Възможен ли е български вариант на Брекзит?
"През 2014 година, когато пазарът на Великобритания се отвори за българи и румънци, на никого във Великобритания през ум не му минаваше да излиза от ЕС. Не беше на дневен ред. Всички живееха в хармония със статуквото. Това в рамките на около година и половина интензивно се обърна, благодарение на една невероятно мощна кампания за замяна на реалността с това, което говорещи глави крещяха върху публиката от всички медии."
"В рамките на около две години се случи магическа подмяна на реалността, в която ЕС хармонично служеше на британците да получават нещо като нормални доставки на прясна храна, тъй като Великобритания не е генерален производител на храна, основен за собствената си система, продоволствена, тя разчита основно на внос, 40% от който е от Европейския съюз", разказа Спирова.
Нещо много сходно се случва в България, подчерта журналистът.
"Виждаме една постоянна ретранслация от опорни точки, които тръгват от Фейсбук, след което тези неща се всмукват нагоре в радиа и телевизии и в един момент публиката се оказва бомбардирана от безкраен цикъл от хора, които настояват на налудничави неща. Но понеже настояват на тях безалтернативно почти, накрая реалността избледнява."
Отказът на мнозина в България, които са в журналистическата професия, да бъдат рефери между истината и това, което някой иска ние да мислим, достигна размери, в които действителността не е разпознаваема за много наши съграждани, коментира Спирова.
"Британците наистина автентично, в голямата си част не знаеха какво им носи ЕС. Те живееха в щастливата си имперска действителност, където те сами са господари на света и всички блага са техни. Глобализацията беше техният проблем, защото им показа, че благата не ги генерират те. Българите не живеят в тази обърканост. Повечето от нас осъзнават материалните блага, с които е свързан Европейският съюз и са привързани към тях. Те емигрират в Западна Европа, мразейки Западна Европа."
Според Мария Спирова руската пропаганда много умело експлоатира няколко неща, сред които обговарянето на някои от провалите на Европейския съюз само от враждебни сили, не от самия съюз.
"Има известна натрупана фрустрация, която руската пропаганда умело използва. Когато има компактна група хора, недоволни по различни автентични причини от прехода, който се е случил в по-голямата част от съзнателния им живот, те са уязвими. Въпросът е кой ще се възползва от тази уязвимост."
"Партиите, за които говорим в Европа, не са изолационистки. Те са активно, истерично и трепетно проруски. В Източна Европа има много по-сериозна, по-изповедна русомания. Там, където Русия не можеше да манипулира през историята, тя си купуваше власт. Това, което наистина сработи, е, че те имат добър класов анализ – на коя прослойка от обществото какво да кажат, така че да я спечелят веднага. Да се натисне това копче, след което хората са вече сектанти. В Брекзит видяхме точно това – на различните класи беше казано нещото, което ще ги възпламени."
Русия инвестира в хора, които да взривят собствените си държави, изтъкна Спирова, според която у нас това се вижда добре.
"Възраждане" взривява българската държавност сравнително щастливо, без да има вътрешна морална проблематика."
Може ли да се разпадне Великобритания след изборите в Северна Ирландия?
"В момента ще направят налудното решение да суспендират едностранно части от договора по излизане от ЕС. Това човек, който не иска да му се разпадне държавата, не го прави. Напълно е възможно нетно Северна Ирландия да е губещо предприятие за Великобритания, да ѝ е писнало да финансира Северна Ирландия и да иска тя да е нечий друг проблем. Има и кой да я прибере. Ситуацията в Шотландия не е точно същата, там хората са силно изнервени от Брекзит и как той се отразява на цяла общност, която не го желаеше въобще", коментира Мария Спирова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..