Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соня Момчилова е новият председател на СЕМ

Соня Момчилова
Снимка: БГНЕС

С 4 гласа "за" и 1 "против" Соня Момчилова беше избрана за председател на Съвета за електронни медии.

Против гласува Розита Еленова, която предложи Момчилова да бъде избрана за временно изпълняваща длъжността. Аргументът ѝ беше, че в края на април изтичат мандатите на трима членове на СЕМ - двама от парламентарната квота и един от президентската.

"Единственото ми съображение е, че този екип е би трябвало да се поучи от практиката, каквато СЕМ вече веднъж е преминал, и то не чак толкова отдавна, и председателят да бъде избран като временно изпълняващ длъжността, за да може следващите трима нови колеги да направят своя информиран избор", каза Еленова.

Тя заяви, че днешното заседание е било организирано в тайнственост и получи извинение от Бетина Жотева. Еленова предложи да бъде избран временно изпълняващ длъжността председател на СЕМ с аргумента, че такава практика е имало през 2016 година.

От своя страна, Соня Момчилова обяви, че ще подложи отново на гласуване решението за избора й на поста, след като встъпят в длъжност новите трима членове на медийния регулатор:

"Аз просто не умея да работя в условията на неодобрение и още повече когато има някаква субординация, при все, че си пръв сред равни в регулатора. За мен е много важно да се ползвам с доверието на колегите си. Здравето на българските медии е кауза, а аз мисля, че съм доказала, че мога да обединявам хората".

Соня Момчилова ще поеме председателското място в СЕМ на 28 април с мандат една година.

Днес следобед в комисията по културата и медиите предстои изслушване на тримата кандидати за двете места от парламентарната квота в СЕМ. На 27-и април изтичат мандтатите на Розита Еленова и на София Владимирова. На същата дата изтича и мандатът на Бетина Жотева, която е от президентската квота. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Любомир Казашки: В училище, където се преподава религия, децата са по-спокойни от тези, които не са виждали свещеник

Не съм правил изследване, но виждам разлика, че децата  са спокойни в училището, където преподавам, и я няма тази напрегнатост като в голямото училище. Това сподели в интервю пред БНР отец Любомир Казашки, който над 20 години преподава в частно училище в Ловеч. В предаването "Хоризонт до обед" той сподели своето мнение за..

публикувано на 18.03.25 в 10:52
Румен Радев

Радев: България е готова да приеме за лечение още 10 пострадали от Кочани

България и Република Северна Македония споделят обща болка за загубата за невинни човешки животи и обща надежда за бързото възстановяване на пострадалите в пожара в Кочани. Това посочи президентът Румен Радев. Той съобщи, че България е готова да транспортира по въздух още 10 от пострадалите от югозападната ни съседка за лечение в болници в..

публикувано на 18.03.25 в 10:42

Топлият вятър стопи снега... Закриха ски сезона на Рилските езера

Въпреки навалелия около 10 см нов сняг на Седемте рилски езера ски сезонът е закрит - планинските спасители слязоха и ще дават дежурства само през почивните дни. Постоянни дежурства ще дават през лятото.  Топлото време миналата седмица стопи снежната покривка по циркуса, условията за ски не са добри, привържениците на екстремните карания..

публикувано на 18.03.25 в 10:31

Полша и балтийските републики напускат Конвенцията за забрана на противопехотните мини

Полша и балтийските републики Литва, Латвия и Естония се оттеглят от Отавската конвенция, забраняваща противопехотните мини. Четирите държави, които имат обща граница с Русия обявиха това в съвместно становище днес, предаде Ройтерс. Напускайки договора от 1997 г., ратифициран или приет от над 160 държави, страните ще могат отново да започнат..

публикувано на 18.03.25 в 10:26
Нощният клуб в Кочани, където загинаха десетки при пожар на по време на концерт.

В Гърция проверяват противопожарните мерки в нощните заведения

Лекарите в Гърция се борят за живота на пациентите от Кочани, РСМ, където при пожар в дискотека през уикенда загинаха поне 59 души, а над 140 други пострадаха. Много от ранените бяха изпратени в болници в други балкански страни, сред които Гърция и България. Гръцките власти също започнаха проверки за противопожарните мерки в нощните заведения...

публикувано на 18.03.25 в 10:12

Шестима жители на Кочани готови да тръгнат към "Пирогов", за да дарят кръв

Шестима жители на град Кочани, РСМ, са в готовност да тръгнат към университетската  болница "Пирогов", за да дадат кръв. Всички те са с рядката кръвна група А, отрицателен резус - фактор, която е спешно необходима за един от пациентите в тежко състояние, приет в спешната болница в столицата ни. Групата тръгва в 10:30 часа българско време и се..

публикувано на 18.03.25 в 10:10

Интензивен е снеговалежът в област Велико Търново

Интензивен е снеговалежът в област Велико Търново. Няма населени места без електричество. Пътищата от републиканската пътна мрежа в региона са почистени и обработени, съобщи за БНР Венцислав Ангелов, директор на Областната пътно управление: "Всички пътища по републиканската пътна мрежа в област Велико Търново са обработени против заледяване и..

публикувано на 18.03.25 в 10:06