Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Велико Търново представят творби, посветени на Казанова

Произведенията на Салвадор Дали, Ван Донген, Рокуел Кент, Пол-Емил Бекат и Федерико Фелини са подредени в галерия „Борис Денев“

Галерия „Борис Денев“
Снимка: Здравка Маслянкова

Велико Търново е единственият български град, който приема за три месеца оригинални творби на Салвадор Дали, Ван Донген, Рокуел Кент, Пол-Емил Бекат и Федерико Фелини, посветени на мита за вечния любовник Джакомо Казанова. Произведенията на изкуството са собственост на фамилията Кесаури и ще бъдат изложени от 17 май до 17 август в художествената галерия „Борис Денев“ в старопрестолния ни град.
 
78 литографии, оценени за милиони долари, и направени с различни техники от Салвадор Дали, Ван Донген, Рокуел Кент, Пол-Емил Бекат и Федерико Фелини притежава семейството на грузинеца Василий Кесаури, живеещ във Франция. Творбите за първи път се представят в България, а единственият град, където те може да бъдат разгледани в идните три месеца, е Велико Търново, в галерията „Борис Денев“. Рисунките за Казанова са част от колекция с 3000 творби, разказа Кесаури:

"Всички тези произведения са оригинали, имат сертификати, имат референции към каталози. Всички тези произведения са свързани с Казанова, с мита за Казанова. Всички автори са работили по темата Казанова и са базирани на писанията на Казанова“. 
Василий Кесаури, Нейко Генчев, Мартин Митев   Снимка:Здравка Маслянкова
Василий Кесаури, Нейко Генчев, Мартин Митев Снимка:Здравка Маслянкова

Концепцията на изложбата „Казанова – мит в огледалото на визуалното изкуство“ е любовта, която излиза от границата на общественото и на моралните норми, а митът за италианския авантюрист и любовник Джакомо Казанова живее собствен живот през годините, поясни заместник-кметът на Велико Търново Нейко Генчев:

"Идеята на изложбата е да покаже различни погледи на художници от различни периоди на XX век, които виждат този мит по различен начин, пречупват го през своята призма. Интересното е, че тук са събрани художници от различни школи, имаме сюрреалист в лицето на Дали, флавист – Пол-Емил Бекат, Ван Донген също. Представени са всички школи и всеки поглед може да ни даде, да насочи мисълта ни в отделна посока“.   

Изложбата е уникална с подбора на тези петима световноизвестни автори, които рисуват Казанова за световни издателства, публикували мемоарите на италианския авантюрист, разказа Нейко Генчев:

"Салвадор Дали създава, тези картини, които са създадени за специална колекция за италианско издателство. Поредицата е направена на специално изработена ръчно хартия, всичко е подписано от него, подпечатано с неговия сух печат, така и с воден знак, специално произведен за тази серия. Рокуел Кент в момента, в който се заема с тази задача, е бил притиснат финансово до стената, разделил се е с жена си и е трябвало да гледа шестте си деца и е поемал поръчки от ляво и отдясно. Изработката на тази колекция, която той прави за „Мемоарите на Казанова“ е за американско ограничено издание, което е отпечатано в ограничен тираж от 1000 бройки, изкупен от колекционери“.  

Интересни са и четирите рисунки на италианския режисьор Федерико Фелини. Те са част от скиците, които той прави, описвайки как трябва да изглежда Казанова в едноименния филм от средата на 70-те години на миналия век.   

Изложбата е създадена по проект на Европейския съюз от Арт Експо – Латвия и това дава възможност на световните музеи и галерии, в които гостува, да не плащат такси, но трябва да създадат специални условия, в които да бъдат изложени 78-те литографии – чернобели и цветни, създадени с различни техники и с големина от 15 до 50 сантиметра. Изложбата във Велико Търново идва от Словакия, разказа директорът на художествената галерия „Борис Денев“ Мартин Митев:  

"Тези творби, които ще бъдат представени тук, същите са били представяни в едни от най-големите музеи в света – „МоМА“ в Ню Йорк, „Помпиду“ във Франция, в Британския музей. Тя ще бъде на първия етаж в галерията, ще заеме едно цяло крило, все пак това са 78 творби и съответно, откривайки я на 17 май, тя ще продължи до 17 август“.  

Снимка: Здравка Маслянкова
Снимка: Здравка Маслянкова

Гостуването на изложбата във Велико Търново било уредено за 15 минути и станало случайно в средата на април тази година, когато заместник-кметът и издател Нейко Генчев срещнал в общинската художествена галерия собственикът на литографиите за Казанова Василий Кесаури.  

За изложбата е създаден специален аудиогид на няколко езика, включително и български.   

За откриването на експозицията с илюстрациите на петимата световни художници, посветени на Казанова, във Велико Търново са поканени посланиците на Испания, Франция, Нидерландия, САЩ и Италия.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40