тези, които не крият подкрепата си към вас, тези, които ще са най-доволни от закриване на специализираните структури в България. Сигурна съм, че обществото ще ви потърси сметка".
Депутатът Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната" призова да не се правят спекулации:
"Не вменявайте някаква вина, там където няма. Не правете спекулации, там където няма доза истина и не прехвърляйте вината, че евентуално липсата на професионализъм на дадени колеги ще е плод на нашите действия тук. Излезте и посочете конкретни дела и лица, за да можем всички заедно да ги проследим"
Депутатът от БСП Крум Зарков определи спецпрокуратурата като бухалка за политическа разпра:
"Как изведнъж се оказа, че има съд, който мнозинството харесва повече от другите. Обяснете на международните наблюдатели как между 2017 и особено след 2019 г. започна да обикаля един черен микробус из София и страната с надпис "Специализирана прокуратура" и да прибира хора, в това число действащи министри, но не защото са осъдени, а защото имат мерки за неотклонение, които друг съд не би приел. Обяснете им на прокурорите, които се борят срещу тероризма и организираната престъпност, че закриване на специализираните съдилища не означава, че в България повече никой няма да се бори с този феномен. Но надявам се, че означава, че най-накрая някой ще започне да се бори, особено в частта "корупция".
Спецправосъдието е символ на превзетата държава, а структурите са неефективни и са се превърнали в орган за политическа репресия. Това са основните мотиви на управляващите за закриването, заяви Андрей Гюров от "Продължаваме промяната":
"Правим първа голяма крачка с гледането на второ четене на закриването на специализираните съд и прокуратура, станали символ на превзетата държава. Партиите от управляващата коалиция се явиха на избори с тази заявка, с това обещание към избирателите".
Текстовете уреждат още кадровия статут на съдиите, прокурорите и следователите след закриване на специализираните звена, както и условията и реда за тяхното преназначаване. Премахват се и т.нар. кариерни бонуси за членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на инспектората към ВСС.
Днес парламентът ще разгледа и проекторешението, което предвижда Агенция "Пътна инфраструктура" да заплати 50 процента от всички финансови задължения по договорите за поддръжка на републиканската пътна мрежа.
В пленарната зала ще бъде гласувано и решението, с което Пътната агенция ще може да заплати 50% от всички финансови задължения по договорите за поддръжка на републиканските пътища. Останалите 50%, които се дължат на строителния бранш, ще бъдат платени след стриктна проверка, обеща премиерът Кирил Петков.
"Заедно с министерството на регионалното развитие ще минем през експертна комисия да оценим дали тези средства са похарчени правомерно. И след такава оценка да има отново санкция на парламента за одобряването на тези средства."
Пътностроителните фирми вчера протестираха с искане моментално да получат половината от дължимите им средства. Проекторешението предвижда браншът да получи първоначален транш от 600 милиона лева.
Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия, заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година. Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси София"...
Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..
Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..
Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск". "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..
Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология: "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..
70 работници и служители в плевенската общинска фирма "Паркстрой" останаха без заплати. Причината е, че Общината спря плащането по сключен взаимен договор. Кметът д-р Валентин Христов обясни: "Поставен в ситуацията да работи с управител, който Общинският съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Общината избира предвидената в..
Министърът на енергетиката Жечо Станков е разпоредил извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй" след сигнал в прокуратурата и ДАНС за съмнения за злоупотреби и финансови нарушения. Проверката ще бъде извършена от експерти от енергийното министерство и от Българския енергиен холдинг.
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..