Заплатите на служителите в МВР имат нужда от повишение. Обявили сме категорична позиция, че политическото ръководство на Министерството заставаме зад справедливите искания на синдикалните организации за повишаване на доходите.
Така заместник-министърът на вътрешните работи Стоян Темелакиев коментира пред медиите съобщението на синдикати на МВР и на надзирателите, че организират национален митинг протест на 12 юни.
Причината за недоволството на синдикатите е "липсата на яснота в политиката по доходите в сектора и започналите фрагментарни структурни промени без отчитане на бележките и предложенията ни".
От синдикатите настояват за реална реформа и по-високо възнаграждение, като посочват, че, въпреки провелите се срещи, "не са получили задоволителен отговор от управляващата коалиция".
"Има неща, които в рамките на нашето министерство не можем да решим. До голяма степен сме си свършили работата и с това ще запознаем ръководството на държавата в лицето на премиера и вицепремиера", добави Темелакиев.
Според него увеличените заплати могат да станат факт още през юли, но не пожела да се ангажира с колко процента ще скочат възнагражденията на униформените.
"Уважаваме правото на протест. Същевременно, пак неведнъж, сме казали ясно, че заплатите имат нужда от повишение и сме обявили категорична позиция на политическото ръководство, че заставаме зад справедливите искания на синдикалните организации в министерството за повишаване на доходите. Всички виждаме каква е обстановката и с досегашните заплати просто става трудно", каза още Темелакиев.
Преди дни вицепремиерът Асен Василев заяви, че министерства, включително МВР, могат да получат повече средства за заплати и други дейности, но когато представят подробен план за реална реформа и започнат осъществяването ѝ.
Темелакиев обяви още, че, по отношение на планираните реформи в МВР, процесът върви ритмично и една голяма част от ангажиментите са изпълнени: "Има още работа да се свърши и ще я свършим".
По думите му структурната реформа в МВР е в ход, като има конкретни решения.
"Никой няма да бъде уволняван. Ще направим всичко възможно да запазим в голяма част състава", посочи пък през март министър Бойко Рашков, във връзка с реформата във ведомството.
От синдикалната федерация обясниха, че освен за проблема с парите, полицаите имат проблем и със започналата вече на определени места в МВР структурна реформа.
"Това е добра позиция на ръководството на МВР, но трябва да се отбележи, че те подкрепят наше искане, което на практика не зависи от ръководството на МВР, доколкото в бюджета на МВР няма средства за увеличение на заплатите", посочи председателят на синдиката Валентин Попов.
От началото на месец юни синдикатите в МВР започват първо символични протести. Те ще бъдат последвани от мълчалив протест, а след това се предвижда национален протест в средата на месеца в София.
Граждански протест срещу задържането на четиримата младежи, обвинени в побой над ръководителя на Областната дирекция на полицията в Русе, се проведе тази вечер пред Съдебната палата в града. Протест пред сградата на МВР в София иска оставката на Даниел Митов Освобождаването на младежите от ареста, пълен достъп до общинските видеокамери и..
Микола Статкевич - бивш лидер на беларуската опозиция и кандидат за президент, който е сред освободените днес 52-ама политически затворници - е отказал да бъде депортиран в Литва. За това съобщи Франак Виачорка - член на опозицията в изгнание - и публикува снимка на Статкевич на ничията земя между Беларус и Литва. Всички останали вече бивши..
Според вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов България ще има една от най-строгите регулации по отношение на безопасността на атракционите. Той бе изслушан от депутатите в ресорната парламентарна комисия. Законопроектът за атракционите е публикуван за обществени консултации Със законопроекта се уреждат за първи път на..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и за унищожаване на проникващи във въздушното пространство на Алианса летящи обекти". Това обясни пред БНР Ангел Найденов, бивш министър на отбраната, след като руски дронове навлязоха в полското..
Нов голям пожар на гръцкия полуостров Пелопонес доведе до евакуации на негови жители и на туристи. Пожарникари и полицаи помогнаха на жители и туристи в три села да се евакуират. Властите се страхуват, че огънят може да навлезе в населени места. В района на пожара духа много силен вятър. На терен са 120 пожарникари с 38 водоносни..
Министърът на образованието Красимир Вълчев увери протестиращите срещу изучаването на религия училища, че българската образователна система е светска: "В тези часове учениците ще учат на взаимно уважение, толерантност, доброта. Нито едно дете няма да бъде принуждавано да учи религия въпреки волята му. Единственото, което правим, е да..
Гражданското сдружение БОЕЦ протестира пред Министерството на вътрешните работи с искане за оставка на министър вътрешния министър Даниел Митов заради случая в Русе и позицията на ведомството. Освен членове на сдружението присъстват и десетки граждани, а и депутати от “Продължаваме промяната”. Засилено e полицейското присъствие в района...
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..
"133 млн. лева загуба на Топлофикация "София" за първото тримесечие на годината , баш в разгара на отоплителния сезон, когато би трябвало да е печатница..