Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици показаха изобретенията си на изложение в Горна Оряховица

Те са направили разработки в областта на електрониката, електротехниката, софтуера и мехатрониката

Роботът проходилка
Снимка: Здравка Маслянкова

За шести път град Горна Оряховица беше домакин на изложение-конкурс на младежко техническо творчество. По традиция изложението събира млади хора от цялата страна, които показаха виждането си за това как ще се развива светът.

Младежкото техническо изложение в Горна Оряховица събра млади технически гении, които демонстрираха своите иновации и разработки. Целта е да се даде възможност за популяризиране и изява на творческите търсения на ученици и студенти и засилване на връзката между професионалното образование и бизнеса. Изложението беше с конкурсен характер и в него се включиха 40 екипа от професионални гимназии, технически университети, иновативни фирми и индивидуални участници. Показани бяха разработки в областта на електрониката, електротехниката, софтуера и мехатрониката
Запален по роботиката е 15-годишният Пламен Адерски от София, ученик в гимназията по електроника „Джон Атанасов“. Помагал е на баща си при разработката на робот проходилка за деца с церебрална парализа:

"Тя служи да раздвижва деца, които подсъзнателно не могат да ходят, заради проблеми с мозъка. Тествано е, консултирали сме се с лекари и реално има практическа полза и можем реално да го ползваме, за да накараме едно дете да ходи и да се радва на живота. То е конструирано за малки деца на 6-7-годишна възраст, не повече от 1,5 метра. Автоматично се затваря и прилепва към детето. То обува обувките. Времето, за което може да функционира, е от 3 до 4 часа“, каза за БНР Пламен Адерски.

Прототипът на робота проходилка се показва за първи път на изложението в Горна Оряховица с идеята да бъде привлечено вниманието на инвеститори за доразработка.  

Разработка за измерване на кръвно налягане                      Снимка: Здравка Маслянкова
Учениците от клуба по роботика в Професионалната техническа гимназия в Габрово показаха изобретението си за измерване на кръвното налягане и мускулната активност.

"Когато започнете да мърдате ръцете си, започва да измерва колко е голяма мускулната активност. Когато отпуснете ръцете си, измерва кръвното налягане и пулса на човека. Слага се на ръцете ни, свърза се към компютър, за да може да има ток и показва на таблица“, заяви за "Хоризонт" ученичката Теди Лефтерова.

Домакините от Горна Оряховица - спортен клуб „Моделист“, показаха модели на самолети и ракети, които могат да летят. А курсантите от Националния военен университет демонстрираха два проекта - метеорологична министанция и многоцелева платформа, която може да се ползва за разузнаване и охрана и цели да се запази живота на войника.

За близо месец десетокласникът Георги Касъров от Професионалната гимназия „Мария Кюри“ в Сливен е работил по изобретяването на своята „умна“ къща, пестяща електроенергия.

„Къщата е смарт захранваща се от фотоволтаичен панел с управление от смартфон. Състои се от силова и смарт част. Темата по принцип е зелената енергия около нас, в нас да е повече. Да започнем да използваме самите фотоволтаични панели, да не използваме толкова много тецове“.  

Ученически разработки            Снимка: Здравка Маслянкова
Учениците от гимназията от Гоце Делчев показаха на щанда си фигури, изработени през годините от стари автомобилни части, като им се вдъхва нов живот - мотоциклети, шахматни фигури, ракетни установки, автомобили, влакче, самолетчета и хеликоптери. Частите вземат от автомобилните сервизи, където учениците ходят на практика. Моделите не са копия, а оригинални идеи на младежите или почерпени от анимационни филми.

Младият изобретател Димитър Славов демонстрира работния вариант на робот, разработен по поръчка на немска фирма, развиваща дейност в София, с приложение в индустрията:

"Разработка за предотвратяване на трудови злополуки при повдигане на тежки товари. До 150 килограма сме го пробвали, няма проблем. Това е един от двата робота, който сме направили. Имаме още работа по него. Имаме проблем с програмирането. Не сме го нагласили да крачи. Можем да вдигнем бутилка, но не можем да я пренесем от точка А до точка Б. Това програмиране е малко сложен процес, защото все пак трябва да се съобразим, че това е тежка машина, силна машина. Всичко става много бавно, защото се тества по 20 пъти“.   

Деца пред старите компютри       Снимка: Здрвака Маслянкова
Над 200 ученици, студенти и млади изобретатели показаха разработките си. Малки и големи бяха привлечени от уникалната колекция на горнооряховеца Деян Минчев от стари, но работещи компютри, която също беше изложена в спортната зала „Никола Петров“.

Робот за вдигане на тежки товари     Снимка: Здравка Маслянкова
Изложението за младежко техническо творчество се организира от фондация „Милен Григоров“ и Община Горна Оряховица със съдействието на „Ротари клуб”, Федерацията на научно-техническите съюзи и Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05