Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Василев предупреди: Следващите няколко години ще живеем в условията на високи цени

| обновено на 30.05.22 в 18:31
Асен Василев, финансов министър
Снимка: БГНЕС

В актуализацията на бюджета няма да се залага по-висок дефицит, съобщи вицепремиерът Асен Василев при обсъждането на антиинфлационните мерки в съвета за тристранно сътрудничество.

Минималната работна заплата също няма да се променя до края на годината, заяви Василев.

Следващите няколко години ще живеем в условията на високи цени, предупреди вицепремиерът и министър на финансите при обсъждането на антиинфлационните мерки в съвета за тристранно сътрудничество.

Според Василев пикът на цените на газа вече е достигнат, но те ще останат на много високо ниво.

"Цените на горивата няма да спаднат драматично. Цените на храните няма да спаднат драматично, докато не се отворят пристанищата по северното Черноморие, за да може да изнася Украйна, да може да изнася Русия зърно и докато не падне цената на газа, за да падне цената на торовете".

Бизнесът изрази съмнение в ефектите от антиризисните мерки, например нулевата ДДС ставка на хляба:

"Рискуваме много продукти, които не са хляб, да започнат да се продават като хляб", коментира Станислав Попдончев от Българската стопанска камара, а негови колеги изразиха мнение, че не е честно да има нулево ДДС и за евтиния и за скппия хляб.

"Да, това може да е нечестно спрямо някои потребители. Аз лично не съм ял хляб от 5 лв. филията, нали, но предполагам, че има и такива хлябове. Предполагам, че има и такива, не вярвам те да са много голям процент от потреблението", отговори Асен Василев.

Любослав Костов от КНСБ предупреди, че може да се наложи още една актуализация на бюджета, а настоящият пкает от мерки е недостатъчен:

"Минимум 3 млрд. лева допълнителни приходи, които ще се калкулират заради този номинален ръст на БВП в следствие от високата инфлация. И заради това смятаме, че нивото на амбиция по отношение на крайния ефект върху хората, върху работещите е доста малък".

А някои от мерките са дори проинфлационни, предупредиха и бизнес и синдикати.

"Що се отнася до това, дали мерките за проинфлационни - те не са. Те не повишават бюджетния дефицит. Средствата, които са иззети от държавата в следствие на инфлацията, се връща обратно при гражданите, но не се наливат допълнително средства", отговори Асен Василев.

Шофьорите ще могат да ползват намаление от 25 стотинки на литър гориво като покажат талона на автомобилите си, уточни още министър Василев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хакерите от Ransomhouse обявиха, че притежават данни от информационните системи на ВАС

Хакерската група Ransomhouse обяви на сайта си, че притежава данни, източени от информационните системи на Върховния административен съд. Като доказателство са публикувани документи със списъци с имена и лични данни на служители, молби за отпуски и различни документи, съобщава сайтът за киберсигурност и защита на данните Questona.  Единната..

публикувано на 20.02.25 в 15:41
Диана Гласнова

Какви са насторенията в Хърватия преди поредния протест срещу високите цени на продуктите и услугите?

" Първият протест в Хърватия доведе до действия на правителството и защита на цените на 70 продукта. Т.е. те да бъдат с таван. Има едно подобряване". Това обясни пред БНР Диана Гласнова, кореспондент на БТА в Хърватия. Там, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе",  се организира шествие под надслов "Пет минути предупредително..

публикувано на 20.02.25 в 15:40

Отменено е бедственото положение във варненските общини Дългопол и Долни чифлик

Бедственото положение във варненските общини Дългопол и Долни чифлик е отменено.  Възстановено е подаването на ток за всички населени места, а и пътищата са проходими.  Бедствено положение в Бяла, Долни чифлик и Дългопол, каква е обстановката в останалите населени места в областта? Къде във Варненско учат дистанционно (ОБНОВЯВА СЕ)..

публикувано на 20.02.25 в 15:36

Жълт код за студ в 23 области, от понеделник - леко затопляне

През нощта срещу петък над по-голямата част от страната ще е ясно и тихо, сочи прогнозата на НИМХ. На места в равнините ще се образува мъгла. През деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Общината и училището в Трекляно се отопляват на дърва

Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова:  "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..

публикувано на 20.02.25 в 15:18

ПП-ДБ номинира доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на КЗК

"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) издига доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съобщи пред журналисти в парламента депутатът Васил Пандов. Той подчерта, че ПП-ДБ ще номинират кандидати, които са доказани специалисти в съответната област и нямат политическа ангажираност. Пандов..

публикувано на 20.02.25 в 15:14

Изсичането на стари дървета – обезлесяване или по-сигурна градска среда?

Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините.  Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..

публикувано на 20.02.25 в 15:08