"В общи линии доразвито е действащото от 2009 година изискване по отношение на жилището за хора с увреждания, което вече може да се проектира и на първи жилищен етаж, при условие, че до него се осигурява свободен и самостоятелен достъп. Досега ограничението беше само за партерни етажи. Внесена е яснота също за начина на осигуряване на достъп до всяко жилище със стълби и с достъпен асансьор. В сгради до пет етажа достъпният асансьор може да бъде заменен с подемна платформа, проектирана като затворена структура".
"Ние, от Камарата на архитектите в България, искахме да бъде отложена с една година Наредбата, за да може да бъде прецизирана като разпоредба и тъй като тя отразява нарасналите ангажименти на обществото по отношение на хората с намалена подвижност, все пак тези нараснали ангажименти трябва да бъдат правилно фокусирани към конкретните групи ползватели", обясни пред БНР архитект Костадин Христов, председател на Контролния съвет в Камарата на архитектите в България:
"От тази гледна точка голяма част от нашите препоръки бяха взети под внимание. Не всички, които ние имахме като желание, но голяма част от препоръките бяха взети под внимание. Всъщност Наредбата е много всеобхватна по своето значение, за потърсения ефект от обществото. Нас ни притесняваха няколко вътрешни противоречия в определени членове, някои несъответствия с други нормативни документи, с които ние, проектантите, като първа стъпка в строителния процес, сме длъжни да се съобразяваме и затова държахме да бъдат по-добре прецизирани разпоредбите в Наредбата".
Цялото интервю с архитект Стефан Аспарухов и архитект Костадин Христов можете да чуете от звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..