Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова мрежа от клубове за българо-македонско приятелство

Проф. Анна Кочева: Ключът към еврочленството на РСМ е повече в Скопие, отколкото в София

Снимка: БГНЕС

Български и северномакедонски общественици и интелектуалци ще преодоляват противоречията между двата народа чрез нова мрежа от клубове за българо-македонско приятелство.

"Целта на организацията е да създаде активна гражданска общност, която да работи за сближаване на двете държави на основата на европейските ценности". Това е записано в Обща харта за сближаване и добросъседство, която беше представено днес на съвместен дигитален телемост в София и Скопие.

Целта на новата мрежа от приятелски клубове е да проправи път за разбирателство в ситуация на остра конфронтация между двете държави. Поне с тази претенция тръгва организацията. Тя е създадена още на 19 април, но днес беше първата ѝ публична пресконференция, в която участие взеха български и северномакедонски общественици и интелектуалци.

Стефан Дечев представи мотивацията за създаване на мрежата от клубове - те не приемат документите на двата парламента, които чертаят червени линии на София и на Скопие. "Документите са идеология и с нея няма да стигнем доникъде". Той препоръча да се върнем към Договора за добросъседство от 2017 г., който не бил толкова лош.

Проф. Александър Кьосев обвини политиците за влошения диалог. И предложи разговорът да се върне в полето на всекидневието - например състезание между българска и македонска ракия.

Михаил Иванов, съветник на президента Желю Желев по етническите въпроси, обаче заложи на по-глобалните обобщения. Той обвини Русия, че стои зад влошения диалог между двете държави.

Бившият премиер на Македония Владо Бучковски изрази желание за искрен диалог, така че да се постигне компромис на базата на взаимно уважение и разбирателство и да се премахне ветото.

Според проф. Катерина Колозова благодарение на българското ветото и на реакцията на Скопие, поляризацията е толкова голяма и се задълбочава, така че доминират негативите. За преодоляването им от българска страна беше направено предложение да бъдат създадени работни групи по култура, образование, наука, киберсигурност и защита и борба с дезинформацията, икономика, но и историческа комисия в сянка, която също да разглежда исторически въпроси и да излиза с позиции.

Проф. Анна Кочева

В предаването "12+3" с коментар се включи и проф. Анна Кочева от Института по български език към БАН:

"Ключът към еврочленството на Северна Македония е много повече в Скопие, отколкото в София. Взаимното уважение е свързано с тона, квалификациите, които по адрес на България не спират. Натискът върху нас се засилва. Европа и САЩ искат по-бързо да се договорим. Но не съм сигурна в дълбокото желание за разширяване на ЕС, каквото се заявява. Докато РСМ не извърви своята част от пътя по този мост, по който трябва да се срещнем, консолидацията в българското общество е голяма. Но и консолидацията в управляващите следва тази посока, не биха рискували, защото това ще застраши целостта на коалицията".

Тя обяви, че предстои учредяването клуб от историци и езиковеди "Национален кръг за Македония". Платформата ще бъде оповестена през следващата седмица.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34