Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Василев свиква извънреден коалиционен съвет

| обновено на 09.05.22 в 18:00
Асен Василев
Снимка: БГНЕС

Извънреден експертен съвет на управляващата коалиция ще се проведе тази вечер. Той е свикан от вицепремиера и финансов министър Асен Василев, потвърдиха за "Хоризонт" източници от управляващата коалиция.

Темите са Националният план за въвеждане на еврото и антикризисните мерки на кабинета, потвърдиха за "Хоризонт" източници от управляващата коалиция.

Представителят на "Демократична България" Владислав Панев изрази скептицизъм относно възможностите България да спази индикативния срок за въвеждане на еврото, който е началото на 2024 година:

"Аз съм леко скептичен, че може да отговорим на условията за влизане в еврозоната към тази дата, тъй като едно от изискванията е инфлацията да бъде равна на най-ниската на трите държави в еврозоната с най-ниска инфлация плюс 1,5%. По мои сметки, към март месец това означава годишната инфлация в България да бъде 7%. Тя обаче е 12%, но все пак до края на годината има време".

"Страната ни трябваше да покрие тези критерии още 2009 г. и България трябваше влезе в еврозоната още 2009 г., а не сега, като ние сме изключително закъснели", посочи Иво Мирчев от "Демократична България".

Депутатът Искрен Митев  от "Продължаваме промяната" пък отбеляза относно Националният план за въвеждане на еврото, който ще бъде разгледан на извънредния коалиционен съвет:

"С отворена позиция, без никакви очаквания. Просто искам да видя какви аргументи ще се изложат, какво ще разгледаме, да чуем какво ще каже Асен Василев".

Националният план за въвеждане на еврото беше включен като точка в дневния ред на последното заседание на Министерския съвет, но отпадна след остро възражение на председателя на Бюджетната комисия Любомир Каримански от ИТН.

От парламентарната трибуна той възрази срещу липсата на дискусия в парламента и между коалиционните партньори и напомни, че в коалиционното споразумение е записано, че приемането на такъв план трябва да стане след обществено обсъждане.

Експертният коалиционен съвет ще се проведе в Министерството на финансите в отсъствието на премиера Кирил Петков, който е на двудневно работно посещение в САЩ.



 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест в защита на Боянското блато

На протест довечера от 18:30 часа излизат и жители от столичния район "Витоша" , за да спрат незаконните строителни дейности в и около територията на Боянско блато.  Организаторите на протеста от "Защита на Боянското блато" отправят покана към кмета и към главния архитект на София - Васил Терзиев и Богдана Панайотова, както и всички столични общински..

публикувано на 10.10.25 в 07:23
Президентът на Република България Румен Радев на форума

В Естония продължава неформална среща на президентите от групата "Арайолуш"

В Естония продължава 20-тата неформална среща на държавните ръководители от групата "Арайолуш“, в която участва и президентът Румен Радев. Президентите на 11 страни от Европейския съюз ще обсъдят днес в Талин рисковете за Европа в сферата на сигурността заради войната на Русия в Украйна и възможните решения за прекратяване на конфликта.  Групата..

публикувано на 10.10.25 в 06:55

Земетресение с магнитуд 7,6 по скалата на Рихтер разлюля Филипините

Земетресение с магнитуд 7,6 по скалата на Рихтер разлюля филипинския остров Минданао , предаде Ройтерс. По данни на Европейско-средиземноморския сеизмологичен център, трусът е бил с дълбочина 10 километра.  От Тихоокеанския център за предупреждение за цунами в Хонолулу издадоха предупреждение за опасни вълни цунами с височина до 3 метра в радиус от..

публикувано на 10.10.25 в 06:41

Еврокомисарят Кристоф Хансен ще открие обновения Магистрален канал край Хасково

Премиерът Росен Желязков и европейският комисар по въпросите на земеделието и храните Кристоф Хансен ще открият реконструирания Магистрален канал, който част от напоителна система "Тракиец" в Хасковска област.  Ремонтът на съоръжението на стойност близо 7 милиона лева е финансиран по Програмата за развитие на селските райони.  На откриването..

публикувано на 10.10.25 в 05:53
Медицински университет - Плевен

Медицинският университет в Плевен отбелязва Световния ден на психичното здраве

Медицинският университет в Плевен отбелязва Световния ден на психичното здраве. Студенти и преподаватели организират информационно събитие, посветено на важността на този проблем. Организиран е и Ден на отворените врати за психологическа подкрепа в катедра "Психиатрия и медицинска психология". Асистент. Борислава Иванова от катедра „Социална..

публикувано на 10.10.25 в 04:47

Във Варна младежи представиха проекти на форум, свързан с градската среда

Във Варна ученици и студенти представиха проекти на Международен образователен форум "Градът като учебна площадка". Идеята градската среда да се ползва за модерно образование се реализира от Икономическия университет в града. Младежите дискутираха и приложението на изкуствения интелект в образованието.  Д-р Габриела Панайотова обясни как..

публикувано на 10.10.25 в 04:20
Войници от Националната гвардия на улица в Лос Анджелис

Съдия спря разполагането на войници в Илинойс, САЩ

Федерален съдия в Чикаго блокира разполагането на войници в щата Илинойс, разпоредено от американския президент Доналд Тръмп. Преди пет дни съдия в Портланд, щата Орегон, спря подобен опит, а решението се обжалва от президентската администрация пред Апелативен съд.  Резултатите от тези двете дела са от голямо значение за опитите на републиканеца..

публикувано на 10.10.25 в 04:11