Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Евровизия 2022" започна в неделя с бляскава церемония

На 8 май в градините на Двореца "Реджия ди Венария", близо до Торино, се състоя откриващата церемония на „Евровизия 2022“. Официалните лица присъствали на церемонията бяха областният управител на област Пиемонте- Алберто Чирио и кметът на Торино- Стефано Ло Русо, който каза: 

"За нас е чест да бъдем домакини на това събитие, не само, за да разкажем на света за красотата на нашата страна, но и заради посланието за мир и братство в Европа. Тази година "Евровизия" се провежда в много сложен момент, заради войната в Европа".

Отзвукът от войната в Украйна слага отпечатъка си върху 66-ото издание на песенния конкурс "Евровизия". Много от музикантите изразиха своята съпричастност към случващото се. Кристиян Охман от Полша беше сложил двойна игла на сакото си, едната със знамето на Полша и една със знамето на Украйна:

"Горд съм да представя моята страна, която дава подслон на толкова много бежанци. Пеенето не е достатъчно, те се нуждаят от много повече и се надявам да се приберат вкъщи безопасно", каза Кристиян. 

Трите сестри от групата "Systur", представящи Исландия, също направиха пацифистко послание, като изпяха акапелно "Imagine" на Джон Ленън. 

Представителите на Украйна - "Оркестър Калуш", бяха сред най- аплодираните на церемонията. Те се състезават с песента "Стефания", съчетание между рап и фолклор, посветена на майката на лидера, днес тя е с по-широка интерпретация в контекста на войната. Фронтменът на групата каза: 

"Много важно за украинската култура е да ни видят и да покажем колко е разпознаваема, колко е уникална. Правим всичко възможно, за да представим страната си по най-добрия начин". 

Музикантите от "Оркестър Калуш", усещат във всеки един миг солидарността на останалите участници в "Евровизия". Откриващата церемония беше много тържествена, като делегациите на 37 страни, заявили участието си, дефилираха по тюркоазения килим. Българската група "Intelligent Music Project" премина 19-а и позира за снимки на площадката пред двореца. След което от Рони Ромеро в блиц интервю разбрахме, че предстои издаването на новия албум на "Intelligent Music Project". 

Intelligent Music Project

Италианският дует Махмуд и Бланко бяха много силно аплодирани от присъстващите на церемония. Но тяхното участие беше прекъснато от екологичен протест на представител от движението Extinction Rebellion. Бланко излезе от ситуацията като реагира с думите "Да пееш на живо е най-доброто изживяване".

Във вторник (10.05.2022г.) и четвъртък (12.05.2022г.) са двата полуфинала, които ще изпратят по 10 артисти на Големия финал в събота (14.05.2022г.). Към тях ще се присъединят представителите на Италия, Франция, Германия, Испания и Обединеното кралство - нациите, които основаха Евровизия през 50-те години на миналия век. Тогава идеята беше да се възстанови Европа от развалините на Втората световна война. Днес 66-то издание на песенния конкурс се изправя пред подобно послание.

За България е важно на 10 май всички българи, които живеят в страните Литва, Латвия, Швейцария, Албания, Словения, Молдова, Нидерландия, Португалия, Хърватия, Дания, Австрия, Исландия, Гърция, Норвегия, Армения да гласуват и да класираме българската песен на финала на "Евровизия 2022". Украинците в България, които имат украински номер на мобилните си телефони, също могат да дадат своя вот за България и да ни подкрепят. Началото на шоуто е в 21 часа, за България- 22 часа. Да пожелаем успех и класиране на финала на българската група "Intelligent Music Project", с песента "Intention"!

Снимки: Жени Монева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01