Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Великобритания броят на децата с остър хепатит с неизяснен произход достигна 145

Медицински доклад от 1924 година описва увеличаване на случаите на детски хепатит и след епидемията от испански грип през 1918 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във Великобритания броят на децата с остър хепатит с неизяснен произход е достигнал 145. Данните са на Британската агенция за здравна сигурност. 

Става дума за заразявания на деца под 10 години, а най-много са във възрастовата група от 1 до 5 години. Първият случай е бил засечен в Шотландия в края на март. На десет от заразените деца е бил трасплантиран черен дроб, но добрата новина е, че досега няма починало дете. Причината за появата на тази остра форма на хетатит продължава да е мистерия. Изследователите обаче са насочили вниманието си към семейство патогени, наричани аденовируси, които могат да причиняват най-пъстра гама заболявания, включително най-обикновена настинка.

От Световната здравна организация съобщиха, че аденовирус е бил засечен в поне 74 от случаите, докато Covid-19 е бил открит в други 20. Хепатитът не е обичаен страничен ефект при заразяване с аденовирус, при който най-честите симптоми са като при настинка с гадене и повръщане, така че учените се опитват да установят дали някакво съпровождащо заразяване с Covid-19 или други неинфекциозни състояния, като хранителни отравяния, реакция на лекарства или на метали, не играят някаква роля.

В изявление на Агенцията за здравна сигурност се казва, че се проучва също дали повишената чувствителност на организма поради намалената активност по време на пандемията от Covid-19 не играе роля или пък е настъпила промяна в генома на аденовируса. Точно тази намалена активност по време на пандемията може би води до по-късно излагане на организма на децата на аденовирусите и това да води до по-рязка реакция на имунната им система.

Учените обаче отхвърлят появили се съмнения, че ваксината срещу Covid-19 може да има някаква роля, тъй като нито едно от децата с хетатит не е било ваксинирано. Вестник „Гардиън“ цитира доктор Мера Чанд, директор на Агенцията по клинични и нововъзникващи инфекции да казва следното:

„Знаем, че това е тревожно време за родителите на малки деца. Вероятността обаче вашето дете да развие хепатит е изключително ниска. Но ние продължаваме да напомняме на родителите да бъдат нащрек за признаците на хепатит – особено жълтеницата, която най-лесно се забелязва в бялото на очите – и да имат готовност да потърсят личните си лекари, ако са загрижени“.

Професор Деидре Кели, която е педидатър-хепатолог, е убедена, че новият изблик на хетатит има връзка с пандемията от Covid-19, защото е открит медицински доклад от 1924 година, описващ увеличаване на случаите на детски хепатит след грипната пандемия през 1918 година, известна още като Испанската болест.

Кели смята, че далеч по-големият брой случаи, наблюдавани в Обединеното кралство в сравнение с Европа, вероятно се дължи на по-добрата система за докладването им. Великобритания разполага със специализирани центрове за лечение на чернодробни заболявания, което означава по-бързо заемане с по-леките случаи.

От своя страна доктор Чанд съветва родителите да следят децата да поддържат нормална хигиена, включително редовно миене на ръцете. Препоръчва се децата, които имат симптоми като повръщане и диария, да остават по домовете си и да не се завръщат в училищата или детските градини до 48 часа след като симптомите са отшумели.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28