"Количеството е сериозно и продължава да расте вносът на сезонни плодове и зеленчуци", коментира пред БНР Димитричка Търпанова, заместник-председател на Добруджанския овощарски съюз.
Една от причините за това е подпомагането в различните страни, особено в пандемията, чрез дофинансиране на производството. Нашите производства са скъпи, а себестойността е много висока, подчерта Търпанова.
"Продавайки на един общ пазар, ние няма как да сме конкурентноспособни."
Мястото на търговските вериги е да предлагат достатъчно българска продукция, за да имат потребителите избора да купуват по-евтина вносна продукция или родно производство, посочи тя.
Според Димитричка Търпанова трябва да бъдат ограничени възможностите за внос на цени под себестойност.
"Това е голям проблем – изкуствено занижените цени на плодовете и зеленчуците, които влизат в България. Това удря най-много нашите производители, защото цените, на които влизат на борсите, са под нашата себестойност."
"Всеки кабинет, като дойде, просто се сменят каналите на доставките. Знае се много добре схемата и ако НАП се намеси, може да се проконтролира тази схема. Каналите се променят и вносът продължава да си влиза", категорична е Търпанова.
На днешната среща в земеделското министерство, където ще се съберат представители на браншови организации, тъгровски вериги и преработватели, овощарите ще поискат "да се субсидира интерес към закупуването на български плодове", поясни тя.
"Ако може държавата да се намеси да се стимулират нашите преработватели, да купуват и да преработват българска продукция. В България има много преработвателни предприятия, които се финансираха със средства от ЕС, планирани за България, за преработка на наша продукция, а в момента купуват от Македония и от Турция пипер и зеленчук."
Не е сигурно, че цените на родните плодове и зеленчуци ще останат "безумно високи", защото със ситуацията в Украйна очакваме разместване на пазарите и продажбите, изтъкна Димитричка Търпанова и допълни, че при свитото потребление цените ще паднат и под себестойност.
Намаляването на ДДС ще се отрази на цената на плодовете и зеленчуците, каза в заключение Търпанова.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..