Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС готви нови санкции срещу руския банков и петролен сектор

Фон дер Лайен: Най-големият приоритет е да намалим приходите на Путин

| обновено на 17.04.22 в 18:08
Урсула фон дер Лайен
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Следващият шести пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия ще бъде насочен срещу банковия и петролния сектор. Това заяви председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен в интервю за германския вестник "Билд ам зонтаг"
Европейският съюз ще насочи шестия пакет от санкции срещу Русия към руския петрол и банки. Това казва Урсула фон дер Лайен пред германския вестник Bild am Sonntag. Планираните санкции ще включват Сбербанк, най-голямата руска банка, която досега не беше засегната от санкциите на САЩ и Великобритания,. 

"Гледаме по-навътре в банковия сектор, особено "Сбербанк", която държи 37% от него. Разбира се, има и енергийни въпроси", посочва Фон дер Лайен.

Досега Европейският съюз щадеше Сбербанк, защото тя заедно с "Газпромбанк" е един от основните канали за заплащане на руския петрол и природен газ, който страните от Европейския съюз закупуват, въпреки конфликта в Украйна, отбелязва Ройтерс.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен смята, че западните санкции все повече подкопават руската икономика и дефолтът е само въпрос на време. Това мнение тя изрази пред вестник BILD am Sonntag, цитиран от БТА.
„С всяка седмица санкциите разяждат все по-дълбоко руската икономика: износът на стоки за Русия се срина със 70%“, каза фон дер Лайен. Тя твърди, че „стотици големи компании и хиляди експерти напуснаха страната, а БВП в Русия, според текущите прогнози, ще намалее с 11%“. Според нея „държавният фалит на Русия е само въпрос на време“. 
Урсула фон дер Лайен добавя, че Брюксел работи по "умни механизми", така че петролът също да може да бъде включен в следващите санкции.
По данни на руското министерството на финансите към 1 февруари 2022 г. външният публичен дълг на страната възлиза на $59,5 млрд., включително дълг по външни облигационни заеми от $38,97 млрд. Общо Руската федерация има 15 активни облигационни заеми с падеж от 2022 до 2047 г.

Урсула фон дер Лайен добавя, че Брюксел работи по "умни механизми", така че петролът също да може да бъде включен в следващите санкции.

"Това, което не бива да става, е (руският президент Владимир) Путин да получава още по-високи цени на други пазари за доставки, които иначе биха отивали към Европейския съюз", посочва Фон дер Лайен и добавя: "Най-големият приоритет е да намалим приходите на Путин".

Германските издания цитират още от интервюто на Фон дер Лайен и призива ѝ страните от ЕС бързо да доставят оръжие на Украйна. „Само така Украйна може да оцелее в борбата си за отбрана от Русия“, казва председателят на ЕК. По думите ѝ на страната трябва да се даде това, от което тя се нуждае за отбраната си.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За първи път е санкционирана най-голямата рафинерия на "Роснефт" в Индия

Съветът на ЕС прие 18-ия санкционен пакет срещу Русия - един от най-мащабните до този момент. В него таванът на руския суров петрол спада от 60 на около 47,6 долара за барел (15% под средната пазарна цена). ЕС прие нов таван за цената на руския петрол Одобрението на новия санкционен пакет стана възможно, след като словашкият премиер..

публикувано на 18.07.25 в 17:30

КФН: При дружество "Топлина" не са установявани нарушения за инвестиции в свързани лица

От създаването на пенсионноосигурително дружество "Топлина" досега не са съставяни актове за административни нарушения за инвестиции в свързани лица, нито за количествени ограничение за инвестиции в икономическа група. Това съобщи Комисията за финансов надзор след запитване на БНР във връзка с анализ на "Грийнпийс" за ПОД "Топлина". В него се..

публикувано на 18.07.25 в 17:10

Скритият труд на българските дипломати: Как се спасяват сънародници зад граница?

"За съжаление, през тези две години, в които съм в Израел, още няма две пълни, се наложи няколко пъти да извършваме евакуация на българи".  Това разказа пред БНР Славена Гергова, извънреден и пълномощен посланик на страната ни в Израел, в навечерието на  19 юли - Деня на българската дипломация. Посланикът ни в Израел: Все още има желаещи да се..

публикувано на 18.07.25 в 16:50

Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа

Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа. Проучване показва, че за юни са се увеличили туристите в Гърция, но приходите са по-малко от миналата година за същия период. Анкета на гръцките медии сред чуждестранните туристи показва възмущението на гостите от прекалено високите цени на сянката на популярни за почивка..

публикувано на 18.07.25 в 16:44

Българинът, задържан като съучастник в убийство в Гърция, се призна за виновен

Българин се призна за виновен по обвинение за участие в умишлено убийство в Атина.  Той е взел активно участие в прикриване на престъплението.  Мъжът си призна, след като разследващите откриха неоспорими доказателства.  Срещу обещани 50 000 евро б ългаринът и двамата подсъдими албанци са се опитали да променят уликите срещу убиеца.  Последният..

публикувано на 18.07.25 в 16:43
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Преди да настаните близки в социален дом, проверете дали е вписан в регистъра на МТСП

Хората, които настаняват деца или възрастни в различни социални услуги, задължително да проверяват дали те са вписани в регистъра на социалното министерство.  За това призова социалният министър Борислав Гуцанов, който днес посети няколко социални услуги, финансирани от държавния бюджет в Ловеч и Летница.  Министър Гуцанов посочи, че в..

публикувано на 18.07.25 в 16:34

Ще може да се отнема имущество от престъпна дейност, притежавано от трети недобросъвестни лица

В полза на държавата вече ще може да се отнема имущество, придобито от престъпна дейност и притежавано или държано от трети недобросъвестни лица. Това предвиждат изменения в Наказателния кодекс, предложени от МС, които НС прие на първо четене със 110 гласа, 8 против и 44 въздържали се. Парламентът прие на първо четене промени в НПК В..

публикувано на 18.07.25 в 16:23