Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кът на Пакистан в Националната библиотека

Н. пр. Мариам Мадиха Афтап и доц. д-р Красимира Александрова.
Снимка: Виктория Петрова, БНР

Кът с книги и сувенири от Пакистан беше открит в Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“ в София. Инициативата е част от по-мащабна идея за обмен на книги между националните библиотеки на различни страни.

Директорът на Националната библиотека доц. д-р Красимира Александрова посрещна Нейно Превъзходителство г-жа Мариам Мадиха Афтап, посланик на Пакистан в България,  с която откриха новия литературен кът:

"Аз се надявам, че съвсем скоро ще бъде и подписването на меморандум за сътрудничество и разбирателство с Националната библиотека на Пакистан".

"Благодаря на доц. Красимира Александрова, защото нейна беше идеята да направим този кът на Пакистан в Националната библиотека. През 2022 г. честваме 75-ата годишнина от независимостта на Пакистан".

Кът на Пакистан в Националната библиотека

През 2021 Националната библиотека откри три къта - на Словенската национална библиотека и на библиотеките на Нигерия и Азербайджан. Тази година се открива втори кът, с който стават общо пет. А от преди няколко седмици и библиотеката на Словакия вече също има свое представителство.

Интересът към инициативата е голям. Очаква се да се включат още страни - докъдето се простират пространствените възможности на библиотеката.

Книгите и ценните предмети, които са дарени от страните участнички, могат да се разгледат в работното време на Националната библиотека.

Разположени са на втория етаж срещу портретите на директорите, управлявали през 143-годишната история на литературната съкровищница на България.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Британските власти са подложени на натиск да признаят палестинската държавност

Британските министри са подложени на натиск както от кръгове в управляващата Лейбъристка партия, така и извън нея, да признаят палестинската държавност на конференция на ООН следващия месец, като партийни високопоставени лица твърдят, че това би укрепило перспективите за мир и би демонстрирало "морално лидерство на фона на ескалиращото напрежение",..

публикувано на 24.05.25 в 16:33

В Ловеч отбелязаха 24 май с празнично шествие

В Ловеч празникът на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше отбелязан с празнично шествие под звуците на "Върви народе възродени…" и  награждаване на изявили се учители и ученици.  Именно в Ловеч на празника на светите равноапостоли Кирил и Методий през 1901 г. се запява за първи път Химна на светите братя Кирил и..

публикувано на 24.05.25 в 16:15

Диктовки на открито по случай празничния 24 май

В парка "Княжевска градина" в София учени от Института за български език към Българската академия на науките отбелязаха с диктовки на открито за дванайсета поредна година Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В рамките на кампанията на Института "Написаното остава. Пиши..

публикувано на 24.05.25 в 15:54
На снимката (от ляво надясно): Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, вицепрезидентът Илияна Йотова и кметът на София Васил Терзиев на тържественото шествие по случай 24 май в София

С тържествена церемония в столицата отбелязаха 24 май

България отбелязва Денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост. Тържествена церемония в столицата се проведе пред паметника на Светите братя Кирил и Методий. Церемонията в София започна с молебен и тържествен водосвет, извършени от патриарх Даниил. Извън предварително предвидения сценарий, патриархът произнесе..

публикувано на 24.05.25 в 15:31

В София откриха 20-ата Световна среща на българските медии

В София беше открита 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция. Мотото на форума тази година е "Медии и знание".  В срещата участват български журналисти от 25 държави, сред тях от 34 българоезични медии по света, както и представители на 36 медии от България. Генералният директор на БТА Кирил..

публикувано на 24.05.25 в 15:28

Израел съобщи, че е нанесъл удари срещу 100 военни обекти на екстремисти в Газа

Израелските военновъздушни сили са нанесли през последното денонощие удари срещу 100 военни обекти на екстремисти в различни части на ивицата Газа, заявиха от армейския пресцентър. В съобщението се посочва, че израелските военни продължават да противодействат на заплахите за населението на Израел в рамките на операцията "Колесниците на Гедеон"...

публикувано на 24.05.25 в 14:58

Тържествено шествие изпълни улиците на Габрово за празничния 24 май

Тържественото шествие на габровските ученици и студенти, техните преподаватели, и представители на културните институции изпълни улиците на града за празничния 24 май. Паметникът на благодетеля на първото светско училище в българските земи Васил Априлов беше отрупан с цветя. Алеите около паметника на Васил Априлов се изпълниха с хора, дошли..

публикувано на 24.05.25 в 14:38