Стайков отбеляза, че от "Булгаргаз" идват едни съобщения за договорени количества газ, а сега след посещението на премиера в САЩ се появяват нови.
"Което означава, че ако "Булгаргаз" има предварителни договорки, стават прекалено много количествата. Цялата липса на информация дава възможност за твърде много спекулации. В момента всеки спекулира какво се случва."
"В момента нищо не знаем и това е големият проблем. Проблемът не е цената сама по себе си. Проблемът е, че няма никаква информация от какво зависи тази цена, за какъв период определени фактори влияят върху нея, какви ще са доставчиците – дали ще са за 3 месеца, за 9 месеца, за 12 месеца. В момента бизнесът работи две седмици при нови условия, на май месец, обаче не знае каква цена ще заплаща", коментира Стайков в предаването "Преди всички".
При всички условности и проблеми с договора с "Газпром" там имаше горе-долу предвидимост, знаехме от какво зависи цената, можеше да се направи някаква прогноза, отбеляза Калоян Стайков. По думите му "сега и това няма", а управляващите нямат достатъчно добра комуникация с бизнеса.
Относно доставките на втечнен газ от САЩ експертът посочи, че ще има допълнителни разходи за транспорт, регазификация, пренос до нас.
Калоян Стайков е на мнение, че има възможности да се работи и с друг петрол, освен руския, но "дори на европейско ниво тази ситуация не е достатъчно изчистена и продължава да има доста спорове".
Експертът подчерта, че пропускаме време за подготовка и "до последно се поддържа тезата, че трябва да останем в тази матрица".
Предложението за по-ниска цена на 50 литра бензин за домакинствата месечно според Стайков "нито технически, нито логически би имало сериозен ефект".
"Самото предложение изглежда странно."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Браншови организации се обединяват срещу новите държавни такси , които Българска агенция за контрол и безопасност на храните (БАБХ) възнамерява да им наложи. "За съжаление днес, на 21 ноември, темата, която разискваме, трябва да има и отзвук, независимо, че денят е празничен - Ден на християнското семейство, обаче трябва да кажем истината...
Държавата удря бизнеса с драстично по-високи такси за производители, преработватели и търговци на храни . Защо Агенцията по храните реши да повиши в пъти цените на административните си дейности към бизнеса и колко ще струва това на потребителите? "При нас тези такси не са еднократни. Таксите са ежедневни в кланиците и в транжорните се..
Новият роман на писателя и поет Владимир Левчев носи заглавието "Тази сянка под червената скала". Левчев е прозаик, преводач, обществено ангажиран интелектуалец с много сериозен и богат житейски опит. Бил е редактор в независими списания по времето на социализма, преподавател в Съединените щати и в Американския университет в България...
Елица Великова, психолог, арттерапевт, основател и директор на Института за терапия и експресивни изкуства гост в "Нощен Хоризонт". Тя разказва за пътуванията си до Китай, за семинарите, които води там, за индивида в една патриархална общност, каквато е общността там. На 14 декември в София ще се проведе Уъркшоп на тема "Психология,..
Церемонията по връчването на наградите на Българския дарителски форум " Корпоративен дарител" за 2025 година ще се проведе днес . Победителите ще бъдат обявени на официална церемония, която започва в 17 часа. "Всяка година пред фокуса на церемонията и през темата, която избираме да поставим на вниманието на хората, които присъстват,..
Медицинските храни, компенсиращи загубени килограми, трябва да са достъпни за хора с различни заболявания, които не могат да се хранят пълноценно . Това послание отправя Боряна Драганова, майка на 27-годишната Елена, родена с церебрална парализа и тежаща към момента само 20 килограма. Боряна беше сред участниците в среща-дискусия за състоянието..
"Това не е скрит предизборен бюджет. Този бюджет отразява стремежа на всяка една партия да не изостава от популистката лудост на предишните партии , както се пее в македонската песен - "Проклет да биде, кой пръв почна". Това каза пред БНР журналистът Стефан Антонов : "През 2022 година бяха направени първите подаръци към един конкретен..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..