Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Порошенко: Най-голямата санкция за Русия е Украйна да получи пътна карата за НАТО

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-голямата санкция за Русия е Украйна сега на срещата в Мадрид да получи пътна карата за присъединяване към НАТО. Това каза бившият украински президент Петро Порошенко. Той настоя също България да подкрепи пълното петролно ембарго срещу Русия.

Порошенко участва в Конференция "НАТО след Мадрид: Урокът от Украйна", организирана от Атлантическия клуб в България. 

Бившият президент на Украйна отбеляза, че европейските лидери трябва да поправят грешката си от 2008 г., когато на срещата на НАТО в Букурещ страната му е била блокирана за членство

"Ако през 2008 година Украйна не беше блокирана за членство в НАТО, нямаше да се случи и 2014 година, когато Русия анексира Крим. Ако се беше случила дори поканата, Украйна щеше да бъде член на Алианса на колективната защита. Цялата структура на сигурността в Европа и света нямаше да бъде провокирана от Путин и от путинизма. Украйна плати най-кървавата цена за това западният свят да живее в свобода. С увереността си, с независимостта си Украйна демонстрира кураж, който е изключително безпрецедентен, но и позабравен от много хора в Европа, които смятат стабилността за даденост. Затова скорошната срещата на НАТО в Мадрид може да стане историческа само по един начин - Украйна да получи план за членство в НАТО. Така няма да позволим на Путин да ни изнудва. Защото той отива толкова далеч, колкото ние му позволяваме. Получаването на план за членство за Украйна в НАТО аз го наричам ядрената санкция, която може да бъде наложена на Русия". 

Моля, учете се от грешките си, каза още Порошенко и призова страните да не се доверяват на Путин, защото руският лидер е твърдял, че няма да напада Украйна

Бившият украински президент призова да няма страх, защото така може да се покаже на Путин, че не е толкова силен. 

"Политиката на санкции не е изолация. Путин във всеки един момент може да предложи мирен план, който да бъде обсъден от Европа и НАТО“, каза Петро Порошенко. Затова той призова и България да направи същото:

"Както знаете, аз съм роден в Болград, в района на Одеса, където има компактно българско малцинство. Затова призовавам България да се присъедини петролното ембарго срещу Русия. Това е най-краткият път за нашата победа. Това не е военна победа, но е единственият начин да спрем тази опасност, която идва от Русия. Депутинизацията в Русия може да се случи бързо само с пълно петролно ембарго. Обратното удължава този процес".  

Кира Рудик, украински депутат от партията "Глас", също обясни, че 77 дни след началото на войната украинското общество все още не е чуло отговорите на няколко въпроса:

"Украинците искат да чуят онова, което чуха от Борис Джонсън, че Западът е трябвало да реагира още през 2014 година при нахлуването на Русия в Крим. Путин ползва техниката на салама - част по част Русия ще отнема от Украйна територии. Затова урокът трябва да е, че не трябва да се фаворизира диктатурата. Второ - трябва да се реагира бързо. Третият важен извод от ситуацията сега е, че хората питат в Киев за зона, забранена за полети. Няма сигурно място - нито в Киев, нито в други места. Това означава, че възстановяването от ракетите няма как да започне, без да са забранени полетите и небето да е сигурно. Но въпросът стои и 77 дни след войната. От защитата на небето зависи всичко. Последното нещо е, че не сме наясно какво мисли Путин. От речта му на 9 май разбрахме, че НАТО е агресор, който иска да атакува Русия. Но това е пропаганда. За украинците това беше важна реч. Заради желанието на страната да е член на НАТО и ЕС. В речта на Путин нямаше за руска победа над Украйна. Но гледайки напред, планирайки, сигурна съм, че трябва да направим така, че войната да не умори Украйна и другите. Как да бъде надвита Русия, за да не се случи отново. Това също е важно. Надявам се, че при нашата коалиция отношенията ни сега ще са като тест драйв за бъдещото ни сътрудничество".  

Доверието в Русия беше изгубено, каза зам.-министърът на отбраната Йордан Божилов. Той коментира очакванията за дълга война и последиците:

"Това ще бъде поредният много продължителен конфликт. Тази война ще има последици за Украйна, но и за много други държави. Очакваме срещата на върха в Мадрид да е решителна стъпка за засилване на връзките в Алианса. ... Като член на НАТО България ще трябва да има по-голям бюджет, за да може да развива способностите си".

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов припомни, че първата доставка на изтребителите Ф-16 ще дойде през 2025 г. Оптимист е, че ще се намери решение за поддръжката на МиГ-29. И за вариант да се покрие охраната на българското и натовското въздушно пространство, докато чакаме новите изтребители. 

Започват и преговори за една или две подводници. Наскоро стана ясно, че Италия е страната, с която ще се водят разговорите. А вече има и работна група.

Репортаж на Добромир Видев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06