"До събитията в събота (откриването на клуба на Културен център „Иван Михайлов“ в Битоля - б.р.) имаше две писти на външната политика на България по отношение на Република Северна Македония"
Това мнение изказа пред БНР доц. Спас Ташев от БАН.
Той разви тезата си за две политики на България, като обясни, че едната писта е била на официалната външна политика, възприета още от правителството на Бойко Борисов, а другата - лична на Кирил Петков и на кабинета му:
"Той е прав, че каквото е договарял, трябва да бъде потвърдено от парламента. От тази гледна точка промяна не е имало, но Петков подготвяше такава промяна".
Според доц. Ташев случилото се в Битоля се е оказало аргумент срещу водената от Кирил Петков политика, защото събитията там са доказали, че в РСМ няма някакви съществени промени:
"За два дни толкова антибългарски материали не са били публикувани в РСМ през последните 5-6 години. От тази гледна точка ние имаме връщане назад и не можем да говорим за напредък в отношенията".
Интервюто на Снежана Иванова с доц. Спас Ташев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
От БСП призоваха работодателите да се върнат на масата на преговори за Бюджет 2026. Председателят на парламентарната група Драгомир Стойнев защити заложените в проекта параметри: Няма да се проведе свиканото заседание на НСТС за обсъждане на проекта за Бюджет 2026 "Аз не знам какво са очаквали работодателите, но когато БСП е в управлението, е..
Британските военни обявиха първата доставка на бронирани машини "Аякс" - с 8 години закъснение и на фона на въпроси относно тяхната значимост, тъй като евтините дронове доминират бойните полета в Украйна. Заместник-министърът на отбраната Люк Полард заяви, че първите 50 машини, струващи близо 10 милиона паунда всяка, са готови за разполагане..
Районният съд в Павликени пусна от ареста мъжа, който нанесе лека телесна повреда на кмета на село Дъскот. Кмет на павликенско село е бил пребит заради съставен акт за незаконно изхвърлени отпадъци Държавното обвинение поиска за 36-годишния мъж най-тежката мярка за неотклонение - "Задържане под стража“. Съдът в Павликени определи..
Всеки трети българин изразява готовност да изложи на риск личния си живот, за да защити демокрацията, а всеки пети е готов да се запише като доброволец в случай на война. Между двете групи има висока степенна припокриване, което показва наличие на солидна връзка между гражданската смелост и готовността за защита на страната от външна заплаха...
Националният съвет за сигурност на Белгия се събра преди около час, за да обсъди ситуацията с все по-често навлизащи дронове във въздушното пространство на кралството, както и мерките, които да бъдат предприети в тази връзка. Междувременно снощи бе подаден сигнал за нов подобен инцидент. В полицията на Остенде - най-голямото пристанище на..
Заради липсата на прозрачност и отказа на здравното министерство да осигури достъп до заданието за изграждане на Национална детска болница – от Обществения съвет за изграждането на лечебното заведение обявиха, че подават колективна оставка. Председателят на съвета проф. Иван Литвиненко обясни, че всяка от неправителствените организации ще..
Парламентът прие окончателно промени в Закона за автомобилните превози, които целят да осигурят редовен автобусен транспорт за жителите на четири български общини - Добричка, Тунджа, Родопи и Марица, където над 150 населени места в момента са без достъп до обществен превоз. Така отпада задължението на превозвачите, извършващи превоз на..
Рекорд по най-много изкачвания на Хайдушката пътека в Сливенския балкан постави Милен Шидеров от Сливен. За 24 часа той направи 12 качвания и..
Премиерът Росен Желязков отбеляза, че въвеждането на еврото е безспорен успех за България и изрази увереност, че всички страхове около процеса ще..
"Еврото е стратегически избор дотолкова, доколкото това е отказ от национален суверенитет" . Това заяви пред БНР икономистът Виктор Папазов ,..