Честваме 120 години от рождението на забележителния български баритон Иван Христов Попов, определян като един от най-ярките представители на италианската вокална школа у нас. Кариерата му на сцената на Софийската опера продължава до началото на 60-те години на отминалия век, а сред неговите запомящи се герои са Риголето, Граф ди Луна, Ескамилио, Амонасро, Княз Игор - превъплъщения, останали в историята на нашия оперен театър.
Иван Христов Попов е роден в Пловдив на 10 май 1902 г. От малък свири на пиано и се прочува в града с красивия си глас. Завършва Юридическия факулет на Софийския университет, в същото време получава вокална постановка при Мянко Мянков и Стефан Македонски. Заминава за Италия, за да се усъвършенства като певец и работи с няколко от най-известните италиански педагози: Марио Самарко, Елвино Вентура, Ана Крайска.
След завръщанито си в България през 1935 г. се представя блестящо на конкурса за солист на Софийската опера. Дебютира на 25 декември същата година с ролята на Баал Хакан от „Савската царица“ от Голдмарк, но не го назначават за редовен артист под претекст, че няма диплома от Музикалната академия. Амбициран, Попов се записва за редовен студент в Академията и я завършва в класа на Мара Маринова Цибулка. Едновременно с това се изявява на сцената на Софийската опера с роли като Нилаканта от „Лакме", Граф ди Луна от „Трубадур“.
От 1938 г. Иван Хр. Попов е преподавател в Музикалната академия и предава богатите си знания на младите певци. Негови ученици са Кирил Кръстев, Лиляна Василева, Михаил Чергов, прочутият бас Рафаел Арие, дори и известните ни музиковеди Венелин Кръстев и Константин Карапетров.
Въпреки всички постигнати успехи, Попов е назначен за редовен солист на Софийската опера чак в средата на 40-те години. Изявява се с успех в редица баритонови роли като Риголето, Скарпия, Граф Алмавива, Евгений Онегин и др. В пресата са публикувани оценки за неговите прояви на сцената:
“Скарпия на Иван Попов се извисява като образец за следващите поколения оперни артисти“
“Певецът притежава богата вокална изразност и завиден професионализъм, нестихващ поток от творческа енергия, която прави неговите превъплъщения на сцената незабравими“
Иван Попов гастролира в Чехия и Румъния, а през сезон 1955/1956 е директор на Варненската опера.
Бил е известен като изключително ерудирана личност - човек с богата музикална култура, полиглот, който превежда оперни либрета.
Иван Христов Попов умираа през 1982 г.Биографичната бележка и изпълнение на певеца, съхранено в Златния фонд на БНР, можете да чуете в звуковия файл.
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..