Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво постигна дуалното образование в България

Мариета Георгиева, заместник-министър на образованието и науката
Снимка: Личен архив

Намират ли допирни точки бизнесът и професионалното обучение?

90% от участниците в платена стажантска програма в Хамбург остават на работа в едно от най-големите предприятия там. Освен водещ производител на метали компанията е силно ангажирана с опазването на околната среда и борбата с климатичните промени, както и с осигуряването на добре платена работа на квалифицирани специалисти, ето защо има разработена система за дуално обучение.

В интервю за БНР Даниела Каумбах, говорител на компанията, заяви:

"Имаме повече от 100 стажанти. При нас работят хора от 50 държави. Всъщност ние сме изключително стара компания. В Хамбург сме повече от 150 години. Предлагаме 11 различни професии, на които учим младите хора практически. Пример за това е асистент лаборант, методологичен експерт, инженер със специалност мегатроника".

"Формирането и развитието на умения е една от основните цели и стратегически идеи, които ние опитваме да реализираме в професионалното образование". Това заяви в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Мариета Георгиева, заместник-министър на образованието и науката:

"Всъщност дуалното обучение стартира преди 6 години в резултат именно на едно изключително полезно сътрудничество както с Германо-българската индустриалнотърговска камара, така и с колегите от Австрийската камара, така и с един съвместен проект на Българо-швейцарската програма, така че това, което ние направихме благодарение на тяхната изключително всеотдайна подкрепа и споделен опит, беше един български модел, който да работи в българската система на училищно образование. Това, което към момента можем да кажем, тръгвайки през 2016 -2017 година с около 350 ученици, записани в паралелки за дуално обучение, в настоящата учебна година имаме повече от 10 000 деца, които се обучават по почти всички направления, които предлага професионалното образование в България. Повече от 400 фирми са партньори на българските професионални гимназии и училища, които предлагат професионално образование, така че виждате в рамките на тези шест години този процес се разраства изключително бързо и това е една от нашите стратегически цели, защото това е може би най-работещият инструмент да подкрепим и да създадем една успешна икономика, базирана на умения, знания, съвременна квалификация".

"Ние имаме вече 4-годишен опит в дуалното обучение", коментира инж. Антоанета Сендова, директор на Гимназията по електроника и електротехника в Кърджали:

"Учениците, които са на реално работно място със сключен трудов договор, минават по този път за близка връзка между фирма, семейство и училище. При нас има 65 ученици, които се обучават в дуална система. Те са от осми, девети, десети и единадесети клас. Все още нямаме завършили деца".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Марта Младенова и интервю с Мариета Георгиева и инж. Антоанета Сендова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35