Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 17-24 април 2022

Александър Сорокин
Снимка: Фейсбук страница

Литовският ултрабегач Александър Сорокин постави нов световен рекорд в дистанцията 100 км пистово бягане. На състезанието Centurion Running Track 100 miles в Бедфорд, Великобритания той измина 100 км за 6:05:40 часа, като надмина и най-високите очаквания. До момента той държи рекордите и в дисциплините 100 мили, 12 часа и 24 часа.

Освен това, Сорокин има победа в един от най-престижните ултрамаратони - Спартатлонът, а също така - световна и европейска титла.

Интервю с Александър сорокин за БНР можете да прочетете и чуете тук.


Иво Андреев и Надежда Ангелова победиха в Панчаревския маратон миналата неделя. Състезанието, организирано от Спортния клуб „Бегач“, съвместно със Столичната община, се проведе край езерото Панчарево за 11 път. Тази година участваха близо 800 състезатели в 4 дисциплини - 10 км, 21 км и 42 км бягане, и 15 км планински преход.

Себастиен Берт
Белгиецът Себастиен Берт (Sébastien Berthe) направи сериозен, но в крайна сметка неуспешен, опит да изкачи свободно прословутата Dawn Wall по Ел Капитен в САЩ. Сочена за най-трудната голяма стена в света, Dawn Wall е 1000-метрова линия от 32 въжета, включваща техничен траверс на 14-ото въже, което е с категория на трудност 9а, както и още две въжета от същата категория. Тя се намира на югоизточната стена на скалния монолит Ел Капитен в култовата за катерачите от цял свят долина Йосемити. Премината е свободно (без изкуствени опорни точки) за първи път от Тommy Caldwell и Kevin Jorgeson - за 19 дни, от 27 декември 2014 до 14 януари 2015 г. Година по-пъсно Адам Ондра прави първото повторение - от 14 до 21 ноевмри 2016 г.

Берт е известен бигуол катерач със солиден опит - изкатерил е много от класическите големи стени в Алпите, маршрута “Freerider” за един ден (2017 г.) и свободно “The Nose” по Ел Капитен (2019 г.). В спортното катерене преминава 9а+.

По Dawn Wall
В началото на годината той започва работа по Dawn Wall със сънародника си Siebe Vanhee и успяват да завършат линията почти месец по-късно, осъзнавайки, че тя няма нищо общо с всички други мултипич маршрути, които са били катерили дотогава. И докато на Ванхее се налага да се върне в Европа по работа, Берт остава повече от месец на стената, за да разучава маршрута и да се подготвя за свободното му преминаване. Когато то започва, белгиецът успява за 9 дни да изкатери 13 въжета, като спи на порталедже (легло, закачено на стената, както се прави при катеренето на големи стени - бел.ред.). Преминаването на 14-ото въже му струва близо седмица, което го изтощава напълно, като се има предвид безсънието, причинено от високия адреналин, протритата кожа на ръцете и започналото главоболие. След още няколкодневна борба на стената, Берт решава да се откаже на 23 ден от епичното си изкачване. 

Белгиецът възнамерява да се върне в Европа по същия начин, по който е достигнал САЩ - прекосявайки Атлантическия океан с ветроходна лодка със свои приятели. Това се казва истинско приключение! Междувременно, партньорът му Ванхее, се завърна в Йосемити, така че предстои да видим какво ще правят там двамата в следващите седмици и месеци.
Еверест
Продължава пролетният сезон в изкачването на високите върхове. И тази година има българско участие в комерсиалните експедиции по осемхилядниците. БНР се свърза с въпросния участник, но бяхме помолени да не съобщаваме подробности, преди изкачването да започне, така че нашите слушатели ще научат новини от Хималаите, когато има новини.

Карлос Сория
Следим с интерес и какво ще направи 83-годишният испанец Карлос Сория, който прави пореден опит да изкачи Дхаулагири и вече достигна Лагер 3 (7300 м) в аклиматизацията си. Освен с възрастта си, Сория е трогателен и с опорството си да сбъдне своята мечта да изкачи всички 14 осемхилядници. До момента той се е качвал на 12 от тях - остават му Дхаулагири и Шиша Пангма. На Дхаулагири е правил 11 опита досега, това е 12-ият. Сория ще бъде придружаван от сънародника си Sito Carcavilla и шестима шерпи. В момента те са в Базовия лагер заради силни ветрове.

Карлос Сория е бивш състезател по ски-алпинизъм и бягане. Започва изкачването на високи върхове през 70-те години на миналия век. 10 от осемхилядниците изкачва на над 60-годишна възраст.
---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04