Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кредитът на доверие в управлението беше изчерпан прекалено бързо, има отчетлив отлив, посочи той

Анастас Стефанов: Мнозинството произвежда само конфликти по процедури, не по политики

Във властта се карат за неща извън дневния ред на обществото, живеем в паралелни светове, отбелязва политологът от "Тренд"

Анастас Стефанов
Снимка: Личен архив

"Като държава сме изправени пред ред изпитания, за които никой сякаш не иска да ни представи хоризонт." Това заяви пред БНР политологът Анастас Стефанов от Изследователски център "Тренд". Според него "на кризите, които чукат на вратата, трябва да бъде отговорено по много по-адекватен и решителен начин".

"Фактът, че ври и кипи, не може да говори за каквато и да е устойчивост. Единствената устойчивост, за която можем да говорим – не съм сигурен, че има субект, на който в момента да му си носи отговорността за управлението в държавата, независимо от политическите заявки, които чуваме."

Политологът не смята, че на настоящото управление "трябва да му се прощават видимо комуникационните и политически грешки, с които ни сюрпризира почти всеки ден".

Коалицията не успява да формира дневен ред по нито един социален проблем, по нито една по-голяма секторна политика, изтъкна Стефанов. По думите му коалиционното управление трябва да ни увери, че в края на декември "не са се разписали всички под празен чек".

Политологът е на мнение, че мнозинството се кара "за някакви неща извън дневния ред на обществото и сякаш живеем в паралелни светове".

"Виждам само производство на конфликти по процедури, а не по политика. Непрекъснато някой е сърдит на другия в четворната коалиция. Няма елементарни механизми за разговор и чак когато се опъне тетивата до краен предел, се сещат, че могат да седнат на коалиционен съвет."

Лайтмотивът "срещу Борисов" бе спойка, заварка до края на миналата година, отбеляза Анастас Стефанов.

"Оказа се, че политическата постройка, ако е само върху това, е върху кух крак."

Властта трябва да се отвори за разговор с отделните съсловия и с обществото, а не да говори сама със себе си, защото това не е добър знак, подчерта Стефанов в предаването "Преди всички".

Според политолога няма революционна обстановка в страната, но сме "в сложно, изпитателно време" и натрупали се кризи.

"Имаме кризи, които са тлеещи в нашето общество и стоят нерешени."

"На линията загряват субекти, които чакат своя шанс. Разбира се, че има субекти, които трупат електорални дивиденти. Колкото до капацитета на правителството, оценката я дава най-вече обществото. Данните, които регистрираме всеки месец, и не само нашите, виждаме отчетлив отлив на доверие, най-вече към правителството", заяви Анастас Стефанов.

Той посочи, че след рестарта и освежаване на системата през изминалата година на избори, "този кредит беше изчерпан прекалено бързо".

"Президентът Радев видимо беше трансферирал легитимност на това управление. Още през януари обаче загатна, че това няма да е линия и няма да е кредит, с който управляващите ще се ползват. Все повече е ясно, че президентът демонстрира разграничение от тази власт", изтъкна още в анализа си Стефанов.  

"Не смятам, че на президента трябва непрестанно да му се приписва непременната роля на политически инженер. Особено в тази конюнктура, ролята, която е заел президентът, е тази, която обслужва неговия интерес. Това, че конструира политическа физиономия, която го отличава от всички, си е преследване на негов личен политически интерес."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41