Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националният земеделски музей привлича посетители с интересни образователни програми

В музея се съхранява научния архив на видни земеделски учени и дейци

Националният земеделски музей
Снимка: Цветомир Милошов

Националният земеделски музей възниква в сградата на селскостопанската академия в София през 1956 година, когато професор Рада Белевска, първата жена професор в България, създава сбирката по овцевъдство. В нея са изложени препарирани екземпляри от най-разпространените видове овце в България както и стотици видове овча вълна. До Втората световна война това е бил един от най-развитите икономически отрасли в България.

Националният земеделски музей        Снимка: Цветомир Милошов

„През годините музеят се разраства. През последните години се откриват и редица нови експозиции. През 2002 година в нова сграда е открита експозиция по пчеларство. Там е пребазирана създадената през 1986 година зала, специализирана за работа с деца - „Виж, пипни и запомни“- интересна зала, в която децата могат да влязат и да се докосната до земеделска обстановка. И ветеринарен кабинет има, в който те могат да поиграят и да се докоснат“, каза за БНР Ваня Коцева, директор на Националния земеделски музей.

Националният земеделски музей           Снимка: Цветомир Милошов

В средата на 90-те години на миналия век е открита експозиция по растениевъдство, която се ремонтира, разширява и обогатява.

„В тази сграда ще запазим основните експозиционни зали, свързани с археологията, почвознание, агрохимия, фуражни култури, зърнено – житни, розопроизводство и лозарство. Мислим да открием кът към градинарството да имаме и овощарство и да върнем и разширим експозицията си по тютюнопроизводство“,  допълни за „Хоризонт“ Ваня Коцева.

Националният земеделски музей         Снимка: Цветомир Милошов

В музея има доста богата библиотека с литература от края на 19-ти и началото на 20-ти век и тя е свързана с практически съвети във всички клонове на земеделието.

„Като цяло има доста богат библиотечен фонд, събиран през годините. Имаме и научен архив. Съхраняваме научния архив на много наши видни земеделски учени и дейци“.

В музея изпълняват програмата „Кой ни храниНационалният земеделски музей           Снимка: Цветомир Милошов и облича“.

„С тази програма ние представяме основните растителни и животински видове домашни животни и културни растения, благодарение на които ние сме нахранени и облечени, т.е. продуктите, които се получават от различните животни и растения, не само за хранителната промишленост, но и за облекла и тъкани“.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23