Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кредитът на доверие в управлението беше изчерпан прекалено бързо, има отчетлив отлив, посочи той

Анастас Стефанов: Мнозинството произвежда само конфликти по процедури, не по политики

Във властта се карат за неща извън дневния ред на обществото, живеем в паралелни светове, отбелязва политологът от "Тренд"

Анастас Стефанов
Снимка: Личен архив

"Като държава сме изправени пред ред изпитания, за които никой сякаш не иска да ни представи хоризонт." Това заяви пред БНР политологът Анастас Стефанов от Изследователски център "Тренд". Според него "на кризите, които чукат на вратата, трябва да бъде отговорено по много по-адекватен и решителен начин".

"Фактът, че ври и кипи, не може да говори за каквато и да е устойчивост. Единствената устойчивост, за която можем да говорим – не съм сигурен, че има субект, на който в момента да му си носи отговорността за управлението в държавата, независимо от политическите заявки, които чуваме."

Политологът не смята, че на настоящото управление "трябва да му се прощават видимо комуникационните и политически грешки, с които ни сюрпризира почти всеки ден".

Коалицията не успява да формира дневен ред по нито един социален проблем, по нито една по-голяма секторна политика, изтъкна Стефанов. По думите му коалиционното управление трябва да ни увери, че в края на декември "не са се разписали всички под празен чек".

Политологът е на мнение, че мнозинството се кара "за някакви неща извън дневния ред на обществото и сякаш живеем в паралелни светове".

"Виждам само производство на конфликти по процедури, а не по политика. Непрекъснато някой е сърдит на другия в четворната коалиция. Няма елементарни механизми за разговор и чак когато се опъне тетивата до краен предел, се сещат, че могат да седнат на коалиционен съвет."

Лайтмотивът "срещу Борисов" бе спойка, заварка до края на миналата година, отбеляза Анастас Стефанов.

"Оказа се, че политическата постройка, ако е само върху това, е върху кух крак."

Властта трябва да се отвори за разговор с отделните съсловия и с обществото, а не да говори сама със себе си, защото това не е добър знак, подчерта Стефанов в предаването "Преди всички".

Според политолога няма революционна обстановка в страната, но сме "в сложно, изпитателно време" и натрупали се кризи.

"Имаме кризи, които са тлеещи в нашето общество и стоят нерешени."

"На линията загряват субекти, които чакат своя шанс. Разбира се, че има субекти, които трупат електорални дивиденти. Колкото до капацитета на правителството, оценката я дава най-вече обществото. Данните, които регистрираме всеки месец, и не само нашите, виждаме отчетлив отлив на доверие, най-вече към правителството", заяви Анастас Стефанов.

Той посочи, че след рестарта и освежаване на системата през изминалата година на избори, "този кредит беше изчерпан прекалено бързо".

"Президентът Радев видимо беше трансферирал легитимност на това управление. Още през януари обаче загатна, че това няма да е линия и няма да е кредит, с който управляващите ще се ползват. Все повече е ясно, че президентът демонстрира разграничение от тази власт", изтъкна още в анализа си Стефанов.  

"Не смятам, че на президента трябва непрестанно да му се приписва непременната роля на политически инженер. Особено в тази конюнктура, ролята, която е заел президентът, е тази, която обслужва неговия интерес. Това, че конструира политическа физиономия, която го отличава от всички, си е преследване на негов личен политически интерес."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51