Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украинските бежанци в Банско на кръстопът след 31 май

Бежанци от Болград, пристигнали в Благоевград в края на март
Снимка: БГНЕС

Бежанците от Украйна, които масово бяха настанявани в хотели, се питат какво ще се случи с тях след 31 май, след като държавата обяви, че приключва мярката за финансиране на разходите по настаняването и изхранването им в туристическите бази и частни квартири. 

Грижата за хората, избягали от войната, се превръща в нарастващ проблем, а доброволчеството е на изчерпване.

В зимния курорт Банско бежанците вече са близо 20 процента от местното население.

Въпреки че десетки хотелиери в Банско декларираха готовност да настанят бежанците и да им осигурят работа, към момента решение няма. Потокът от търсещи подслон обаче не спира. Местата за настаняване са на изчерпване, казва пред БНР Анна Бангеева, която преди годиниидва от Киев истава разложка снаха. Тя е била инженер в гражданската авиацияна Украйна, има и собствен бизнес, унищоженот бомбардировките.

Анна Бангеева   Снимка: Личен архив

От началото на бежанската вълна Бангеева елокомотивът в доброволческия център в Банско. Занимава се с всичко - документи, комуникация с институции, настаняване, дарения, изхранване. Най-важната ѝ грижа е за десетте бебета и бъдещите майки, за които медицинската грижа не може още дълго да е безплатна. Неизвестността обаче е основният проблем, с който не може да се справи.

Около 1500 души са настанени в района на Банско, казва Анна. По думите ѝ в малки хотели все още се намират места.

"Наши съграждани, настанени в хотели, получават уведомления, че трябва да напуснат и да бъдат преместени в лагер за бежанци, в социални центрове. Ако няма продължение на програмата, трябва да съберем поне 800 човека от Банско и някъде да ги караме. Къде, не знам. Очакваме финалното решение."

За Анна Бангеева най-добрият вариант е програмата за настаняване на бежанците да бъде продължена. Има много хора без средства, допълва тя и дава пример с пенсионери, които са пристигнали с евакуационни автобуси и нямат възможност тук да получават пенсиите си.

Бангеева признава, че ресурсът на доброволците е ограничен. Тя изразява разбиране, че съпричастността с времето намалява.

Всички бежанци в Банско са заявили готовност да работят каквото и да е,за да могат сами да поемат разходите си. Хотелите също имат нужда от персонал. Сред бежанците има и висококвалифицирани специалисти, които работят за международни компании от IT сектора.

Сред украинските бежанци, настанени в Банско, има и немалко медицински специалисти, които могатда запълнят болезнения дефицит втази сфера или поне да имат условия да помагат на своите сънародници, смята Анна.

"Те имат диплома, трудов стаж, опит. Не знаят езика, но могат много бързо да се включат в работата."

Анна Бангеева мечтае за дните, в които всички бежанци ще се върнат обратно в родината и "като пчелички ще изградят дома си отново".

"Народът ни е много трудолюбив и много държи на земята си."

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55