Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мое задължение и отговорност на първо място е да защитавам родината си, но и да преподавам и образовам"

Фьодор Шандир - единственият професор на фронта в Украйна

Мечтата е нещо свято, не може да бъде открадната, вярва преподавателят, който не губи надеждата си за мир

Фьодор Шандир
Снимка: Личен архив

Една снимка, която показва и казва много. Доста повече и доста по-различно като усещане в сравнение с това, което сме свикнали да виждаме през последните месеци. Кадър от войната в Украйна, но не показващ насилие и противопоставяне, а наука, заради която оръдията замлъкват... поне за 90 минути, колкото продължава една лекция и поне на едно място...

Снимката е на Фьодор Шандир - с униформа, автомат и каска, седнал в окопа, води онлайн лекция. Фьодор е единственият професор, който се сражава в украинската армия. В момента той се сражава в Източна Украйна – в Изюмския регион в Донецка област.

46-годишният Фьодор има жена и четири деца - две момчета и две момичета. От 27 години преподава в Ужгородския национален университет в Киев. В момента оглавява департамента по социология и социални науки в университета.

Фьодор Шандир  Снимка: Личен архив

Кога и как е направена снимката, на която преподава?

"Снимката е направена сутринта, в 8 ч. на 2 май. Бях по време на онлайн занятие с моите студенти, като конкретно имахме лекция по "Въведение в туризма", говорихме за създаването на туристически продукт", споделя Фьодор Шандир в интервю за предаването "Изотопия".

"Водя лекции само два пъти в седмицата - понеделник и вторник. Всяка от тях продължава 90 минути. В дните, когато нямам занятия - ставам в 6 сутринта и след като получа заповеди от командването, се насочвам към бойната линия, според това което имам като задача."

Как се прави изборът да продължиш да преподаваш, докато воюваш?

"Моето задължение и отговорност на първо място е да защитавам родината си. В същото време имам отговорност да преподавам, да образовам. Именно затова комбинирам тези две дейности. Лекциите, които водя, са на доста специализирани теми. Няма кой да ме замести. Няма професор или друг преподавател, който да може да преподава тези специализирани предмети."

Украински бойци на позиция в района на Донецк  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Общо 17 преподаватели от моя университет, също и студенти, са част от украинската армия и се сражават. Аз обаче съм единственият професор в армията, другите са асистенти и доценти. Министерство на образованието на Украйна съобщи официално вчера, че аз съм единственият професор в украинската армия и който е на фронта", допълва Фьодор Шандир. 

"Студентите ми не знаеха, че съм се присъединил към армията, защото по принцип водя лекциите онлайн. Заради ситуацията с ковид бяхме принудени да минем на този вид обучение. Така че аз водя занятията си така отпреди руската агресия в Украйна и продължих след нейното начало." 

Донецк, Украйна    Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Наскоро по време на една моя лекция бяхме заели позиции на фронтовата линия. Тогава наблизо имаше обстрел с касетъчни бомби. Студентите ме попитаха какъв е този шум, който се чува. Аз обърнах камерата и им показах какво се случва. Така те разбраха, че в момента съм част от украинската армия и че защитавам страната ни на фронта. Лекцията продължи въпреки бомбардировката, не я прекъснахме", разказва воюващият украински професор. 

"След като приключихме занятията, студентите ми останаха онлайн, защото искаха да разберат за избора, който съм направил. Аз им отговорих, че някой трябва да вземе нещата в ръце и да действа. Те ме разбраха."

Мариупол се превърна в един от символите в битката за Източна Украйна  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как човек поддържа духа си позитивен, когато гледа всеки ден смъртта в очите?

"След като видях зверствата, извършени в Буча, близо до Киев, това ми помогна да остана силен и мотивиран в тази битка. Моето семейство можеше да е на мястото на тези невинни жертви, които страдаха и се бориха там в Буча. Можеше да се случи на дъщеря ми или жена ми. По някакъв начин тази мисъл ме запазва силен и смел, за да продължа."

Гарата в Покровск, Донецка област, началото на май   Снимка: ЕПА/БГНЕС2022 г.

Чувства ли се Фьодор Шандир герой заради това, което прави?

"Чувствам се част от народ от герои. По същия начин, както българите са се били за своята независимост срещу Османската империя. Със сигурност e имало лидери, но цялата нация е била героична. Както българите тогава, така и украинците днес се защитават и се бият за своята независимост пред лицето на заплахата." 

"Някои от моите другари в армията слушаха въпросната лекция, по време на която беше направена снимката. Всъщност ме снима един от тях. Ако имат време, те слушат моите лекции, подкрепят ме и ми помагат с каквото могат. 

Мариупол, май 2022 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какви ще бъдат Украйна и Русия след войната? Какво ще се случи като цяло с Европа?

"След края на войната Украйна ще е част от Европа и ще продължи да защитава европейските ценности. В момента Украйна е като заразено с коронавирус тяло. Този вирус се казва Русия. Единствената ваксинация, която получаваме, идва от Запада, включително и от България. Трябват ни още от тези ваксини, за да приключим с това, да преборим ковид и за да се възстановим след тази зараза. Това е единственият начин да се справим с този вирус бързо. В противен случай той ще се появи отново и ще зарази демокрацията и ще я разруши в целия свят." 

"Като социолог мога да кажа, че Украйна вече е победител в тази битка. Но ще отнеме време, за да се възстанови от заболяването и да се върне към нормален живот", не губи надежда Фьодор Шандир.

Бойци от милицията в Донецка област, май 2022 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

По думите му Донбас и Крим трябва да се върнат "към тялото на Украйна", а вирусът – да се върне там, откъдето е дошъл.

Вярва ли, че може да има нормален живот след войната?

"Благодарение на лекциите, които водя, не съм прекъсвал нормалния си живот", отбелязва Фьодор.

Какво казва на онези, които са изгубили надежда? Какъв урок дава на тях?

"Тези, които са загубили надеждата си, трябва да открият своята мечта, своя стремеж. Мечтата е нещо свято, тя не може да бъде открадната. Всеки трябва да я има. Рано или късно ще има мир в Украйна, рано или късно ще се срещнем на Черно море, на плажа на Слънчев бряг и ще пием заедно ракия." 

"Искам много да благодаря на хората в България - да им кажа голямо "Благодаря!" за подкрепата, която ни оказвате. Искам да благодаря и на страната България, която въпреки натиска поддържа и подкрепя Украйна. Това не е само подкрепа за Украйна, а и за демокрацията. Защото България е била сърцето на демокрацията на Балканите и това остава така и до днес."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57
Отец Стоил от храма

Отец Стоил - 26 години в служба на Бога

Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..

публикувано на 28.03.25 в 10:50
Никола Вукчевич

Черногорският режисьор Никола Вукчевич: Никой не е отделен остров, трябва да общуваме

На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..

публикувано на 27.03.25 в 11:23
Данис Танович

Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците

През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя".  Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..

публикувано на 26.03.25 в 11:07
Проф. Бранимир Ботев

Проф. Бранимир Ботев: Европа е в тежка рецесия, на границата на икономическия колапс

"В момента  трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото  Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..

публикувано на 25.03.25 в 09:13