Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за баритона Иван Христов Попов

Честваме 120 години от рождението на забележителния български баритон Иван Христов Попов, определян като един от най-ярките представители на италианската вокална школа у нас. Кариерата му на сцената на Софийската опера продължава до началото на 60-те години на отминалия век, а сред неговите запомящи се герои са Риголето, Граф ди Луна, Ескамилио, Амонасро, Княз Игор - превъплъщения, останали в историята на нашия оперен театър.

Иван Христов Попов е роден в Пловдив на 10 май 1902 г. От малък свири на пиано и се прочува в града с красивия си глас. Завършва Юридическия факулет на Софийския университет, в същото време получава вокална постановка при Мянко Мянков и Стефан Македонски. Заминава за Италия, за да се усъвършенства като певец и работи с няколко от най-известните италиански педагози: Марио Самарко, Елвино Вентура, Ана Крайска.

След завръщанито си в България през 1935 г. се представя блестящо на конкурса за солист на Софийската опера. Дебютира на 25 декември същата година с ролята на Баал Хакан от „Савската царица“ от Голдмарк, но не го назначават за редовен артист под претекст, че няма диплома от Музикалната академия. Амбициран, Попов се записва за редовен студент в Академията и я завършва в класа на Мара Маринова Цибулка. Едновременно с това се изявява на сцената на Софийската опера с роли като Нилаканта от „Лакме", Граф ди Луна от „Трубадур“. 

От 1938 г. Иван Хр. Попов е преподавател в Музикалната академия и предава богатите си знания на младите певци. Негови ученици са Кирил Кръстев, Лиляна Василева, Михаил Чергов, прочутият бас Рафаел Арие, дори и известните ни музиковеди Венелин Кръстев и Константин Карапетров. 

Въпреки всички постигнати успехи, Попов е назначен за редовен солист на Софийската опера чак в средата на 40-те години. Изявява се с успех в редица баритонови роли като Риголето, Скарпия, Граф Алмавива, Евгений Онегин и др. В пресата са публикувани оценки за неговите прояви на сцената:

“Скарпия на Иван Попов се извисява като образец за следващите поколения оперни артисти“ 

“Певецът притежава богата вокална изразност и завиден професионализъм, нестихващ поток от творческа енергия, която прави неговите превъплъщения на сцената незабравими“ 

Иван Попов гастролира в Чехия и Румъния, а през сезон 1955/1956 е директор на Варненската опера.

Бил е известен като изключително ерудирана личност - човек с богата музикална култура, полиглот, който превежда оперни либрета.

Иван Христов Попов умираа през 1982 г.

Биографичната бележка и изпълнение на певеца, съхранено в Златния фонд на БНР, можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23