Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сергей Лавров предупреди за реална опасност от световна война

Сергей Лавров
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш пристига на работно посещение в Москва. В програмата му са включени преговори с руския министър на външните работи Сергей Лавров и с президента Владимир Путин. 

Очаква се Сергей Лавров да информира Антониу Гутериш за хода на така наречената от руските власти специална военна операция в Украйна. 

В интервю, излъчено снощи в публицистичното предаване “Голямата игра” по Първи канал на руската телевизия, Лавров предупреди, че има реална опасност от избухването на трета световна война и че заплахата не трябва да бъде подценявана. В същото време той припомни, че Русия изхожда от подписаната през януари тази година от лидерите на "ядрената петорка" декларация. В нея се посочва, че в ядрената война не може да има победители и тя никога не трябва да започва. 

Лавров изрази увереност, че конфликтът с Украйна ще приключи с подписването на мирен договор. "Параметрите ще се определят на онзи стадий на военните действия, на който този договор стане реалност", подчерта руският първи дипломат.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Лондон: Около 15 хиляди руски войници са загинали в Украйна

По преценка на британското министерство на отбраната около 15 000 руски войници са убити в сраженията в Украйна до момента. Британският министър на отбраната Бен Уолъс информира депутатите в Камарата на общините за последните данни, като отбеляза също, че..

публикувано на 26.04.22 в 02:27

Полша e изпратила танкове на Украйна

Полша е изпратила танкове на Украйна, предаде Ройтерс. Агенцията съобщава, че полският премиер Матеуш Моравецки е бил попитан днес дали правителството му е предоставило такава помощ на Киев или планира да го направи. Отговорът на премиера е бил лаконично..

публикувано на 25.04.22 в 21:55
Христо Гаджев

ГЕРБ твърди, че продадено на Полша БГ оръжие е стигнало Украйна, БСП отрича

Депутатът от ГЕРБ и зам.-председател на Комисията по отбрана Христо Гаджев показа документи, които по неговите думи показват, че с подписа на Корнелия Нинова като министър на икономиката и индустрията страната ни подпомага Киев.  Изявлението на..

публикувано на 25.04.22 в 20:02
Кристалина Георгиева

МВФ очаква драматични последици за икономиките на Украйна и Русия

Войната в Украйна е „трагедия“, която ще има драматични последици за икономиката на страната и икономиката на Русия, която предизвика военния конфликт, заяви управляващият директор на базираната във Вашингтон организация Кристалина Георгиева. Тя..

публикувано на 25.04.22 в 19:15
ВИЖТЕ ОЩЕ

Япония гласува за горна камара на парламента

Японските гласоподаватели може да предизвикат политически сътресения, гласувайки днес на оспорвани избори за горна камара на парламента, на фона на растящите цени и опасенията от имиграцията, които заплашват да отслабят хватката на премиера Шигеру..

публикувано на 20.07.25 в 09:36
Украинската противовъздушна отбрана сваля дрон

Нови атаки с дронове си размениха Украйна и Русия

Две жени бяха ранени при руски удар с дрон във Василевски район на Запорожка област, съобщи председателят на Запорожката областна военна администрация Иван Федоров в "Телеграм", предаде Укринформ. "64-годишна жена и 73-годишна жена бяха ранени,..

публикувано на 20.07.25 в 09:31

Близо 300 деца от 15 детски градини обхвана педагогическата практика "Утринна история"

Близо 300 деца от 15 детски градини на пет области са включени тази учебна година в пилотния старт на педагогическа практика "Утринна история". Тя е създадена по инициатива на Министерството на образованието и науката. В иновативната програма..

публикувано на 20.07.25 в 09:24

9-метров кръст освещават за Илинден в силистренското село Професор Иширково

Днес, на Илинден, в силистренското село Професор Иширково ще бъде осветен 9-метров християнски кръст. Събитието съвпада с храмовия празник на местната църква "Св. Илия", а новият кръст, изработен в Румъния по православен канон, е поставен на видно..

публикувано на 20.07.25 в 09:17

Пореден протест на студенти в Белград

Мостът "Газела", който преминава над р. Сава в сръбската столица Белград, беше блокиран в двете посоки снощи, предаде БТА. Студенти от Аграрния факултет, които по-рано днес блокираха площада на авиаторите в белградския квартал "Земун", заедно..

публикувано на 20.07.25 в 09:06
Тимчо Муцунски

Скопие обвинява София в "политическа агресия"

Външният министър на Северна Македония Тимчо Муцунски заговори за "политическа агресия", която България упражнявала по отношение на страната му и националните характеристики на неговите сънародници. Мицкоски готов на общ документ с България..

публикувано на 20.07.25 в 08:55
Снимката е илюстративна.

МВР и прокуратурата дават подробности за заловения кокаин

Контрабанда на голямо количество кокаин е предотвратена на граничния пункт "Капитан Андреево" от МВР, ГДБОП, Агенция "Митници" и прокуратурата. Има  задържани лица, към момента не е ясно колко са те. Източници, запознати със случая твърдят, че..

публикувано на 20.07.25 в 08:47