Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След срещата на превозвачите с Петков: Решения няма, протест ще има

| обновено на 17.05.22 в 20:15
Министър-председателят Кирил Петков и Магдалена Милтенова от Съюза на превозвачите (в средата) декларираха, че диалогът ще продължи
Снимка: БГНЕС

Протест на превозвачите на 18 май ще има, заяви Магдалена Милтенова от Съюза на превозвачите след срещата с министър-председателя Кирил Петков. Според нея е имало конструктивен диалог, но решения засега няма и затова протестът няма да бъде отменен. Както и на предишния протест, превозвачите няма да бъдат допуснати в центъра на столицата.


"Смятам, че днес възстановихме диалога, но протест утре ще има, тъй като реално нямаме абсолютно никакви конкретни решения към днешна дата и ние имаме морален ангажимент към нашите членове утре да излезем на този протест. Продължаваме с разговорите, които днес започнахме, ще продължим да работим в работни групи, които бяха поети като ангажимент от министър Събев и с министър Гроздан Караджов. Така че, се надявам наистина да постигнем положителни резултати, ще дадем, разбира се, и срок за решаване на тези проблеми и за постигане на това, което е необходимо, за да може транспортният бранш да оцелее. Протест утре ще има…в 9:00 до 17:00 часа, знаете, че са преустановени превозите до населените места, съответно ще имаме протестни шествия на обявените места, както предния път“, каза Магдалена Милтенова.

"Благодаря за конструктивния диалог, но ние очакваме решение на нашите проблеми. Няма да бъдем допуснати до центъра с камионите и автобусите, но ние каним премиера Петков, министрите Караджов и Събев да дойдат на нашия протест", заяви още Милтенова.

След срещата с премиера Кирил Петков Димитър Димитров от браншовите организации също отбеляза, че превозвачите ще проведат планирания за утре в 8:30 ч. национален протест, тъй като няма "никакви конкретни мерки по отношение на нашите искания".

Той обеща да няма пътни блокади и пречки за матурите:

"Протестите ще се проведат в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Благоевград, шествия ще има по граничните пунктове. За София, понеже може би най-много ви интересува, три са сборните пунктове - на "Ботевградско шосе", на "Цариградско шосе" и на "Царица Йоана" в "Люлин" преди тунела".

Както и на предишния протест, превозвачите няма да бъдат допуснати в центъра на столицата.

От своя страна министър-председателят изрази надежда, че протестът ще бъде мирен и няма да попречи на придвижването на хората, а също и на зрелостниците, които трябва да се явят на първата си матура – по български език и литература.

И превозвачите, и премиерът декларираха, че диалогът продължава, като това ще стане чрез работни групи към министерствата на транспорта и на регионалното развитие. Премиерът Кирил Петков се ангажира да сътрудничи с транспортния бранш:

"За всичките тези неща трябват средства. И ние сега трябва да намерим най-разумния начин да постигнеме промяната, за която всички сме се обединили, но няма да стане през лозунги и позиции, ще стане със съвместна работа". 

Петков потвърди, че ДДС върху природния газ и пропан-бутана ще бъде намален на 9 процента, а акцизът на пропан-бутана, природния газ и метана ще бъде премахнат:

"Имахме предложения, които не са отговорите на въпросите, които трябва да се дадат, но премахваме акциза на природния газ, втечнения нефтен газ и метана, за най-малките превозвачи вдигането на ДДС е 100 000, ставката за газ и метан ще е 9%. Говорихме за биодобавката, имаме предложения за по-ниски цени, превозвачите помолиха да я видим дали структурно може да се направи нещо".

Премиерът обеща да се обърне към Брюксел по въпроса за акциза върху течните горива:

"Поех ангажимента, че ще балансираме, ще видим дали има вариант структурно за промяна в сегашното съотношение в горивата. Поех ангажимент да говоря в Европейския съвет за възможността,   дали е възможно да се намали акцизът на горивата, защото министър Василев каза, че това е решение на ниво Европа и не е възможно да се случи. Но аз поех ангажимент още в следващия съвет да попитам, за да знаем дали това е възможна мярка",  каза Петков.

