Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Кристофър Неринг: Руското влияние в България е по-силно, отколкото в други страни

Д-р Кристофър Неринг
Снимка: Ирина Недева

"Руското влияние в България е по-силно, отколкото в други страни, като например Унгария, където проруските сили са доста по-силни отколкото във Франция или в Германия". Това заяви в интервю за предаването "Хоризонт до обед" експертът по разузнавателни теми и преподавател по история на разузнаването д-р Кристофър Неринг:

"От февруари месец насам се забелязва, че съгласието с политиката на Путин рязко спада, но нивото остава доста по-високо, отколкото в други страни. Медиите и политиците трябва да предоставят качествена информация всеки ден, качествени обществени дискусии".

Експертът по разузнавателни теми коментира и защо кметството в Берлин забрани да се развяват руски и украински знамена в близост до 15 паметника на честванията за края на Втората световна война на 8 и 9 май:

"Украинските символите бяха забранени само на 15 места в Берлин и тази забрана включваше и съветското знаме и разните руски символи, които се използват покрай тази война. Това беше стратегия от страна на полицията в Берлин за така наречената деескалация около демонстрациите, но съдът отмени това решение, защото прецени по друг начин ситуацията и това право да се показват символи за съда беше по-важно от притесненията за сигурността".

Цялото интервю с д-р Кристофър Неринг можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици турци почетоха в Солун паметта на създателя на републиката им Мустафа Кемал Ататюрк

След продължителен период на реставрация днес къщата-музей "Ататюрк" отвори врати за посетители във връзка с 87-ата годишнина от смъртта му. Стотици турци пристигнаха специално за годишнината в Солун. Наложи се полицията да спре движението и да блокира няколко улици, за да успеят турците да положат цветя и отдадат почит на основателя на република..

публикувано на 10.11.25 в 23:14

Унгария договори 'финансов щит' със САЩ

Споразумението, сключено от Унгария със САЩ за осигуряване на "финансов щит", е доказателство, че страната може да намери алтернативи на финансирането от Европейския съюз, което беше замразено заради опасения относно върховенството на закона. Това заяви високопоставен съветник на премиера Виктор Орбан.  Орбан се срещна миналия петък в..

публикувано на 10.11.25 в 22:47

Украинските власти разследват корупционна схема в енергийния сектор

Украинската антикорупционна служба започна мащабно разследване в енергийния сектор на страната във връзка с предполагаеми подкупи по сделки с участието на украинския държавен оператор на атомни електроцентрали "Енергоатом", предадоха световните агенции. Държавната агенция, чиято дейност е независима от правителството – в свое изявление твърди, че бивш..

публикувано на 10.11.25 в 22:05
Гледка от Северозападна България

Европейската комисия одобри над 14 милиона евро за 4 екологични проекта в България

Европейската комисия съобщи, че е одобрила осигуряването на финансиране за 132 нови проекта за опазване на околната среда в Европейския съюз, четири от които ще бъдат реализирани в България. Общото финансиране за страната ни възлиза на над 14 милиона евро. Една от финансираните инициативи е на стойност 8,5 милиона евро и цели намаляване..

публикувано на 10.11.25 в 22:03
Испанският премиер Педро Санчес

Испания: 14 млрд. евро държавни безлихвени заеми за въоръжение

Испанското правителство отпуска над 14 милиарда евро на отбранителната промишленост за превъоръжаване. Средствата са под формата на държавни безлихвени заеми. Парите ще се разпределят между 30 програми за модернизация на испанската армия. Част от проектите включват цифровизация на комуникациите, нови спътници за наблюдение и обновяване на летателните..

публикувано на 10.11.25 в 22:01
Кристияна Константинова и Елина Димитрова

Една млада учителка от Плевен за предизвикателствата на професията

Учителите в Плевен, които за първи път прекрачиха прага на учебните заведения на 15 септември, никога няма да забравят и първия си Ден на будителите, който отбелязахме на 1 ноември. Защото Общината им подари една специална церемония под наслов "Добре дошли в най-благородната професия" . Кристияна Константинова е млада, дръзка, пълна..

публикувано на 10.11.25 в 21:45

Бейгълите - обичана нюйоркска закуска с източноевропейски корени 

Едно хлебно изделие, родено в еврейската общност в Източна Европа, тези дни се приема като част от есенцията на Америка . Бейгълът, който е пренесен в САЩ от имигранти, сега е познат в глобален мащаб и се среща в най-различни варианти. Тази седмица в "Американски честоти" Младен Петков е на кулинарна вълна. Бейгълите са една от емблемите на Ню Йорк..

публикувано на 10.11.25 в 21:30