Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С фермерски състезания и кулинарни демонстрации продължава събора на овцевъдите

Жени от Хотница
Снимка: Здравка Маслянкова

Десетият национален събор на овцевъдите край Петропавловския манастир до Лясковец продължава и днес с изложения на животни, фермерски състезания и кулинарни демонстрации. Над 70 занаятчии и майстори на приложните изкуства се представят на събора. Родопски гайди огласят поляните край Петропавловския манастир, където на Националния събор на овцевъдите са се събрали и повече от 70 участници в традиционното изложение на занаятите.  

Бабите от великотърновското село Хотница ни връщат век назад във времето, разказва Наташа Пенова, секретар на читалището в селото и ръководител на българо-английската фолклорна група: 

Ние сме направили един кът с типичната пита, с агънцата, на нея сме написали Хотница, защото българската трапеза без пита не може. Иконата на свети Георги сме закичили със здравец. Сиренето се цеди в менчето. Представяме неща, които се произвеждат от вълна – типичните хотнишки престилки, тъканите възглавници, бабите чепкат вълна. Докарали сме и агънцето със звънчето. Торбички сме изложили тъкани“.  

Неповторими семейни преживявания предлага етно възстановката „Чифликът“. Създадена е обособена зона с интересни музейни експозиции, свързани с овцевъдството, пресъздаване на стари къщни занаяти, обреди, обичаи и мобилни артработилници.

Жени от Хотница            Снимка: Здравка Маслянкова


Чипровските килими също се представят на събора, разказва една от десетте майсторки-килимарки, които ги тъкат, Светлана Илиева: 

Демонстрирам и ще уча всеки, който поиска. Чипровските килими са най-здравата плътна тъкан. Имат специфични мотиви и символика. Познати са по целия свят. Имат съответната енергетика и както всички знаем – от 7 години вече те са приети и признати от ЮНЕСКО като световно нематериално културно наследство. Търсят ги българите, има хора, които могат да си ги позволят. Все пак запазването на този занаят е отговорност на всички – и на тази, които ги правим, на нас, и на хората, които ще ги сложат в дома си“. 

Над 2500 са участниците във фолклорния конкурс „Заблеяло ми агънце“, който 10 години е неизменна част от събора на овцевъдите край Петропавловския манастир.  

Читалищните дейци от старозагорското село Змеево пресъздават на събора как се прави сирене и масло по стари рецепти, разказва Калинка Тарлева: 

Млякото се затопля до 35-40 градуса, слага се по една капка сиренова мая и се оставя три часа, долу-горе. След това се прецежда през тензух и се осолява като се прецеди. За масло се слага прясно мляко в бутилката и се бие. Слага се по малко водичка, докато се появят маслени зрънца. Отнема около час. Здрави ръце трябват, но става много хубаво масло, домашно хубаво масълце“. 

Куклите на Мария       Снимка: Здравка Маслянкова

Настроение и красота на събора внасят пъстрите сувенирни кукли на горнооряховката Мария Робева: 

Правят се, за да носят усмивки на хората. Имаме нужда от малко повече усмивки, от хубави дни и малко повече вяра. За направата на куклите използвам тъкани платна, автентични, използвам вълнени платове, памучни, жива вълна“.

В занаятчийското изложение участва и Николина Александрова: 

Представяме картини, изработени върху дърво. Моят мъж прави купи, палта, дъски. Ръчните изработки се търсят все повече и повече. Може би има нещо забравено в тях. Когато рисувам, по принцип предавам нещо от себе си върху картината“.

Светлана Илиева         Снимка: Здравка Илиева

На събора се представят и майсторките от националното сдружение „Седянка“. Една от тях е Искра Илиева: 

Занимавам се с плъсти, плетене на една кука и фриволите. Човек трябва да има търпение и мерак. Има бъдеще в тези занаяти, защото започнахме да ги прилагаме в ежедневието ни – бижута, сувенирчета. На хората им е интересно и си купуват за спомен. Имам си любими цветове, предпочитам синичко, жълтичко, червеничко. Красиво ми е. Удовлетворение ми носи“. 

Пжвече вможете да чуете в звукони я файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ГКПП

Властите в Гърция пращат повече полицаи на граничния пункт "Промахон"

Властите в Гърция ще командироват повече полицаи за работа на граничния пункт "Промахон" за по-бърза обработка на документите на преминаващите хора и автомобили. Заместник-министърът по защита на гражданите Николакопулос, на когото е подчинена отговорната по въпроса Дирекция на полицията, се срещна с полицейския екип, работещ на граничния..

публикувано на 22.11.24 в 16:03
Радостин Василев, лидер на МЕЧ

Радостин Василев: БСП и ДБ са причината и днес да няма избран председател на НС

БСП и "Демократична България" са причината и днес да няма избран председател на НС. Такава е позицията на лидера на МЕЧ Радостин Василев, след като и днес парламентът не успя да започне. От първата сила ГЕРБ-СДС не се отказаха от председателската кандидатура на Рая Назарян, а тази на най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв..

публикувано на 22.11.24 в 15:56
Валери Славчев

Валери Славчев: За мен музиката е изкуство и се опитваме да защитаваме тази позиция

С 14 авторски песни е новият албум "Измислени истини" на рок група "Хоризонт", създадена през 1984 г като ученическа. "Албумът е кръстен така, защото истините, с които израснахме, че семейството и приятелството са значими за нашия живот, да знаеш, че когато прощаваш си силен и думи като "чест" и достойнство,  имат смисъл. На мястото на..

публикувано на 22.11.24 в 15:56
Марчел Чолаку

Румънският премиер: Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025 година

Румънският премиер Марчел Чолаку написа във фейсбук, че Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025. Двете страни са изпълнили ангажиментите по охрана на външните граници на ЕС, предаде Радио Румъния.  Днес в Будапеща унгарското председателство обяви, че Австрия се e съгласила да вдигне ветото си върху присъединяването на София и..

публикувано на 22.11.24 в 15:55
Проф. Христо Христов - кмет на община Шумен

Кметът на Шумен сезира прокуратурата за проблемите с водата

Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села е подал днес кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Той пое ангажимент пред шуменци да сезира отговорните институции и да работи за решаването на водния проблем в общината. "Първото нещо, което съм направил, е да сезирам прокуратурата за извършване на..

публикувано на 22.11.24 в 15:44

Главчев очаква на 12 декември финалното решение за Шенген

Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември.  Румънският премиер: Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025 година В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата".  Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и..

публикувано на 22.11.24 в 15:14

Украинският парламент отмени заседанието си заради опасения от руско ракетно нападение

Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение.  Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия.  Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..

публикувано на 22.11.24 в 14:59