Градският транспорт на София утре ще се движи по разписание въпреки протеста на работещите в системата. Синдикатите увериха, че протестното шествие няма да затрудни достъпа на зрелостниците до училище:

„Учениците, които ще  трябва да се явят в класните стаи в 8:00 - точно когато е началото на нашия протест, ние ще пропуснем всяко едно закъсняло дете и няма да допуснем някой да не се яви на зрелостен изпит“, увери Иван Кирилов от Транспортната федерация към КТ "Подкрепа".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
отец Неделчо

Да отворим душите си: Набират се средства за лечение на отец Неделчо

Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите на Трявна, а помощта дава надежда на семейството на свещеника, че ще успее да се справи с финансово непосилното за тях лечение в Турция. Поп Неделчо събира хората в Трявна и за хубаво, и за..

публикувано на 23.11.25 в 05:20
Коне от конна полиция в България.

След обявен търг за бракувани коне на МВР: Остри реакции и искания за промяна на системата

Информация за търг за продажба на бракувани служебни коне на полицията доведе до остри реакции в социалните мрежи, както и до петиция за промяна на отношението към животните, които работят в полза на обществото. От сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията), което инициира петицията, настояват за спиране на търга,..

публикувано на 22.11.25 в 18:40
Знамето на Босна и Херцеговина

Кърт Басийнър: Дейтънската система обслужва националистите, които я създадоха

В петък се навършиха 30 години от подписването на мирното споразумение , с което беше сложен край на войната в Босна – най-кървавата от всички войни, докато се разпадаше Югославия. Вучич и Додик отбелязват заедно 30 г. от операция "Буря" След серия от балкански совалки на американския посреднически екип, оглавяван от дипломата Ричард..

публикувано на 22.11.25 в 13:07

Ще повтори ли планът за Украйна дипломатическия успех на Тръмп в Газа и на каква цена?

28 точки, сред които лишаване от територии, недопускане на чужди войски в страната, обявяването на руския за втори официален език - това са част от условията, с които Украйна трябва да се съгласи, според нов американски план за мир. В момента той се обсъжда в Киев. САЩ и Русия са съгласували помежду си мирен план за Украйна Има ли..

публикувано на 20.11.25 в 17:29
Протест срещу насилието над животните пред Съдебната палата в София на 15.11.2025 г.

Нетърпимост или безнаказаност - ситуацията след смъртта на кучето Мая и престъпленията на Габриела и Красимир

Пореден случай на насилие над животно - прегазването на кучето Мая от специализант във ВМА, доведе до обществено недоволство и до протести в София и Варна. Какво означава обществената реакция и как ще бъдат приложени новите разпоредби на Наказателния кодекс, който вече предвижда завишени наказания? Мнения по темата дават  адвокат Мариета..

обновено на 19.11.25 в 14:36

Българите използват по-малко антибиотици, но нараства резистентността на микробите към лекарства

България е успяла да намали употребата на антибиотици в резултат на въвеждането на електронните рецепти, но проблемът с микробите, които са резистентни на лечение, продължава да се увеличава.  Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" доцент Иван Иванов от Националната Референтна Лаборатория "Контрол и мониториране на антибиотичната..

обновено на 18.11.25 в 11:27
Кафява мечка

Пак мечета в населени места, как да реагираме?

Около 15 сигнала за поява на мечки в населените места са постъпили в Държавното горско стопанство в Карлово. Последният случай от тези дни е от вилната зона на Карлово, където мечка свободно се е разходила по улиците. Там вече има денонощен патрул от горски служители, които да помогнат мечката да бъде прогонвана към планината.  Денонощни патрули..

публикувано на 18.11.25 в 10:06