Велико Търново е градът с най-много сгради, построени от майстор Колю Фичето през 19 век. Сред тях са и пет църкви. Десетки доброволци се включиха в инициативата на клуба за култура "ТАМ" и почистиха в почивните дни гората от саморасли дървета и храсти и сметището, в което от години са превърнати останките на Фичевата черква "Свети Спас" в старопрестолния ни град.
Православният храм "Св. Спас" или както е бил известен "Свето Възнесение" е строен от майстор Колю Фичето в периода 1859 – 1862 г. Сградата е трикорабна базилика, като под нея имало гробница с вход откъм южната фасада. Зидана е с ломен камък, отвън е била измазана с оранжево-червена варова мазилка, а на източната и западната стена са дъговите корнизи – двойната Фичева кобилица, представляващи запазената марка на строителя. При катастрофалното земетресение през 1913 г. горната част на храма е била разрушена и той все още е в руини.
Останките от градежа на майстор Колю Фичето във Велико Търново са превърнати в сметище, което за последно беше почистено от доброволци на Ивановден през 2018 година. Хората от квартала и доброволци отново се събраха на Томина неделя, за да направят видима тази емблема на културно-историческото наследство на Велико Търново. За инициативата разказват организаторите от клуб "ТАМ" Галин Попов и Мирослава Попова:
"Имаме муза, от година и половина правим срещи с хората от квартала. Казаха, че им е много мъчно за това как изглежда тази църква, имат желание да я почистят и ние съдействахме", посочи Галин Попов.
"Да разчистим, за да го направим по-видимо. Ясно е, че решенията за бъдещето на църквата не зависят толкова от гражданите, а по-скоро институциите трябва да се задействат", заяви Мирослава Попова.
Докато институциите се наумуват, гражданите се събраха, за да изчистят сътвореното от природата и човешката вандалщина и безхаберие върху останките на историческата църква "Св. Спас":
"Аз се казвам Симеон Станчев. Включвал съм се и на предишното чистене. Трябва да е чисто, а никой друг няма да се погрижи за това, ако не ние, хората в обществото, затова съм тук. Доста по-чисто е от преди, но е обрасло, природата си превзема нейното, така че, ако не се поддържа, няма как".
"Цвети Максимова съм, живея в квартал "Варуша Юг". Част от ежедневието ми е, да се чувствам добре, минавайки покрай тези руини, а не пред очите ми да виждам как "Свети Спас" се поругава ежедневно".
"Николай Маринов се казвам, живущ съм отскоро в квартала. Все пак е национална ценност. Тя е много стара, може да се видят релефи, когато се изчисти. Днес сме тук, за да може да се забелязва".
"Аз съм Стоян Рачков. Да направим това място малко по-хубаво. Градът и тази част е изоставена сякаш от Общината по много параметри. Сметнах, че е добра инициатива поне малко да го поизчистим и да отведем вниманието на хората към това място.
И великотърновци се организираха и обединиха около добрата кауза и с триони, резачки, ножици и на ръка изчистиха останките на православната светиня, намираща се до Регионалната библиотека "Петко Славейков" и музей "Възраждане и Учредително събрание". Сред отзовалите се доброволци бяха студентката Тамара от Грузия и италианският фотограф Фабио Табацини:
"Видях, че клуб "Там" е един от инициаторите, които създават добри идеи и работят здраво за Велико Търново. Присъединявам се се към грижата за града и особено за старата част на този великолепен град. Тази църква е съкровище, което трябва да се съхрани за хората, за да го видят. Харесва ми идеята да се грижим за всяко място от града, затова съм щастлива да съм тук и да помогна", каза грузинката Тамара.
"Просто искаме да се грижим за града и това е едно пространство, което е останало и има огромен потенциал. Стига малко желание да има и може да се оправи. Виждат се хора тук, има действащи. Става въпрос за местните хора и обществото. Аз не го виждам като българско или италианско, аз го виждам като изкуство, като архитектура. Като е добре направено, като има някаква история зад него, защо пак да не го оправим и да го пазим също", заяви италианецът Фабио.
Седма година за общинско финансиране чака проект, направен от млада великотърновска архитектка, за възстановяване и адаптация на културния паметник. От Община Велико Търново обявиха през 2018 година, че той е подходящ, за да се социализира църквата „Св. Спас“ и обектът да се отвори за туристи. Проектът тогава беше за 20 000 лева, но си остана само на хартия.
Реализация няма и идеята на Великотърновския митрополит Григорий Фичевата църква да бъде реставрирана и превърната в музей на иконата.
Състоянието на този храм не е изключение, коментира Симеон Станчев, който се включи в почистването на руините на "Св. Спас":
"Това си е държавна политика. Държавата търси, където има пари, да се включи, от където може да изкара някой лев, ако няма интерес, просто не прави нищо. Доста паметници, стари къщи, църкви и не само тази, а наоколо около Дряновския балкан и къде ли не се събарят, рушат се и държавата не прави нищо за това, а парите за туризъм отиват в хотели в защитени зони. Ние, обществото, може да направим това – да посеем семето и от там нататък да очакваме да расте".
За да не се забравя тази национална светиня от клуб "ТАМ" имат още една инициатива, посочи Галин Попов:
"През август месец по време на фестивала "48 часа Варуша Юг" ще обърнем специално внимание на архитектурата в квартала и със съдействието на Съюза на българските архитекти ще организираме дискусия, в която ще поканим всички заинтересовани страни, всички хора, които по някакъв начин са отговорни за архитектурата в старата част".
Кога ще има развитие и ще се случи ли възстановяването на църквата "Св. Спас" във Велико Търново, са въпроси без отговори днес.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс". Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията. При скорошното си посещение в Украйна..
Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..
Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..
Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..
Осъвременяването на пенсиите от първи юли тази година би трябвало да е с около 8,4 - 8,5 процента, ако се приложи Швейцарското правило, записано в Кодекса за социалното осигуряване. Това сочат данните и изчисленията към момента. По рано днес Националният осигурителен институт обяви, че ръстът на средния осигурителен доход за миналата година е 210 лева,..
Активизацията точно сега по случая с "Опълченска" е повече политическа, отколкото да е в полза на хората . Това каза пред БНР арх. Иван Шишков, бивш служебен министър на регионалното развитие и благоустройството и бивш архитект на столичния район "Триадица". "В един момент е направена тази проверка и никой не е разбрал, че е направена. ... Въпросът..
Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да..