Европейският съюз ще работи, за да гарантира, че решението на руския газов гигант "Газпром" да спре доставките за Полша и България ще има възможно най-малко въздействие върху потребителите, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
"Нашият отговор ще бъде незабавен, единен и координиран. Първо, ние ще гарантираме, че решението на "Газпром" има възможно най-малко въздействие върху европейските потребители“, каза Фон дер Лайен пред репортери в Брюксел:"Първо, ние ще гарантираме, че решението на "Газпром" ще има възможно най-малко отражение върху европейските потребители. Днес страните членки се събраха в рамките на групата за координиране на газовите доставки. Полша и България ни информираха за ситуацията. Сега и двете държави получават газ от съседните страни членки. Това показва, на първо място, огромната солидарност между нас, но също така и ефективността на инвестициите, например в интерконекторите и друга газова инфраструктура".
Фон дер Лайен допълни, че Комисията работи, за да се избегне недостиг на доставки и съхранение на синьо гориво в средносрочен план.
Тя увери, че още тази година зависимостта от доставките от Русия ще бъде намалена значително. Фон дер Лайен поясни, че искането газа да се заплаща в рубли е едностранно решение и е в нарушение на сключените договори.
Тя определи днешните действия на Русия така:
"Стъпката, която Русия предприе днес, всъщност наранява самата нея. Кремъл нанася вреда на руската икономика, защото сам орязва руската икономика от важни приходи. Ние вече ограничихме притока на газ от Русия и с настоящите планове ще можем да се освободим от зависимостта си от изкопаеми горива доста по-бързо и това ще бъде завинаги".
Според председателят на ЕК "руското правителство за пореден път не успя да посее разделение между държавите членки на Европейския съюз“, добавяйки, че "ерата на руските изкопаеми горива в Европа е към своя край".
Тя също така информира, че Полша и България получават газ от съседите си в ЕС и че Комисията ще засили работата с регионални групи от държави членки, които могат "да осигурят най-незабавната солидарност една на друга, ако е необходимо".
В средносрочен план ЕС ще осигури достатъчно доставки и съхранение на газ, както и ще намали зависимостта от изкопаеми горива. Тя предупреди, че компаниите, които се съгласяват да плащат за руски газ в рубли, ще бъдат в нарушение на санкциите на ЕС, "така че това представлява висок риск за компаниите".
Фон дер Лайен добави, че ще се работи за бързо намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива:
"Този последен агресивен ход на Русия е още едно напомняне, че трябва да работим с надеждни партньори и да изграждаме нашата енергийна независимост“, каза тя и подчерта:
"Ерата на руските изкопаеми горива в Европа ще приключи".
Председателката на Еврокомисията каза още, че очаква френското председателство да свика среща на енергийните министри на страните членки възможно най-бързо.

Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори. Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и шестгодишна забрана за заемане на публична длъжност заради неспазване на решенията на Върховния..
През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен. Открито през 1986 г., съкровището включва 165 сребърни съда с общо тегло над 20 килограма. Голяма..
Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води. Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове. Идеята на Община Мизия е да изгради така наречените ретензионни басейни на сухите дерета Оряховски и Селанвски дол. При проливен дъжд от тях идва..
Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват на дребните производители", казва тютюнопроизводителят Нихат Расим по повод вдигането на..
Племенницата на един от най-известните испански поети и драматурзи Федерико Гарсия Лорка - Лаура Гарсия Лорка, идва в България. Тя ще е у нас по покана на Народния театър „Иван Вазов“ и Института „Сервантес“. В рамките на специална тридневна програма публиката ще има възможност да се докосне до света на един от най-обичаните испански автори на 20 век..
Поредица от коледни работилници започват от следващата седмица в галерия "Ателието" в Казанлък по повод предстоящите зимни празници. Насочени са както към децата, така и към техните родители, като всички те са поканени и на коледен чай с бисквитки. Ателиетата ще започнат на 27-ми ноември и ще продължат до 11-ти декември, като заедно с художниците..
Лакшми Митал, един от най-богатите мъже във Великобритания, ще напусне страната, съобщи "Сънди таймс". Никой не е доминирал списъка на богатите на изданието през 37-годишната му история така, както Лакшми Митал, пише то. Индийският стоманен магнат оглави годишната класация за богатство рекордните осем пъти. В пика си през 2008 г. личното му..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...