13 камбани огласят девическия манастир "Покров Богородичен" над кюстендилското с. Ресилово, коментират посетили Светата обител по Воскресение Христово миряни. Най-голямата от тях е 450-килограмова, най-малката е само 5 килограма.
Някои от 13-те камбани в Ресиловския манастир, където служат три монахини, са закупени от тях. За най-голямата сестрите събирали метали, докато я поръчат да се отлее специално.
Друга част са подарени на манастира. Удрят ги по каноничен ред - така, че да се постигне определена гама, за определения религиозен или манастирски празник или по друг повод.
Всяка от монахините дава и нещо като дежурство, наричано служене и тя удря камбаната.
Игумения на Ресиловския манастир е сестра Мелания, която наближава 90 години. От 1995 г. тук служи и сестра Мария, която по професия е строителен специалист. Под нейно ръководство и постоянно участие в Кюстендилско са издигнати два манастира - Ресиловският "Покров Богородичен" и Руенският над родното място на свети Иван Рилски.
Сестра Мария беше в служение в Ресиловския манастир на Светли понеделник.
До момента по мярката "Изграждане на мрежа от дигитални клубове", съфинансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост, са сключени 413 договора за 14 милиона лева, съобщават от социалното министерство. Целта на мярката е до края на януари 2026 г. в читалищата и библиотеките в цялата страна да се създадат и заработят..
Климатичните промени са отнели живота на над 20 000 души в Испания за пет години. Това заяви премиерът Педро Санчес по време на климатичната конференция на ООН в бразилския град Белем. Той припомни жертвите на наводненията във Валенсия и починалите заради горещите вълни в страната. Според испанския премиер изменението на климата "не само убива, но и води..
Американският президент Доналд Тръмп е изключил Унгария от американските санкции срещу руския петрол. Това обяви унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от Франс прес. "Съединените щати предоставиха на Унгария неограничено изключение от санкциите за руския петрол и газ. Благодарни сме за това решение, което гарантира унгарската енергийна..
Международната асоциация на чуждестранната преса в Брюксел е дълбоко загрижена заради неочакваното уволнение на италианския журналист Габриеле Нунциати заради въпрос към Европейската комисия, се казва в нейно изявление. Нунциати е уволнен от италианската агенция “Нова“ броени дни, след като на 13-ти октомври задава въпрос по време на обедния..
Промяна на системата за платено паркиране при градската поликлиника в Кюстендил ще бъде предложена за общствено обсъждане и за гласуване в Общинския съвет. В момента се ползва бариера и автомат за влизане на паркинга, но има напрежение заради многото желаещи да оставят там колите си, докато са на преглед. Необходимостта от промяната е..
Без съществен напредък завърши поредната среща на Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония. На 6-ти и 7-ми ноември в Скопие се проведе 38-мо редовно заседание на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси. По време на заседанието северномакедонската страна е представила..
Български лекари по асистирана репродукция заминават на първата си медицинска мисия в албанския град Корча, където ще окажат безвъзмездна помощ на двойки с репродуктивни затруднения. Инициативата „България и Албания – заедно за още едно родено дете“ обединява усилията на организации от двете страни, а начело на екипа е д-р Георги Николов – водещ..
Всеки трети българин изразява готовност да изложи на риск личния си живот, за да защити демокрацията, а всеки пети е готов да се запише като доброволец..
Нас, българите, ни чакат много, много тежки моменти, купуване на коли на лизинг и апартаменти на кредит - ще вием, предупреди в интервю пред..
"Става дума за това да не може да се мине годишен технически преглед (ГТП), ако има влезли в сила глоби, тоест такива, които са връчени, а и за които..