Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ройтерс: 7 автобуса с украински бойци са напуснали "Азовстал" , съпроводени от руски сили

Генералната прокуратура на Русия поиска Върховният съд да обяви украинския полк "Азов" за терористична организация

Украински военнослужещи в автобус, който напуска "Азовстал", стопкадър от видео, предоставено от руското министерство на отбраната, 17 май 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-малко 7 автобуса, превозващи предали се украински бойци, са напуснали днес металургичния завод "Азовстал" в украинския пристанищен град Мариупол, съобщава Ройтерс. Автобусите са съпровождани от руски въоръжени сили, а очевидец свидетелства, че украинските бойци не изглеждат ранени.

По-рано информационните агенции предадоха, че  над 260 украински войници, сред тях 53 тежко ранени, са изведени от "Азовстал" и са транспортирани до контролирани от руската армия територии. От украинска страна твърдят, че предстои размяна на военнопленници.

Заместник-министърът на отбраната на Украйна Хана Маляр съобщи, че 53-мата тежко ранени украински войници са настанени в болница в град Новоазовск, а останалите 211 военнослужещи са транспортирани до Оленивка:

"Ще бъде направена размяна за връщането на войниците у дома. Защитниците на Мариупол изпълниха всичките задачи, поставени от командването. За съжаление, нямаме възможност да премахнем блокадата на "Азовстал" с военни средства", каза Маляр.

В завода "Азовстал" все още има украински бойци, не е ясно какъв е техният брой. Смята се, че първоначално там е имало 600 украински военнослужещи. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че се надява да бъде спасен животът им:

"Нека да подчертая - Украйна има нужда украинските герои да останат живи. Това е наш принцип. Смятам, че всеки разумен човек разбира това. Операцията за спасяване на защитниците на Мариупол е започната от нашите военни и нашето разузнаване. Продължава работата по връщането на нашите момчета у дома и това изисква дискретност и време ", каза Зеленски.

Часове преди началото на евакуацията Русия обяви, че е постигнато споразумение за изтегляне на ранените украински военнослужещи и че е отворен хуманитарен коридор до Новоазовск. На брифинг говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков заяви:

"През изминалото денонощие сложиха оръжие и се предадоха 265 бойци, включително 51 тежко ранени. Всички нуждаещи се от медицинска помощ са изпратени на лечение в болницата в град Новоазовск в Донецката народна република".

На журналистически въпрос дали украинските войници ще бъдат третирани като военнопрестъпници или военнопленници, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отговори:

"Единственото, което искам да напомня, е изявлението на Владимир Путин, че те ще бъдат третирани съобразно международното право“.

Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин коментира, че "нацисти не могат да бъдат предмет на размяна на пленници", но не спомена конкретно "Азовстал".

Стопкадър от видео от

Евакуацията от металургичния завод бележи края на най-дългата и най-кървава битка от войната в Украйна и е значително поражение за украинските сили, отбелязва АФП. За украинците заводът "Азовстал" се превърна в символ - там стотници украинци продължаваха да се отбраняват, въпреки че по-голямата част от град Мариупол вече беше под руски контрол.

Същевременно Генералната прокуратура на Русия поиска Върховният съд да обяви украинския полк "Азов" за терористична организация.

Заседанието ще бъде закрито и ще се състои на 26 май. Руската Дума също предприе стъпки, за да предотврати украински бойци от батальона "Азов" да бъдат включвани в размяна на пленници между Москва и Киев.

Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин заяви, че членовете на батальона са "нацистки престъпници" и не могат да бъдат разменяни и трябва да бъдат съдени.

Володин е поискал комисиите по сигурност и отбрана да подготвят инструкции в тази посока. Голяма част от бойците в "Азовстал" бяха от батальона "Азов", но не е ясно каква част от изведените от комбината украински военнослужещи, които се намират на територии под руски контрол сега, са част от батальона.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
СГС гледа въззивна мярка на задържаните от протеста на „Възраждане” пред Дома на Европа на 22 февруари. На снимката: председателят на „Възраждане” Костадин Костадинов.

Костадин Костадинов: Сигурен съм, че съдът ще пусне задържаните след протеста на "Възраждане"

Софийският градски съд решава да промени или да потвърди мерките за неотклонение на задържаните при протеста на партия "Възраждане" за погрома пред Дома на Европа в София. Те са обвинени в хулиганство, отличаващо се с изключителен цинизъм и дързост. Лидерът на "Възраждане Костадин Костадинов коментира: "Затова сме дошли тук днес, за да..

публикувано на 04.03.25 в 11:12
Урсула фон дер Лайен

"Да превъоръжим Европа": До 800 млрд. евро за отбрана

Планът "Да превъоръжим Европа" (ReArm Europe) може да мобилизира до 800 млрд. евро за отбрана за сигурна и устойчива Европа - това каза председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен при представянето му днес. "Страните членки са готови да инвестират повече в собствената си сигурност, ако имат фискално пространство, така че ние трябва да..

публикувано на 04.03.25 в 11:00
Изглед към Киев, 24 февруари 2022 г.

Действията на Тръмп изглежда целят капитулация на Киев, смята украински депутат

Председателят на парламентарната комисия за външна политика в Киев нарече решението на Доналд Тръмп да спре военната помощ "опит да тласне Украйна към капитулация". Спирането на военната помощ за Украйна е равносилно на тласкане на страната към капитулация при условията на Русия. Това заяви пред Ройтерс Александър Мережко, председател на..

публикувано на 04.03.25 в 10:50
Ваня Бойчева

"Грехът на монаха" - вдъхновена от черните за България времена на робство

"Грехът на монаха" на Ваня Бойчева е дебютен роман. Редактор и издател на "Грехът на монаха" е прекрасната Даян Шаер. Чрез романа си "Грехът на монаха" тя създава една история за прошката и необходимия полет към свободата.  "Грехът на монаха" е книга, вдъхновена от онези черни за България времена на робство. Период, в който опитите на посятото..

публикувано на 04.03.25 в 10:43
Ева Бел

Ева Бел представи най-новата си песен "Спомен"

Певицата Ева Бел наскоро ни представи най-новата си песен "Спомен".  Ева Бельовска, позната под артистичния псевдоним Ева Бел, е един от новите, млади членове на Българска музикална асоциация. Макар и все още студентка в НМА "Проф. Панчо Владигеров", специалност "Поп и джаз пеене", Ева има вече зад гърба си десет песни. "Спомен" излиза на 12..

публикувано на 04.03.25 в 10:32
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен ще участва на среща, посветена на европейския стоманодобив

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще се включи в среща на високо равнище, посветена на европейския стоманодобив, съобщават от пресцентър на ЕК. Очаква се във форума да участват представители на стоманодобивния и металургичния сектор в Европейския съюз, сред които производители на стомана, доставчици на суровини,..

публикувано на 04.03.25 в 10:21

Адв. Гигова: През призмата на споделеното родителство се предлагат изменения, които не са в интерес на децата

През призмата на споделеното родителство всъщност се предлагат изменения, които не са в интерес на децата. Това заяви пред БНР адв. Валя Гигова.  В края на миналата година три парламентарни групи внесоха промени в Семейния кодекс, свързани със съвместното родителство. Става дума за депутати от ГЕРБ-СДС, "Възраждане" и ИТН.  Тези дни Комисията..

публикувано на 04.03.25 в 10:10