Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна спечели тазгодишното издание на Евровизия

| обновено на 15.05.22 в 07:56
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Евровизия” 2022 в Торино спечели украинската група "Калуш Оркестра" . Тя успя в конкуренцията на 25 финалисти от общо 40 участници в конкурса, сред които и българската рок група Intelligent Music Project (Интелиджънт Мюзик Проджект).

Както се очакваше, спечели украинската група Kalush orchestra ("Калуш Оркестра") с песента си "Стефания" с 631 точки, следвана от Великобритания и Испания.

Дуетът  Махмуд-Бланко , който се надяваше на поредна победа за Италия остана шести.

Последна е Германия само с 6 т.

Групата "Калуш Оркестра" няма да бъде дисквалифицирана заради апела след изпълнението си да се помогне на Украйна, защото се приема като хуманитарен, а не като политически, стана ясно от страна на организаторите.

"Призовавам всички вас, моля, помогнете на Украйна, Мариупол. Помогнете на "Азовстал", веднага", заяви фронтменът на групата Олег Псюк, обръщайки се към публиката.

Голямо шоу със свои песни направиха двама от водещите – певците Лаура Паузини и Мика, който бе увлекателно зрелищен, както и специалният гост и миналогодишен победител групата Maneskin.

На телевизионната публика допадна много виртуалната разходка из забележителностите на Италия с дрона “Лео”, посветен на Леонардо да Винчи. Поздрав от Космоса на „Евровизия” направи италианската космонавтка Саманта Кристофорети. 

Володимир Зеленски поздрави изпълнителите от украинската група "Калуш" за първото им място на "Евровизия".

"Смелостта ни впечатли света, музиката ни завладя Европа", написа той в социалната мрежа Инстаграм и допълни, че страната му ще направи всичко по силите си да е домакин на участниците и гостите на Евровизия в украински Мариупол - свободен, мирен и възстановен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изяснена е причината за смъртта на 9-годишното момиче от Велико Търново

Задушаване след епилептичен припадък е причината за смъртта на 9-годишното момиченце, което почина внезапно на 31 януари в ранния следобед във великотърновско училище. Смъртта на момиченцето в Средното училище "Вела Благоева" във Велико Търново е нещастен инцидент и е породена от здравословен проблеми, посочва заключението на патоанатома,..

публикувано на 06.02.25 в 11:05
Делян Пеевски

"ДПС – Ново начало" няма да прави предложения за назначения в регулаторите

В кулоарите на парламента председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски каза, че неговата формация няма да участва със свои предложения за назначения в регулаторите, както и няма да подкрепя кандидати на други формации. "Няма да имаме кандидати, няма да подкрепяме. Имаше в един ден на комисия подкрепили колегите, аз отсъствах. Това вече е..

публикувано на 06.02.25 в 11:03

Кипър с нова стратегия за интегриране на мигранти

Кипър ще приеме Национална стратегия за интеграция на законно пребиваващите в страната мигранти до средата на тази година, съобщиха от правителството. Близо 20 000 са висящите в момента молби от търсещи убежище на острова. Със стратегията за интеграция правителството на Кипър предвижда децентрализация, разпределение на мигрантите по..

публикувано на 06.02.25 в 10:34

Иван Брегов: Няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата за избор на нов ВСС

Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю пред БНР Иван Брегов от правната програма на Института за пазарна икономика. В предаването "Преди всички" той коментира пробойните в съдебната система и по-конкретно с процедури и правила, като..

публикувано на 06.02.25 в 10:28
Остров Санторини в очакване на силен трус.

Туристически групи пристигат на Санторини въпреки сеизмичната активност

Възстановиха движението на фериботи за хората, които искат да напуснат Санторини. Въпреки кризисната ситуация чуждестранни туристи продължават да пристигат на почивка. Сеизмолозите, които са на Санторини и следят развитието на трусовете са на мнение, че до неделя се очаква основния силен трус. Досега земетресенията са предварителни. Тази..

публикувано на 06.02.25 в 10:21

Три общини ще финансират проект за спешен ремонт на водохващане "Робовица"

Три общини в Кюстендилско ще финансират проект за основен спешен ремонт на водохващането "Робовица" в Рила. Общините Рила, Кочериново и Бобошево ще осигурят по 7 хиляди лева всяка за изготвянето му. От "Робовица" се осигурява водоподаване за селата Мурсалево, Смочево и Слатино, в които през лятото беше въведено бедствено положение и имаше..

публикувано на 06.02.25 в 10:21
Теменужка Петкова

Плащания за милиони е трябвало да бъдат направени през 2024 г., но са останали за тази. Защо?

Министърът на финансите Теменужка Петкова представи информация за плащания, които е трябвало да бъдат извършени миналата година, но са останали за тази. Депутатите изслушват финансовия министър за състоянието на държавните финанси Към момента неразплатеното ДДС е над 700 милиона лева. "Разходите, които са извършени през 2024 година, за..

публикувано на 06.02.25 в 10:19