Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Форумът "ЕС среща Балканите" обсъжда общия европейски път

Илхан Кючюк с бившия върховен представител за външната политика на ЕС Федерика Могерини и външната министърка Теодора Генчовска на форума.
Снимка: БГНЕС

Войната в Украйна и разпределението на ваксините срещу Covid - това са само две от темите, които показват колко важни са сътрудничеството и общият европейски път - с това послание еврокомисарят Оливер Вархеи дойде у нас на форума "ЕС среща Балканите" три седмици след последното си посещение, като темата отново са споровете между България и Република Северна Македония:

"Не мога да скрия факта, че съм изключително разочарован, че все още обсъждаме този въпрос, защото мислех, че сме го решили преди две години. Сега той отново е на масата".

Междувременно министърът на външните работи Теодора Генчовска потвърди, че София остана на позицията, че българите първо трябва да бъдат вписани в конституцията, след това да бъде вдигнато ветото над Скопие:

"Това е условие, което е залегнало в декларацията на Народното събрание и в решенията на Консултативния съвет по национална сигурност. Така че за нас е условие, което трябва да бъде изпълнено"

Евродепутатът Илхан Кючюк обаче призова за повече гъвкавост:

"Според мен най-реалистичното е, ако се отмени ветото, т.е. България даде зелена светлина за първата междуправителствена конференция между периода на първата междуправителствена конференция и отварянето на първата глава, да се потърси вариант за вписването българите като конституиращ елемент".

Изискването Северна Македония да впише българско малцинство в конституцията си не се съдържа в Договора за добросъседство от 2017, нито в позициите на Министерски съвет и Народното събрание от 2019, показа проверка на "Хоризонт" в текстовете на документите. 

Като съгласувана позиция, условието се споменава непряко от президента Румен Радев след проведения на 10 януари т. г. Консултативен съвет по национална сигурност относно отношенията със Северна Македония. 

"България държи на пълното равноправие на македонските българи с останалите части от народи на Република Северна Македония, изрично изписани в тяхната конституция", заяви тогава Радев, но изискването за вписване на българско малцинство в не присъства в 7-те препоръки на Съвета към властите в 2-те страни. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангели на пътя" искат адекватно законодателство и по-бързо правосъдие

Родителите на деца, загинали в катастрофи, бяха единствените, които не бяха допуснати на предварително обявения си протест пред Народното събрание. Репортер на БНР проследи недоволството на пострадалите семейства, обединени в сдружение "Ангели на пътя". Няколко протеста имаше днес около парламента - в първия работен ден на новоизбраните..

публикувано на 11.11.24 в 15:24
Венцислав Дончев

В. Търново: В строителството има съживяване, но нивата остават значително по-ниски от миналата година

Строителството на 48 жилищни и бизнес сгради е започнато във Великотърновска област през третото тримесечие. Има съживяване на бранша спрямо предходното тримесечие, но нивата остават значително по-ниски от миналата година. Според данните на Териториалното статистическо бюро започнатите нови жилищни сгради сега са с 10 на сто по-малко, а броят на..

публикувано на 11.11.24 в 15:15
Министър-председателят на Испания Педро Санчес

Испанското правителство отпуска още 3,76 млрд. евро за пострадалите от наводненията региони

Испанското правителство ще отпусне 3,76 милиарда евро помощ за възстановяване на щетите в засегнатите от най-тежките наводнения в страната райони. Това обяви премиерът на Испания Педро Санчес. Новият пакет с правителствена подкрепа включва 110 мерки и идва, след като миналата седмица Мадрид обяви помощ на стойност 10,6 милиарда евро. Испанското..

публикувано на 11.11.24 в 15:13
Джейхан Ибрямов след колегите си депутати в НС -  11 ноември 2024 г.

Прокурорско предложение: Отново да се иска депутатският имунитет на Джейхан Ибрямов

Заради положената от него клетва като депутат в 51-вото Народно събрание прокуратурата спря наказателното производство срещу Джейхан Ибрямов от Алианса за права и свободи. Джейхан Ибрямов излиза на свобода, не е ясно дали разследването срещу него ще продължи Джейхан Ибрямов беше пуснат на свобода, за да положи клетва като депутат Веднага..

публикувано на 11.11.24 в 14:57

"Да разлаем кучетата" е мотото на следващия габровски карнавал

Габровският карнавал през следващата година ще е посветен на темата "Да разлаем кучетата!“. Датата на шествието е 17 май. В унисон с времето на избори, протести и преговори за бъдещ кабинет, е избрано мотото, което всъщност е призив: "Да разлаем кучетата!“. В Габрово, част от мрежата на карнавалните градове, по традиция в 11-ия ден от..

публикувано на 11.11.24 в 14:53
Лена Бориславова

Лена Бориславова: ПП-ДБ ще инициира разговори и преговори с всички в НС без Пеевски

ИТН подкрепиха декларацията, също от МЕЧ и АПС, но това не е достатъчно мнозинство. Ще инициираме разговори и всички партии в НС без Пеевски, за да търсим консенсус около програма за работа в този парламент,  заяви Лена Бориславова от ПП-ДБ в интервю пред БНР. В предаването "12+3" тя коментира, че 51-ото НС трябва да бъде оглавено от..

публикувано на 11.11.24 в 14:53
Асен Личев

Асен Личев: Ако бяха построени язовири, нямаше да има режим на водата

Ако бяха построени язовири, нямаше да има режим на водата . Това каза пред БНР Асен Личев, бивш служебен министър на околната среда и водите, дългогодишен експерт по управлението на водите. Той обясни, че питейната вода от язовирите не е на режим, а режим на водоснабдяване има на местата, където има речни водохващания или се водоснабдяват от..

публикувано на 11.11.24 в 14:53