Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сравнението с крайни похвати от миналото е некоректно, смята заместник-министърът на правосъдието

Борислав Ганчев: Законодателство тип "Магнитски" е нужно, списъците не са основна цел

"Има спор в работната група дали да бъде отделен закон или да бъде промяна в някой от действащите"

Борислав Ганчев
Снимка: Силвия Великова

"Касае се за една доста сложна материя, за да може да се изготви законопроект, който да отговаря на Конституцията и европейското законодателство. Несъмнено е мнението на работната група, че такова законодателство е нужно, защото има опасност за финансовата и икономическа система на държавата." Това каза пред БНР заместник-министърът на правосъдието Борислав Ганчев за работата по българския проект на законодателство тип "Магнитски".

"Основната цел е да запазим тези лица, които контактуват с лицата в списъците и техните дружества. Ефектът би бил върху техните конрагенти, върху лицата, с които те контактуват. Основната цел е не да включим някой в някой списък или да го посочим."

На въпрос ще се преосмисли ли изработването на специален закон на фона на критиките след изтичането на вариант на закон тип "Магнитски", Борислав Ганчев заяви:

"Генерално има спор в работната група дали да бъде отделен закон или да бъде промяна в някой от действащите – например за КПКОНПИ или за мерките срещу изпирането на пари. Този спор е жив и би могло да се вземе друго разрешение."

Ганчев е "за" отделен закон, но уточни, че няма да се налага, ако в работната група надделее мнението за промени в действащото законодателство.

Заместник-министърът на правосъдието акцентира върху предвиждания съдебния контрол и подчерта, че "сравнението с някои крайни похвати от миналото е некоректно дори в този вариант на закона."

Запитан има ли саботаж от някого от работната група с оглед на изтеклата към медиите информация, Борислав Ганчев заяви:

"Не мисля, че става въпрос за някакъв саботаж."

В последните години броят на производствата по несъстоятелност се увеличават, посочи Борислав Ганчев във връзка с подготвяните и в режим на обществено обсъждане изменения и допълнения на Търговския закон, касаещи производството по несъстоятелност.

"В момента производството по несъстоятелност масово се възприема като начин да не се изплатят задължения, начин да се преодолеят кредиторите, да започне да се работи с други, свързани дружества. Това не бива да е така. Производството по несъстоятелност на първо място трябва да дава възможност за този, който е тръгнал натам, да се възстанови. Ако не можем да го оздравим, да отиваме към тази несъстоятелност."

Предвиждат се две групи промени - подобрява се рамката на несъстоятелността като изискване за включване в еврозоната и се транспонира директива, регламентираща способи за "съживяване" на длъжника за търговски живот преди достигане на несъстоятелност, обясни Борислав Ганчев в предаването "Преди всички".

По-прозрачна процедура по несъстоятелност ще се отрази добре върху чуждестранните инвестиции, подчерта той.

"Производство по несъстоятелност, което е прозрачно и бързо, дава конкретна перспектива на инвеститорите."

По отношение на гражданите за първи път се предвижда фигурата на предприемача – физическо лице, което се занимава със стопанска дейност.

Със законовите промени се подобрява рамката на синдиците и се градират наказанията, отбеляза още Ганчев.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48