"Донякъде наподобява, но не мога да се ангажирам с идентичност на този текст с текста, върху който работихме. Създадохме една концепция, която представихме пред комисията "Магнитски" в 46-ото Народно събрание. Там бяха голяма част от хората, които в момента вземат становище по въпроса."
В момента ме удивлява този порив темата да се коментира емоционално, а не професионално, изтъкна Демерджиев, според когото във въпросната комисия тогава не са били получени никакви позиции и коментари след представянето на концепцията.
"Голяма част от хората имаха възможност да направят това на професионално ниво доста отдавна."
Наложените санкции по "Магнитски" застрашаваха изключително много националната сигурност, защото можеха да блокират работата на банкови институции и ключови публични предприятия, изтъкна бившият заместник-министър и министър на правосъдието.
"Идеята беше не да се засегне някой неоправдано, а да се защити държавата от действията на лица, които са попаднали в подобни списъци или лица, които са попаднали в подобни списъци, но застрашават по същия начин сигурността на държавата."
В предаването "Преди всички" Иван Демерджиев допълни още, че е било предвидено решенията да се вземат от Министерския съвет, но да има "помощен орган". Той увери, че "в нито един от вариантите не е предвиждано да има орган, който самостоятелно да взема решения и да включва или изключва лица от списъците на тези лица, които застрашават с действията си националната сигурност".
Това е било разписано да става "въз основа на данни, които се обсъждат на междуведомствен съвет", който да прави мотивирано предложение към Министерския съвет, стана ясно още от думите на Демерджиев.
Тук никой не предвижда запориране на имоти, уточни Иван Демерджиев. По думите му става въпрос за приключване на договорни отношения на определени държавни органи, публични предприятия и стратегически обекти с лица от списъка.
"Нито е предвиждана някаква конфискация, нито са предвиждани някакви интензивни мерки, които до такава степен да засегнат правата и интересите им, че това засягане да бъде непоправимо, както в момента се тръби в медиите."
В концепцията е било предвидено предварително изпълнение, каквото имат редица административни актове, каза Демерджиев.
Тревожен е фактът, че лица, включени в списъка "Магнитски", "продължават да оперират в страната спокойно, сякаш нищо не се е случило", подчерта той.
Демерджиев изрази надежда "управляващите да не се уплашат и този дебат да продължи, но на професионално ниво", защото в момента позициите не са юридически, а политически и "откровено са насочени към лицата, които евентуално ще попаднат във втория списък "Магнитски".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...