Днес, Велики четвъртък, православната църква напомня с богослужения за редица събития от последните дни на Иисус Христос, свързани със спасителното му дело за човечеството.
По традиция се боядисват великденските яйца, първото от които в червено. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички от семейството. В червено се обагря и следващото яйце, което се оставя в църквата в събота вечерта, след празничната литургия.
С богослуженията православната църква напомня за редица събития от последните дни на Иисус Христос, свързани със спасителното му дело за човечеството. Това са свещеното умиването на нозете на апостолите, Тайната вечеря с тях, молитвата на Христос в Гетсиманската градина, предаването му на съд и изкупителните Му страданията на Кръста.
На Велики четвъртък църквата припомня как на Тайната вечеря с апостолите, Христос установил светото Причастие. Много вярващи, спазвали Великия пост, се причестяват със светите тайни - тялото и кръвта христови.
"Причастието е да станем причастни, да се съединим с Христос чрез тайнството Света Евхаристия и така ще имаме живот на душата, живот вечен."
След Василиевата литургия се извършва Велик маслосвет за всички християни, по време на който се освещава елей.
Вечерта се отслужва Последованието на 12-те евангелия. Четат се евангелски откъси, които са посветени на изкупителните христови страдания.
"На тези богослужение душата ес изпълва с трепет, ние пеем "слава на твоето дълго търпение, Господи, че изтърпя страданията на кръста за нашето спасение."
На Велики четвъртък се подновява квасът и се замесва тестото за Великденските хлябове.
В Ямболско и до днес възрастните жени помнят как преди повече от 80 години са спазвали традицията.
87-годишната Елена Николова от Болярово разказва как преди повече от половин век в село Синапово са се подготвяли за Великден.
"Велики четвъртък се боядисват яйцата! Вапцваме ме яйцата! Събираме се децата и като вапцваме, първото яйце трябва да е червено. Нямаше бои – растения, змийски лапад му викахме, друго - брош трева. От едното ставаха червени от другото - жълти."
Козунакът през 40- те години на миналия век е бил все още непознат в пограничния край.
"Едно време само курабийки месеше майка ми и нахутен хляб правехме, от нахут. Начуквахме го, тя го накисваше, той шупваше, после се меси и става като козунак, по- вкусен."
Четири часа продължи протестът срещу частната клиниката в Пловдив, в която почина 6-годишният Ангел след дентално лечение с упойка, продължило четири часа. Хората пробиха полицейския кордон, счупиха стъклото на входната врата на клиниката и влязоха в нея с искане за среща със стоматоложката и анестезиолога, извършили манипулацията на детето. Заради..
Стотици граждани посрещнаха българския патриарх Даниил в Шумен. Той отслужи молебен в двора на Голямата базилика в Плиска, в рамките на празненствата по повод 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Патриархът: Отдаваме почит към този, който приобщи българския род към Христовата..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след приемането на конституцията по повод решението на КС, на тема "опраскването на Конституцията". Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев, един от председателите на "Да, България". "След като приехме..
Кралство Бутан е една от най-слабо развитите страни в Азия, малко по-голяма е от Белгия и 85 процента от територията й е гора, там живеят по-малко от 800 000 души. По данни на Международната организация на труда обаче тя държи рекорда за най-дълга работна седмица – над 54 часа. За сравнение – в Китай е малко над 46, в САЩ – над 37и..
Пакистан извърши ракетно изпитание на фона напрежението с Индия, изострило се след кървавото нападение срещу туристи в спорния регион Кашмир, предаде БТА като се позова на Асошиейтед прес. Ракетата земя-земя има обсег от 450 км, съобщи пакистанската армия. Изстрелването ѝ има за цел да бъдат проверени "оперативната готовност на войските и..
У нас няма нито една извършена трансплантация на органи чрез кръстосано донорство, от разрешаването му преди пет години. Това показва справка на агенция "Медицински надзор" изпратена до БНР. Според данни от нея, през миналата година в болниците, които са донорски бази, има само една нереализирана донорска ситуация след установена мозъчна смърт, и..
В Плевен започна подмяната на спирките на обществения транспорт. Монтажът на първите 10 спирконавеса се извършва поетапно със средства от общинския бюджет. Още 80 са включени в проект за "Интегриран градски транспорт на Плевен". До края на май ще бъдат монтирани първите 10 спирконавеси. Новите съоръжения имат обща визия, безопасни са и..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..