Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представители на институции и експерти дискутираха как да се преосмисли българската икономическа политика

Снимка: Pixabay

"България се нуждае от преосмисляне на своята икономическа политика. В момента започват да се редуват различни външни шокове, които оказват влияние върху бизнес цикъла и темпа на икономически растеж, и предвид ефектите от глобализацията, тези въздействия скоро няма да спрат".

Това каза председателят на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев при откриването на дискусионен форум "Икономическата политика под натиска на кризите - възможности и ограничения", организиран от БСК по повод предстоящата (на 25 април) 42-ата годишнина от основаването на Камарата.

Според Митрев новата реалност е свързана с нарушение на веригите за доставка, висока инфлация, диспропорции между финансовия и реалния сектор, високи бюджетни дефицити и бързо нарастващ публичен дълг.

Според д-р Щерьо Ножаров, икономически съветник в БСК, въпреки че България започна през 1988 г. прехода към пазарна икономика от близка изходна позиция с Румъния, Хърватия, Чехия, Полша, Унгария и другите държави от Централна и Източна Европа, днес тя остава последна по икономически и социални показатели в ЕС.

"Човешкият капитал и институциите са двата основни аспекта, върху които България трябва да работи активно, за да се развие икономиката ни", каза министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, цитиран от БТА. Според него по отношение на човешкия капитал България е допуснала сериозна деградация след 1989 г. и страната ни е изгубила много от традициите в образованието, както и добрите преподаватели. Той допълни, че в България, с помощта на Европейския съюз, в последните години се инвестират интензивно капитали. И посочи, че за идващия програмен период само през Министерството на иновациите и растежа в българската икономика ще се влеят над 7 млрд. лева.

Войната в Украйна налага да се погледне по нов начин на приоритетите за сигурността на енергийните доставки, каза от своя страна заместник-министърът на енергетиката Ива Петрова. Тя допълни, че неочаквано високите цени на електроенергията и волатилността на пазарите правят предизвикателствата огромни.

По думите ѝ диверсификацията на енергийните източници вече е необходимост, без която енергийната сигурност на страната е невъзможна. Правителството мобилизира сериозен ресурс за завършване на междусистемната връзка Гърция – България, която е ключова за алтернативните доставки на природен газ за страната и региона. Пускането в търговска експлоатация на съоръжението е планирано за втората половина на тази година. В синергия с този проект изграждането на терминала за втечнен природен газ край Александруполис е допълнителна възможност за повишаване на енергийната сигурност в тази част на Европа. Чрез "Булгартрансгаз" страната ни участва в реализацията му и се очаква съоръжението да бъде факт в края на 2023 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Културен маратон във Велико Търново

Деня на Европа във Велико Търново ще се проведе културен маратон с поглед към европейската идея и успешното европейско сътрудничество между България и Румъния.  В художествената галерия "Борис Денев" представители на Съвместния секретариат, Управляващия и Националния орган на програмата Програма Interreg VI-A Румъния – България, общини и..

публикувано на 09.05.25 в 09:09

Червена боя на входа на Министерството на културата, има задържан

Млад мъж е залял с червена боя служебния вход на Министерството на културата.  БНР научи, че инцидентът е станал около 3 ч. тази нощ. Веднага е бил подаден сигнал в полицията. Патрул на СДВР е забелязал мъжа и го е задържал. Арестуваният е на 29 години и не е криминално проявен, научи "Хоризонт". Към момента не са ясни мотивите за..

публикувано на 09.05.25 в 08:35
Папа Лъв XIV при първото му послание след избора

Ива Михайлова: Папата продължава да бъде морален лидер

"Светият дух ни изненада. Кардинал Превост не беше сред най-цитираните имена ." Това каза след избора на папа Лъв XIV Ива Михайлова, говорител на Католическата църква в България. По думите ѝ, папата продължава да бъде морален лидер и глас на разума, надеждата и любовта. Робърт Франсис Превост от САЩ става папа - Лъв ХIV Папа Лъв..

публикувано на 09.05.25 в 08:31
Красимир Вълчев

Образователният министър открива STEM център в луковитско училище

В Луковит министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще открие нов STEM център в Средното училище "Алеко Константинов" - най-голямото в област Ловеч. Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит, в което учат 810 ученици отбелязва днес и  своята 135-годищнина, поясни директорът Мая Ралчева. "СУ "Алеко Константинов" винаги е..

публикувано на 09.05.25 в 08:23

В Благоевград отбелязват Деня на Европа, а след това започва "Занаят фест"

Благоевград  ще отбележи Деня на Европа и Деня за почит към всички жертви от Втората световна война. Цветя ще бъдат  поднесени пред паметната плоча на загиналите за свободата и независимостта на България.  На площад "Македония" ще бъде обедният концерт с участието на творчески състави на читалище "Никола Вапцаров", а за децата е предвидена..

публикувано на 09.05.25 в 08:11

И днес стопаните могат да кандидатстват за компенсиране на разходите си за борба с вредителите през зимата

Днес е крайният срок, в който земеделските стопани могат да кандидатстват за компенсиране разходите си за борба с вредителите по трайните насаждения през зимния период. Бюджетът на държавната помощ за тази година е 10 млн. лв. Държавната помощ има за цел да ограничи максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители..

публикувано на 09.05.25 в 08:05

Православната църква чества летния Никулден

Днес православната църква чества летния Никулден. Празникът е възпоменание за пренасянето на мощите на Свети Николай Чудотворец в италианския град Бари. Там се пазят и до сега, като събират поклонници от целия християнски свят. Св. Николай живял през IV век и бил епископ на град Мира в Мала Азия. Векове по-късно градът бил..

публикувано на 09.05.25 в 08:05